Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Świat

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki
Dodaj nowy wątek..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
22-11-2019Mariusz AgnosiewiczNacjonalizm w Europie
Nacjonalizm w Europie według BBC. Najbardziej nacjonalistyczne kraje: Węgry, Austria i Szwajcaria. Najmniej nacjonalistyczne: Cypr, Grecja i Polska. Pewnie dlatego w Europarlamencie najbardziej straszą polskim nacjonalizmem.



Wielu powie, że ranking jest mylny, bo przecież Fidesz jest taki sam, jak PiS, więc Polska powinna być na 2. miejscu. Nie jest. Pod rządami PiS Polska przyjmuje więcej imigrantów niż jakikolwiek kraj świata. Jak podaje OECD International Migration Outlook 2019: Cytat:
Poland has welcomed a record number of migrants in recent years: in 2017, with 1.1 million registered migrant workers, Poland was the world's top destination for temporary migration, ahead of the United States.
www.oecd.o(*)migration-outlook-1999124x.htm
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
14-11-2019ArminiusJak prezydent Trump zdradza sojusznika
Turcja zajęła północne obszary Syrii, kontrolowane przez Kurdów. Kurdowie, zaś to krytyczny sojusznik USA w tym regionie w walce z ISIS/państwem islamskim. Odegrali oni newralgiczną rolę w zlikwidowaniu tego tworu. Pomimo tego USA nie wystąpiły w obronie Kurdów. Słowem zdradziły swego sojusznika. Przypadek powyższy ( bardzo generalnie i skrótowo zarysowany powyżej) jest arcyciekawy z polskiej perspektywy oceny i analizy. Albowiem obecnie USA pod wodzą Trumpa to nasz sojusznik, na którego władza PiS postawiła swe wszystkie karty. Czy zdrada Kurdów jak wyżej nie powinna stanowić złowieszczego omenu dla Polski??? Czy USA/Trump postępujący bez ogródek jak wyżej nie zostawi nas "samych" w krytycznym momencie, jak zrobiły to Wielka Brytania i Francja we wrześniu 1939 r.? Obyśmy nie przeżywali koszmarnego deja vu.

"Even by President Trump's own remarkable standards, his off-the-cuff remark that the US alliance with the Kurds is of little importance because they were not at Normandy - they did not fight with the US and its allies in World War Two - is extraordinary.
It is much more recent history that matters in Syria and there, the Kurds have proved Washington's closest and most effective partner.
The US approached the Syrian civil war with caution. Though opposed to the regime of President Bashar al-Assad, its chief concern was that the chaos there provided ungoverned space for the expansion of the so-called caliphate of Islamic State (IS).
All sorts of players including the Turks,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
11-11-2019MaxGolonko3Eutanazja w Szwajcarii
Brawo dla Szwajcarii.
Australia nie udostępniła takiej możliwości ale klinika w Szwajcarii udostępniła.
Znany, wybitny profesor biologii mający 104 poddał sie tam skutecznie eutanazji.

www.tvn24.(*)ddal-sie-eutanazji,836006.html

Jest to jak najbardziej rozsądna opcja i możliwość, także w przypadku specyficznego nowotworu dającego bardzo bolesne przerzuty (z coraz mniejszą liczbą takich przypadków nie radzi sobie medycyna).

90% wiodących uczonych USA nie wierzy w boga, i choćby dlatego nie warto uwzględniać argumentacji ludzi, którzy uwierzyli w Ewangelie opracowane na cyniczne polecenie cesarza Konstantyna,
który cynicznie psotawił na te legendy bo pasowało mu to dla wzmocnienia cesarstwa (patrz Wikipedia).

Miłego dnia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
17-10-2019ArminiusCzym intoksykowali się berserkowie?
"To go berserk" znaczy w j. angielskim wpaść w amok i siać wkoło spustoszenie. Słowo "berserk" jest pochodzenia skandynawskiego, oznacza niedźwiedzia, a dawnymi czasy określano nim wojowników - wikingów, którzy wprawiając się w rodzaj szału bojowego, siali spustoszenie wśród wrogów niepodatni na ból i zmęczenie. Wśród wielu naukowców badających ów fenomen popularnym był/jest pogląd, według którego berserkowie wprawiali się w stan amoku bojowego wypijając wywar z muchomora. Czyli przed walką szprycowali się substancjami psychoaktywnymi. Niedawno pogląd ów został swoiście zweryfikowany. Otóż według nowej hipotezy, berserkowie mieli się intoksykować wywarem z lulka czarnego - na co ma wskazywać dokładna analiza zachowań berserków przed walką jak i po walce - objawy antyklimaksu.
Zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego materiału.

sciencenor(*)e-been-high-on-henbane/1571431

"Stinking henbane was in use during the Viking era, says Anneleen Kool, a senior lecturer at the Natural History Museum (NHM) in Oslo who studies exactly how plants were used during the Viking Age.“It is often found in excavations of Viking Age sites, and has been found in several places in Denmark, York, Dublin and Staraja Ladoga in Russia,” she wrote in an email.
For example, archaeologists have found traces of the plant in the grave of a sorceress in Denmark, she says.Kool says the plant has been used over the centuries as a sedative,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
16-10-2019MaxGolonko3Kolosalna wina Chin i Nigerii w katastrofie jaka ogarnia świat
Od 25 lat wiadomo, że spalanie paliw kopalnych powoduje globalne ocieplenie, a mimo to gigantyczne ich ilości spalają nadal Chiny i USA, które jednak nie chcą (choć powinny) brać do siebie absolutnie wszystkich imigrantów z Afryki i Meksyku - gdyż praktycznie wszyscy imigranci idący z tych rejonów to imigranci ekonomiczni podtypu klimatycznego (susze utrudniają tam rolnictwo).

Drugim winowajcą migracji są rządy Meksyku, Nigerii i innych które nie wprowadziły, choć powinny, dotkliwego karania opłatami karnymi za trzecie lub dalsze dziecko w rodzinie - co jest jedyną naukowo oczywistą opcją w kwestii ochrony środowiska planety (model rodziny 2+2 i dokładnie zerowy przyrost naturalny ludzkości).

(dziedzina nauki FIZYKA) => Większe temperatury powietrza powodują rozpuszczanie w atmosferze większych ilości pary wodnej z mórz i oceanów. Potem ta para wodna, nad niektórymi miejscami na kontynentach, może gwałtownie skraplać się powodując rzadkie ale gigantyczne opady skutkujące powodzią, trąby powietrzne, cyklony.
Są to tak zwane "ekstremalne zjawiska pogodowe". Satelity pozwalają wcześniej ostrzegać ludność.

wiadomosci(*)ja-poszukiwania-ocalalych.html

Miłego popołudnia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 55 (przedawniony)
15-10-2019okraglykapitalizm kontra komunizm
często porównuje sie Niemcy wschodnie a zachodnie, Korea płn a płd, porównajmy komunistyczną Białoruś z kapitalistyczną Ukraina

...........Ukraina....... Białoruś
pow .... 600 000 .....200 000 km2
ludzi..... 43 mln .......9 mln
PKB/os... 9 000 .......20 000 $
bezrobocie... 10% .....2%

na Białorusi PKB na osobę 2 x większe, mimo że Ukraina kapitalistyczna i bogata w naturę np urodzajna ziemia, kopaliny, góry, morze, tradycje państwowości, 4x ludniejszy kraj,
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
10-10-2019ArminiusWyzwolenie przez zniewolenie?
Stereotypowo, kojarzymy niewolnictwo w USA z białym mężczyzną opresjonującym na różne sposoby murzyńskich niewolników. Tymczasem białe kobiety w procederze niewolnictwa odgrywało bardzo istotną, "niedoceniana" zazwyczaj rolę. Posiadały około 40 % wszystkich niewolników (często w procesie dziedziczenia dostawały niewolników zamiast ziemi) a ich postępowanie z nimi bywało równie bezwzględne i okrutne. Co ciekawe, pikantne i jakże przewrotne, fakt posiadania dużej liczby niewolników czynił z ich właścicielki kobietę....wyzwoloną i niezależną, sui generis "protofeministkę" - i to na głębokim i ultrakonserwatywnym Południu USA.
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału.


"Most Americans know that George Washington owned enslaved people at his Mount Vernon home. But fewer probably know that it was his wife, Martha, who dramatically increased the enslaved population there. When they wed in 1759, George may have owned around 18 people. Martha, one of the richest women in Virginia, owned 84.
The high number of people Martha Washington owned is unusual, but the fact that she owned them is not. Stephanie E. Jones-Rogers, a history professor at the University of California-Berkeley, is compiling data on just how many white women owned slaves in the U.S.; and in the parts of the 1850 and 1860 census data she’s studied so far, white women make up about 40 percents of all slave owners.
Slaveholding parents “typically gave their daughters more enslaved people..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
02-10-2019MaxGolonko3Skąd się biorą zwolennicy teorii spiskowych
Wyłapałem to: "Dysonas poznawczy powoduje nie uznawanie teorii ewolucji bo ludzie znają z dzieciństwa akt stworzenia świata i ludzi w kilka dni".
***
Przemknęła się też słuszna myśl, że niektórzy zarabiają na opisywaniu bzdur, w które sami nie wierzą.
(podam przykład - na reklamach na portalach UFOlogicznych).
***
Jest tam też o antyszczepionkowcach i zwolennikach teorii spiskowych*
___
*
Podam przykłady t.s.
"ludzie wcale nie wylądowali na Księżycu", "globalne ocieplneie powodują wulkany, a nie spalanie paliw kopalnych".

youtu.be/bzd3CVWw82k


Miłego dnai
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
30-09-2019mm34ufo czy nie ufo?
Ostatnio w mediach US Navy pokazalo kilka filmow z niezidentyfikowanymi obiekatami latajacymi. Piloci, ktorzy to widzieli wystapili pod nazwiskami.


Pytanie jest po co? Czy jest to przekaz dla chinskich i rosyjskich wladz ze armia ameykanska dysponuje technologia antygrawitacyjna? Co wy o tym myslicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
30-09-2019ArminiusPremier Malezji trzyma gardę!
O Mahathirze Mohamadzie, (lat 94), najstarszym urzędującym premierze na świecie, pisałem już kilkakrotnie, między innymi w wątku pt. "Malezyjski Matuzalem o Żydach i antysemityzmie" (www.racjonalista.pl/forum.php/s,769852).
Warto znów o nim wspomnieć, gdyż niedawno czerstwy premier Malezji, spotkał ze studentami na Uniwersytecie Columbia w USA (jest na nim 10 tysięcy studentów żydowskich) - i w trakcie tego spotkania bronił swojego prawa do krytyki Izraela i prawa do wolności słowa i wyrażania swoich własnych poglądów (Mahathir nie kwestionuje holokaustu, kwestionuje natomiast liczbę jego ofiar).
Zainteresowanych, odsyłam do podlinkowanego materiału, a tymczasem nadmienię tylko, iż polskim politykom przydałoby się trochę z postawy malezyjskiego polityka w relacjach z Izraelem i USA. Zwłaszcza ci którzy głoszą tezę o wstawaniu przez Polskę z kolan mogliby sobie uczynić z Mahathira modelową postać do naśladowania.

"NEW YORK — When Malaysian Prime Minister Mahathir Mohamad arrived at Columbia University on Wednesday, he was no doubt fully aware that his appearance had generated controversy.
Major Jewish groups, including the Anti-Defamation League and the American Jewish Committee, had condemned the Ivy League school for giving such an exalted platform to someone who has called Jews “hook-nosed,” said that they “rule the world by proxy” and questioned the number of Jews killed in the Holocaust. He once said he was “glad to be labeled anti-Semit..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] Pokaż nowsze wątki

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
Pełny formularz nowego wątku..

Tytuł nowego wątku:
Twoje nazwisko (wymagane):
 Treść (można używać tagów <b>,<i>,<u>,<br>,<p> i <tt>; do 6000 znaków):

 ?
  (Wątek pojawi się natychmiast) 
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)