Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Świat

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki
Dodaj nowy wątek..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
30-01-2013chesterxWychodzi prawdziwa twarz Mursiego
Clashes mark anniversary of Egyptian uprising
Egypt opposition in clashes on revolution anniversary

W rocznicę pierwszych zajść na placu Tahrir w Egipcie znowu doszło do starć. Protestujący zarzucają Bractwu Muzułmańskiemu, że zawłaszczyło sobie i zniweczyło rewolucję, która była przeprowadzona przez wiele środowisk, w tym sekularystyczne. Mursi i BM pokazali znów swą prawdziwą twarz - są już pierwsze ofiary starć, w Suezie zastrzelono co najmniej 4 protestujących. Obserwując reakcje niektórych mediów można odnieść wrażenie, że dla nich to jest zaskoczenie. A przecież nie od dziś wiadomo, czym są bractwa muzułmańskie i czym to się kończy. Pozostaje mieć nadzieję, że wolność zwycięży. W tym wszystkim najbardziej chyba niepokoją wypowiedzi niektórych, chociażby na bbc-owskim profilu na fb, radzące Mursiemu nieprzejmowanie się niczym i życzące dalszego powodzenia i "wsparcia Allaha", a to wszystko pod informacją o zamieszkach. Czy religia naprawdę potrafi tak zaciemnić umysł, że nie dostrzega się już absolutnego zagrożenia demokracji, że podchodzi się do wszystkiego bezkrytycznie? Mam nadzieję, że w Tunezji, Egipcie i innych państwach doświadczających arabskiej wiosny wolność i demokracja zatriumfują. A już zupełnie na marginesie, czy tylko ja zauważyłem, że podczas gdy wydarzenia w Libii relacjonowały na bieżąco niemal..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 38 (przedawniony)
12-01-2013Jacek TabiszPerspektywa globalna jest obiecująca, Europy jest ponura
Jako, że nie można komentować artykułu Matta Ridleya, tu umieszczam mój komentarz, zachęcając innych do dyskusji. Tu jest tekst Matta: www.racjonalista.pl/kk.php/s,8628 . Uważam, że autor wykazał w nim brytyjski separatyzm, który, moim zdaniem, może wywołać rzeczywiście ponure skutki. Wprowadzenie Euro to nie jest samo zło. To element jednoczący Unię Europejską, co buduje bardzo pozytywną perspektywę, źle, żeby to wszystko się rozsypało. Wzrasta współpraca, handel etc. Rzeczywiście, jest za dużo biurokracji, ale zestawianie jej z dzikim rynkiem państw stosunkowo niestabilnych, lub z idealistycznymi poglądami na temat braku biurokracji w Indiach, czy Chinach nie jest zbyt trafione. Unia Europejska, będąca największą potęgą gospodarczą na świecie, ma też bardzo stabilny rynek. Wyolbrzymianie zwykłego kryzysu niczemu nie służy. Ów kryzys odbił się znacznie mocniejszym echem w USA i w Ameryce Południowej. Wszystkim ludziom warto życzyć postępu i rozwoju. To, że nie decyduje się natychmiast na eksploatację złóż, tylko trwa to chwilę dłużej w Europie, nie ma większego znaczenia. W końcu, jak już złoża będą eksploatowane, to będą. Opóźnienie rzędu kilku miesięcy nie ma żadnego znaczenia. Ewentualne przytrzymanie złóż i eksploatowanie ich gdzie indziej też nie jest niczym dziwnym z punktu widzenia państw rozwiniętych gospodarczo, które eksportują gotowe produkty, a kupują surowce.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
09-01-2013Sobieski20Stan wyjątkowy i plaga krwiożerczych wilków w Jakucji.
wiadomosci(*)ow,wid,15231096,wiadomosc.html

W Jakucji żyje aż 3500 wilków na 3.1mln km kwadratowych. Co daje niecałe 900km kwadratowych na jednego wilka. W dziesięć razy mniejszej Polsce dla porównania w sezonie 2008/2009 doliczono się 543-687 wilków. Docelowo w Jakucji chcą mieć 500 wilków czyli mniej niż my... Obecnie zagęszczenie wilków w Polsce jest większe niż w Jakucji.
Może też należy wprowadzić stan wyjątkowy? Strach wyjść do lasu w którym aż "roi" się od wilków. A co mają zrobić Rumuni? U nich wilków jest ponoć aż 2500. Strach się bać.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 83 (przedawniony)
05-01-2013RatatoskrIzrael zezw. zbudować 3tys nowych mieszkań na z. okupowanych
wiadomosci(*)3_tys__nowych_mieszkan_na.html

I niech mi ktoś jeszcze powie, że Żydzi są bez winy, jedynym agresorem w tym konflikcie jest Palestyna, a oni się tylko bronią :p
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
31-12-2012Paul Figura.Radio Watykańskie: 105 tysięcy chrześcijan zabito w tym roku za wiarę.
Jak zwykle wszystkiemu sa winni Ateisci to my jestesmi ci zli stojacy na kazdym rogu nakreslajac falszywe swiadectwo przeciwko Bogu.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
27-12-2012Mariusz AgnosiewiczCi szczęściarze ateiści...
Wyborcza napisała: Ateiści wygrali w sądzie - miasto może zakazać bożonarodzeniowych szopek. Jest to bałamutna informacja, gdyż w sądzie federalnym Los Angeles z chrześcijanami wygrały władze kalifornijskiego miasta Santa Monica. Decyzja władz, która nie spodobała się chrześcijanom, nie była w żadnej mierze proateistyczna, wręcz przeciwnie: miasto przeraziło się dominacją ateistów w przestrzeni publicznej.

Otóż kilka lat temu Damon Vix w reakcji na bożonarodzeniową szopkę ustawianą w miejscu publicznym złożył wniosek o własną instalację obok szopki. Zgodę otrzymał i tak "szopka" ateistyczna rozgościła się obok szopki chrześcijańskiej. Na fali sukcesu Damon wezwał do pójścia w jego ślady innych ateistów, którzy ochoczo to uczynili. Zmobilizowały się także i inne wyznania. Wniosków było więcej niż miejsc. Władze zarządziły więc losowanie. W jego efekcie aż 18 z 21 dostępnych miejsc uzyskali ateiści. Jedno przypadło żydom. Dwa dla chrześcijan.

Chrześcijanie byli tak nabuzowani miłością bliźniego, że rozlewała się ona aż na tekst z całkowicie nieofensywnymi życzeniami świątecznymi ateistów:

[źródło: www.facebook.com/photo.php?fbid=493130097374986 ]
Damon zdecydował się osłonić instalacje ateistyczne klatkami przed chrześcijanami:

W tym roku natomiast władze miasta,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 144 (przedawniony)
27-12-2012LegionBroń
Jako, że na fali tych ostatnich mordów z użyciem broni, znów rozgorzała dyskusja o dostępności broni w społeczeństwie, chciałem zapytać się Was, co myślicie. Zmieniliście zdanie, czy podtrzymujecie je? Jaka broń mogłaby być w społeczeństwie dostępna? Z czego wynika tak naprawdę to, co ostatnio dzieje się w stanach? Zwykła statystyka, czy może (jak słyszałem od pewnego ONRowca) ''spisek socjalistów mający na celu pozbawienie społeczeństwa umiejętności obrony'' ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
27-12-2012SelanosDlaczego Łukaszenka wciąż jest na tronie?
Przy okazji czytania kolejnych gróźb Łukaszenki, tym razem wobec Polski i Litwy, zastanowiła mnie jedna rzecz: dlaczego sąsiedzi Białorusi jeszcze się nie pozbyli Łukaszenki? Przecież ten człowiek nie ma przyjaciół. Z zachodem kłóci się cały czas, z Putinem pokłócił się już lata temu i ich "przyjaźń" do gorących nie należy. Więc dlaczego nikt się go nie pozbędzie?

Przecież obalenie jego rządu nie powinno być trudne, jakoś z premier Iranu, Mosaddegh to dla brytyjskich służb specjalnych MI6 i dla amerykańskiego CIA to była bułka z masłem. Dlaczego dzisiaj nic się z tym nie robi? Przecież w Europie jakieś służby specjalne jeszcze istnieją, Rosyjskie istnieją na pewno i wolę nie myśleć o tym co potrafią. A jak nie służby specjalne, to przecież Siły Zbrojne Białorusi to taki mały, skansen niekoniecznie złotych lat sowieckiego przemysłu zbrojnego. Wystarczyłoby ich postraszyć. Europa wciąż jeszcze to potrafi, Rosja potrafi na pewno.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
03-12-2012kulka_na_moleTen kraj czeka zagłada. "Nasz czas jest policzony"
Cytat:
Prezydent Kiribati: nasz czas jest policzony, zaleje nas morze
Z powodu ocieplania się klimatu archipelag zaleje morze - ocenia przywódca Kiribati
W Kiribati "nie mówimy o wzroście gospodarczym czy poziomie życia. My mówimy o naszym przetrwaniu" - dodał prezydent. (źródło)

Czy ten prezydent Kiribati oszalał? Cóż jest ważniejszego niż wzrost gospodarczy (PKB)?!
Co z niego za przywódca, którego bardziej zajmuje przyszłość jego ludzi niż wzrost gospodarczy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
03-12-2012doppelgangerNowy szkolny przedmiot - świecka moralność
...szkoda tylko że nie w polskiej szkole, a we francuskiej. Taką laicką rewolucję zapowiedział francuski minister edukacji Vincent Peillon. Przedmiot ten ma być nauczany od pierwszej klasy podstawówki do matury, a oceniany będzie tak, jak każdy inny przedmiot.

W programie owego przedmiotu znaleźć mają się m.in. takie kwestie jak: pytania o sens życia, nauka odróżniania dobra od zła, racjonalna i logiczna refleksja, równość płci, równość wobec prawa, itp.

Po kilkunastu latach rządów francuskiej prawicy, znacznie wzrosło nad Sekwaną zagrożenie religijnym fanatyzmem. Różne grupy wyznaniowe wypowiadają się coraz odważniej i są one coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Nic dziwnego - młodzież zawsze borykała się z problemami egzystencjalnymi i światopoglądowymi, a jeśli nie znajduje na te pytania odpowiedzi w domu i/lub w szkole, zwraca się w kierunku religii.

Taki przedmiot mógłby również znaleźć się w naszych polskich szkołach. Z pewnością jeszcze długa droga przed nami, by uświadomić ludzi, że nauka moralności nie musi opierać się na tekstach biblijnych. Ba! Uświadomić, że świecka moralność jest bardziej ludzka od religijnej. Mimo iż poprzedni prezydent Nicolas Sarkozy utrzymywał, że "Wykładowca nie może zastąpić księdza", nauczyciele francuscy przekażą uczniom "ideę moralności uniwersalnej, opartej na pojęciu człowieczeństwa i rozumu" zamiast na X Przykazaniach. Minister Peillon wierzy również, że nowy przedmiot przypomni młodzieży o szacunku wobec nauczyciela..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] Pokaż nowsze wątki

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
Pełny formularz nowego wątku..

Tytuł nowego wątku:
Twoje nazwisko (wymagane):
 Treść (można używać tagów <b>,<i>,<u>,<br>,<p> i <tt>; do 6000 znaków):

 ?
  (Wątek pojawi się natychmiast) 
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)