Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.624.873 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5671 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Koszulka racjonalisty
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
"Czysta wariacja ta demokracja."
Przegląd wyników wyszukiwania

...2010...2011... (31-12-2010)
Dla czytelników Racjonalisty, dla naszych forumowiczów oraz publicystów i innych współpracowników - podziękowania za to, że byliście w 2010 z nami, że włożyliście swoje cegiełki do naszej racjonalnej konstrukcji, a także życzenia wielu rozumnych wzlotów w 2011 - niech moc będzie z Wami! Obiecujemy, że w nowym roku dołożymy wszelkich starań, aby Racjonalista był jeszcze lepszy i ciekawszy.
Dzieci kultury nienawiści
Abd Al-Hamid Al-Ansari (31-12-2010)
W artykule zatytułowanym "Dzieci kultury nienawiści i jej ofiary" katarski liberał, dr Abd Al-Hamid Al-Ansari, zareagował na morderczy atak Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie, w którym zginęły dziesiątki niewinnych cywilów. Zastanawia się on dlaczego iraccy chrześcijanie napotykają terroryzm, prześladowania i dyskryminację, skoro islam naucza tolerancji wobec mniejszości nie-muzułmańskich. Do tekstu..
Do czego potrzebujemy kruchych rodzin?
Caden O. Reless (31-12-2010)
"Krucha rodzina" brzmi naprawdę dobrze, prawda? Może nie tak dobrze, jak "skrzywdzeni i poniżeni", "bezbronne ofiary systemu" albo "zgnębieni przez los", ale w każdym razie dużo lepiej niż pospolite "pary z dzieckiem, ale bez ślubu, które łatwo się rozpadają, z marnym wykształceniem i równie marnymi perspektywami na rynku pracy". Po prostu bardziej medialnie i w ogóle bardziej. Do tekstu..
Krytyczne myślenie i afrykańska tożsamość
Leo Igwe (31-12-2010)
Kiedykolwiek ujawniam absurdy oskarżeń o czary czy absurdy prześladowań rzekomych czarowników lub czarownic, wielu wzywa mnie abym porzucił mentalność oyibo (białego człowieka). Tak jakby krytyczne myślenie charakteryzowało wyłącznie kulturę białych ludzi, zaś mistyczne myślenie było zarezerwowane dla czarnych Afrykanów. Do tekstu..
Społeczne eksperymenty
Lech Ostasz (30-12-2010)
Dzisiejsza cywilizacja bywa trudna do zniesienia, ale na przykład ta z XVII wieku, z XIX lub nawet z pierwszych dekad XX wieku była, dla przeciętnego człowieka, gorsza. W gruncie rzeczy - dla celów reformatorskich - najwięcej możemy chyba spodziewać się po lekkiej modyfikacji kultury Zachodu, która zdążyła opracować wiele pozytywnych reguł i praw. Mam na myśli kulturę Zachodu dzisiejszą, nie wczorajszą. Kultura europejska, po upowszechnieniu się w niej demokracji, pluralizmu i praw człowieka (choć nie wszystkie prawa człowieka są dobrze sformułowane), jest dziś najlepszą spośród kultur funkcjonujących na dużą skalę. Tym niemniej kultura Zachodu ma jeszcze niemało stron nieznośnych, na które nie należy przymykać oka. Do tekstu..
Denis Dutton (1944-2010)
Jerzy Luty (30-12-2010)
W Christchurch w Nowej Zelandii, w wieku 66 lat, zmarł Denis Dutton. Denis Dutton był profesorem filozofii sztuki, krytykiem i publicystą, związanym z Uniwersytetem Canterbury w Nowej Zelandii, gdzie w latach 2008-2010 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii. Był też redaktorem naczelnym założonego w 1976 r. pisma Philosophy and Literature (od 1983 The Johns Hopkins University Press). Do tekstu..
Płeć a rozmnażanie
Grzegorz Świątoniowski (30-12-2010)
Wydaje się, że mężczyźni i kobiety nie mają żadnych wątpliwości do czego właściwie służy płeć przeciwna. Gdy jednak pytanie to postawić biologom (którzy - jak powszechnie wiadomo - są istotami bezpłciowymi) można wprawić ich w niejakie zakłopotanie. Nie znaczy to oczywiście, że biolodzy negują powszechnie przyjęte i akceptowane cele istnienia kobiet (zmywanie, pranie i gotowanie) oraz mężczyzn (jedzenie, picie i spanie), zobligowani jednak swoją profesją zajmują się tym, co wiąże się w sposób najbliższy - czyli bezpośredni - z ideą płciowości. Do tekstu..
W naukowym czasopiśmie ośmioletnie dzieci publikują badanie dotyczące trzmieli
Ed Yong (30-12-2010)
"Odkryliśmy również, że nauka jest fajna i zabawna, ponieważ robisz coś, czego nikt przed tobą jeszcze nie robił". Konkluzja ta pochodzi z nowego tekstu opublikowanego w naukowym czasopiśmie. Jeżeli ton tej wypowiedzi brzmi niezwykle to, dlatego, że jej zbiorowym autorem są dzieci ze szkoły podstawowej Blackawton Primary w Devon, w Anglii. Do tekstu..
Mój bohater Stirlitz
Joanna Rutkowska (30-12-2010)
Z kroniki narodowo-wyzwoleńczej. Standartenfurer SS Max Otto von Stierlitz (właściwie Wsiewołod Władimirowicz Władimirow) 44 lata - pułkownik radzieckiego wywiadu, uwiódł niespełna 30-letnią Polkę (właściwie co jej przyszło do głowy). Pierwszym mgnieniem przykuł ją do fotela. Co miała robić? Przy nim Kloss to chłoptaś, hulaka z przypadku. Natomiast Stirlitz... Do tekstu..
Deformacje demokracji w myśli Friedricha Augusta von Hayeka
Patrycja Walter (29-12-2010)
Przewaga demokracji nad innymi ustrojami bierze się z silnych niezależnych instytucji państwowych kształtowanych od czasów Johna Locke'a i Charlesa de Montesquieu. Jednocześnie mechanizmy demokratyczne charakteryzuje dynamika, która z jednej strony sprzyja rozwojowi instytucji demokratycznych, z drugiej może prowadzić do nadużyć i zachwiania proporcji pomiędzy poszczególnymi władzami, słowem: do deformacji demokracji. Niebezpieczeństwa czyhające na demokrację tkwią zatem w niej samej. Do tekstu..
Czy każdy może być ateistą?
Wojciech Terlecki (29-12-2010)
Jak głęboko tkwi w nas uwarunkowanie deistyczne, świadczy to, że jest dominującym sposobem postrzegania rzeczywistości wśród mieszkańców naszego globu. Dla rzeszy osób świat i życie bez boga traci swój cel. Nie ma dla nas żadnego planu, nie ma wytłumaczenia dla istnienia świata i nie ma żadnego powodu by mierzyć się z przeciwnościami życia. Do tekstu..
Dokąd zmierza (chrześcijański) świat?
Andrzej Koraszewski (28-12-2010)
Z wszystkich możliwych badań wynika, że mieszkańcy Ameryki są najbardziej religijnym społeczeństwem spośród społeczeństw najbardziej rozwiniętych. Jest to zadziwiający fenomen, ponieważ poza Stanami Zjednoczonymi mamy stałą korelację mówiącą, że im wyższe dochody i wyższe wykształcenie, tym niższe zaufanie do mitów religijnych. Według różnych badań 90 procent Amerykanów wierzy w Boga, a ponad 70 procent, nie ma najmniejszych wątpliwości w jego istnienie. Ale czy jest tak na pewno? Do tekstu..
Mój chasydzki problem
John Diamond (27-12-2010)
Niedawno zepsuł się komputer mojego ojca. Była to starodawna maszyna. Przeszukiwałem pisma komputerowe, aż znalazłem miejsce, gdzie obiecywali naprawić każdy komputer, niezależnie od jego wieku. Sklep znajdował się we wschodnim Londynie i przy głównym biurku siedział stosunkowo młody człowiek z pejsami, w obramowanym futrem kapeluszu. Do tekstu..
O występowaniu z Kościoła
Robert Prochowicz (27-12-2010)
Nie ma też w polskim prawie przepisów regulujących sposób (procedurę) wstępowania lub występowania ze związków religijnych - ustawodawca pozostawia to do zdefiniowania samym związkom wyznaniowym. O ile jest czymś naturalnym, że to związek wyznaniowy ustala kogo i na jakich zasadach przyjmuje w szeregi swych członków, to pozostawienie takiej dowolności w kwestii opuszczania tego związku może prowadzić (i prowadzi) do nadużyć. Do tekstu..
Bóg ognia przychodzi po ogień
Maria Szulska-Stęplowska (27-12-2010)
Wiek, w rozumieniu ilości przeżytych lat, to dla jednych chluba a dla innych udręka. Młodość kojarzy nam się z szaleństwem, emocjami i irracjonalnością. Starość natomiast jest owej młodości rozrachunkiem i kojarzyć nam się będzie głównie z mądrością. Prawda to niepodważalna, ale... czy słyszeli państwo powiedzenie "stary a głupi"? Wszak ludowym go nazwać nie można ale ogólnie znanym i owszem. Znakiem tego nie każda starość bywa mądrością. Do tekstu..
Idealny wiek
Qanta Ahmed (26-12-2010)
Zeszłej wiosny dostałam list od saudyjskiego ojca. Jego 12-letnia córka przyszła ze szkoły i mimochodem wspomniała, że jej nauczyciel pochwala zamachy samobójcze oraz że islam je sankcjonuje. Było to w związku z Palestyńczykami. Jej ojciec napisał:"Zawsze myślałem, że dobry rodzic musi dać swojemu dziecku dobre wykształcenie. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, że muszę chronić moje dziecko przed nim!" Do tekstu..
Autobiografia Marka Twaina
Andrzej Koraszewski (26-12-2010)
Przez kilka dni siedziałem w fotelu przytłoczony ciężarem pierwszego tomu Autobiografii Marka Twaina. Książka wyszła dokładnie w sto lat po tym jak pogłoski o śmierci Marka Twaina okazały się być całkowicie nieprzesadzone. Wydawca Autobiografii Marka Twaina nie mógł wiedzieć, czy książka będzie ekonomicznym sukcesem, czy niewypałem. W listopadzie ukazał się pierwszy tom i jest na liście bestsellerów. Do tekstu..
W święta czuję się jak gej
Marcin Wyrwał (25-12-2010)
- W święta czuję się jak gej - mówi Kamil. Dziwne wyznanie. Jego mieszkanie wygląda jak spełnione marzenie o idealnym Bożym Narodzeniu. - Nie zrozum mnie źle, nie mam nic przeciwko gejom - zastrzega. - Współczuję szczególnie tym, którzy żyją w strachu przed coming outem. Dlaczego? Bo świetnie ich rozumiem. Mam podobny problem. Tylko mój coming out dotyczy czegoś zupełnie innego. Do tekstu..
Zagadka grobu Jezusa – narodziny mitu
Marcin Dolecki (25-12-2010)
Możliwe jest, iż Jezus nie umarł lecz jedynie stracił przytomność po ukrzyżowaniu, natomiast później, po umieszczeniu go w grobie, ocknął się i wyszedł z niego. Możliwa jest również inna wersja wydarzeń, mianowicie, iż po śmierci Jezusa na krzyżu, jego ciało zostało zabrane w nocy z miejsca pochowania przez kogoś z członków jego rodziny albo fanatycznego ucznia lub uczniów. Możliwe są również inne hipotezy. Do tekstu..
Małpie Gender Studies
Maciej Twardowski (24-12-2010)
Na łamach renomowanego "Current Biology" ukazał się tekst, z którego płyną wnioski pozwalające wymierzyć mocny cios w same podstawy radykalnych odłamów Gender Studies. W dogmat mówiący o czysto społecznej naturze płci. W trakcie badań - cytując R.W. Wranghama - po raz pierwszy w historii zanotowano u młodych zwierząt podział ról ze względu na płeć w trakcie zabawy. Co więcej - badacze uznali zjawisko za posiadające w przeważającej mierze biologiczne podstawy. Do tekstu..
Nowe geny powstają szybko
Jerry Coyne (24-12-2010)
Jaką rolę w ewolucji odgrywa pojawienie się nowych genów w przeciwieństwie do zwykłych zmian w starych genach? Z dwóch powodów to pytanie nabrało ostatnio znaczenia. Pierwszy dotyczy kontrowersji naukowej. Niektórzy naukowcy utrzymują, że najważniejsze zmiany ewolucyjne, przynajmniej jeśli chodzi o zmiany w planie ciała, wymagają zmian w sekwencjach regulatorowych. Druga kontrowersja jest religijna. Do tekstu..
Wesołych Świąt
Marcin Kruk (23-12-2010)
Koleżanka spojrzała na mnie wzrokiem świeżo zagryzionej sarny. Przekazywała dzieciom słowo boże i właśnie wróciła z klasy. Pokój nauczycielski tętnił inercją. Odnosiło się wrażenie, że to wszystko przerastało wszystko i wszyscy wszystkiego mają dość. Jak zwykle we wtorki odczuwałem poważny deficyt sensu istnienia. We wtorki trzecią lekcję w IIIb miałem po koleżance, która przekazywała słowo boże, i wtedy uświadamiałem sobie, że nie tylko kwanty potrafią być w dwóch różnych miejscach równocześnie. Do tekstu..
Dziwna rzecz zdarzyła się w drodze do końca świata
Dan Gardner (22-12-2010)
To był kolejny fatalny rok. Gospodarka ledwie się snuje. Bezrobocie jest wysokie. Dług rośnie bez przerwy. Grecja, Irlandia i dziesiątki innych krajów wiszą nad przepaścią. Pakistan zalała powódź. Na Haiti jest cholera. Zanim skoczysz z mostu, chcę zabrać cię do innej epoki, kiedy sprawy wyglądały równie ponuro. Potem pokażę ci, co stało się między wtedy a teraz. Nastrój znacznie ci się poprawi. Do tekstu..
O końskości niektórych okularów filozofii
Jerzy Drewnowski (22-12-2010)
Że filozofia, jak końskie okulary, zawęża horyzonty na wielu polach, nie wypada mówić człowiekowi dobrze wychowanemu. Że jest tak jednak rzeczywiście, przykładów mamy tyle, iż mogą być materiałem do setek prac doktorskich: filozoficzne obrazy tak zwanej natury ludzkiej, zawężone do granic bałamuctwa, unaoczniają tę prawidłowość w sposób szczególnie wyrazisty. Do tekstu..
Racjonalizm - ponowoczesność - humanizm
Radosław S. Czarnecki (21-12-2010)
Sens i racjonalność ludzkich dociekań istnieją w świecie realnie, niezależnie od ludzkich usiłowań wyrażenia ich słowami. Z pozycji czysto subiektywnych, sposobem dochodzenia do jądra każdego problemu czy zagadnienia stała się dla postmodernistów tzw. dekonstrukcja. Jest to proces odsłaniania kolejnych warstw i założeń. Ważnym jest w niej jedynie znaczenie uzyskane w umyśle interpretatora, egzegety czy komentatora danej myśli, tezy, tekstu bądź idei. Do tekstu..
Boże Narodzenie – Droga do ognia piekielnego
Andrzej Koraszewski (21-12-2010)
Nie mogę się doczekać na świąteczne życzenia papieża. Chwilowo rajcują mnie szopki. Nie umiem sobie uświadomić, czy kiedykolwiek bożonarodzeniowa szopka wzbudzała we mnie inne uczucia niż wrażenie, że patrzę na ... szopkę. Tymczasem wieści z Watykanu zdają się być szopką z nieco innego wymiaru. Do tekstu..
Tarantula św. Pawła
Mariusz Agnosiewicz (21-12-2010)
Tarantyzm nie da się sprowadzić do zjawiska czysto epidemiczno-chorobowego, do nerwicy chrześcijańskiej, nawet jeśli leży ona u jego podłoża. Nie był bowiem całkowicie spontanicznym i bezładnym szałem tanecznym, ale posiadał wyraźne formy strukturalne. O jego luźnym związku z faktycznymi ukąszeniami świadczy często cykliczny, coroczny nawrót objawów "ukąszeniowych", które trzeba regularnie było egzorcyzmować muzycznie. Do tekstu..
Martin Gaskell nie został wyrzucony
PZ Myers (20-12-2010)
Zapisy pokazują, że to, o czym ludzie dyskutowali, nie dotyczyło wyłącznie jego religii, ale sposobu, w jaki religia wpływała na jego pracę jako naukowca i efektu zatrudnienia kogoś z tak dwuznacznymi poglądami w stanie, który już próbuje przezwyciężyć wstyd związany goszczeniem Muzeum Kreacjonizmu. Są to ważne wątpliwości. Jest również faktem, że gdy zatrudniamy kogoś, chcemy mieć człowieka, którego umiejętności możemy respektować jako koledzy, a Gaskell nie był tutaj w najlepszej pozycji. Do tekstu..
Wokół Kosidowskiego
Jan Rura (20-12-2010)
W 1963 roku ukazała się w Polsce książka Zenona Kosidowskiego Opowieści biblijne, a wkrótce potem tegoż Opowieści Ewangelistów. Moje pokolenie było wtedy w końcowej fazie studiów lub na początku pracy zawodowej. Tematyka tych książek utrafiła w zainteresowania wielu z nas, była często przedmiotem naszych dyskusji. Sposób stawiania pytań był podobny do naszego, nie odczuwaliśmy ani z góry założonych tez antyreligijnych autora, ani też napastliwości. Do tekstu..
Koniec pewnej ogoniastej opowieści
Caden O. Reless (19-12-2010)
Pentagon opowiedział się za uchyleniem zasady "don't ask, don' tell", dyskryminującej w armii homoseksualistów, ponieważ oceniono, że w żaden sposób nie odbije się to negatywnie na gotowości bojowej amerykańskich sił zbrojnych. Amerykańskie siły zbrojne już dwukrotnie w historii przechodziły podobne zmiany - po raz pierwszy, gdy zaczęli w nich służyć Afroamerykanie, po raz drugi - gdy do służby wojskowej zaczęto przyjmować kobiety. Do tekstu..
Nowe reguły: są pewne rzeczy, których nie wolno ci już dłużej nie mówić
PZ Myers (19-12-2010)
Przykro mi, koledzy ateiści, ale jeśli sądziliście, że siedząc cicho, bez hałasu, jakoś wam się uda, to jesteście skazani. Sytuacja jest gorsza niż tylko to, że jacyś niemądrzy wierzący wpadają w szał, ponieważ koszmarnie wojowniczy, agresywni, wstrętni ateiści wywieszają hasła z czymś tak obraźliwym i ohydnym jak "możesz być dobry bez boga" - myśleliście, że po prostu unikając konfrontacji z ludźmi o tak wyostrzonym poczuciu przestępstwa unikniecie ich uwagi i potępienia? Do tekstu..
Zabić innego (19-12-2010)
Aasia Bibi jest pakistańską chrześcijanką i matką pięciorga dzieci. Została skazana przez sąd pakistański na śmierć za popełnienie aktu bluźnierstwa przeciwko Prorokowi Mahometowi. Wyrok śmierci został wydany zgodnie z paragrafem 295 Pakistańskiego Kodeksu Karnego. Nie tylko członkowie mniejszości chrześcijańskiej i hinduskiej, ale także muzułmanie Ahmadi, są regularnie oskarżani przez islamskich duchownych w Pakistanie o popełnianie aktów bluźnierstwa po prostu na mocy swojej domniemanej niewiary, że Prorok Mahomet jest ostatnim prorokiem Boga. Do tekstu..
Karalne rozsypywanie prochów, czyli o absurdach polskiego prawa
Maciej Twardowski (18-12-2010)
W czerwcu 2009 biskupi przedstawili dokument "Obrzędy pogrzebu związane z kremacją zwłok". Znajdujemy w nim potwierdzenie, że Kościół zaleca zachowanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Dopuszczając możliwość kremacji zwłok, jeśli "jeśli nie została dokonana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej, a zwłaszcza jeśli nie podważa wiary w zmartwychwstanie ciała." Rozsypywania prochów nie przewiduje. Czy zatem nowelizacja ustawy spotka się zatem ze sprzeciwem ze strony Kościoła? Do tekstu..
Opowieści o wojnie terroru z Izraelem
Michael J. Totten (18-12-2010)
Wydawnictwo Encounter Books opublikowało niedawno wstrząsającą książkę włoskiego dziennikarza Giulio Meottiego A New Shoah: The Untold Story of Israel's Victims of Terrorism. Na początek pomyślałem, że tytuł może jest przesadny. W Szoah - nazistowskim Holocauście - zginęło o całe rzędy wielkości więcej ludzi niż z rąk terrorystów w Izraelu, ale to nie o to chodzi. To, co jest wspólne dla izraelskich ofiar terroryzmu i ofiar nazistowskiego ludobójstwa, to fakt, że byli to Żydzi zamordowani za to, że byli Żydami. Do tekstu..
Genom kultury
Andrzej Koraszewski (18-12-2010)
Podobnie jak skamieliny opowiadają nam o historii życia na ziemi, słowo pisane w książkach opowiada o historii ludzkości. Słowa opowiadają historię, nie tylko poprzez zdania, które tworzą, ale i poprzez to, jak często się pojawiają. Odkrycie tej opowieści nie jest łatwe - musisz przekształcić te książki w digitalny zapis tak, aby tekst mógł być analizowany i porównywany. Co więcej, musi to objąć miliony książek. Do tekstu..
Boskie ingerencje w losy świata
Maciej Kroniewicz (17-12-2010)
Przy okazji tragedii, która wydarzyła się w czasie ostatniej Love Parade duchowni byli mniej wstrzemięźliwi w wyjaśnianiu boskich działań. Austriacki biskup Andreas Laun określił udział w imprezie "buntem przeciwko Stworzeniu i przeciwko Boskiemu porządkowi" oraz zasugerował, że śmierć była karą Bożą. W tym przypadku teizm funkcjonuje o wiele bardziej otwarcie. Co do osób lecących samolotem na uroczystości katyńskie przygważdżająca większość heretykami nazwana raczej być nie mogła stąd takie lawirowanie słowami i nacisk na ludzką stronę nieszczęścia. Do tekstu..
Poszukiwanie muzułmańskiej tożsamości
Qanta Ahmed (17-12-2010)
Wielu brytyjskich muzułmanów pierwszego i drugiego pokolenia odrzuca swoje dziedzictwo etniczne i ramy kulturowe na rzecz perwersyjnego, przesadzonego, narcystycznego współczucia dla świata, którego częścią nigdy nie będą. Jednym wyjaśnieniem tego jest to, co psycholodzy określają jako teoria opanowywania trwogi. Do tekstu..
Boudry i in. o nieredukowalnej złożoności
Jerry Coyne (17-12-2010)
Najnowszy numer "Quarterly Review of Biology", który publikuje artykuł Michaela Behego o ewolucji mikrobowej w laboratorium, publikuje także ostrą krytykę koncepcji Behego o "nieredukowalnej złożoności", napisaną przez grupę belgijskich filozofów pod przewodnictwem Maartena Boudry'ego. Do tekstu..
Wszechmoc i wszechwiedza
Jerzy Neuhoff (17-12-2010)
Od materii nie da się uciec. Nikt nie zajmuje się np. anatomią, fizjologią czy neurologią duchów, anatomią Pegaza i Hydry ani jadłospisem Cerbera. Mało tego, próby takie potraktowano by w najlepszym razie jako nieszkodliwe fiksacje, a w poważniejszych przypadkach ich autorem zajęliby się balneolodzy, neurolodzy lub psychiatrzy. Wszyscy oni doszliby do zgodnego wniosku, że w organizmie tego autora jest czegoś nadmiar lub czegoś brakuje, czyli wróciliby do materii. Do tekstu..
Ignostycyzm, czyli postawa godna człowieka racjonalnego
Bernard Korzeniewski (17-12-2010)
Podejmujący teologiczne dyskusje z religią, czy też jedynie traktujący ją za punkt odniesienia dla wyrażania swoich poglądów, wpadają nieświadomie w pułapkę zastawioną przez jej wyznawców, a szczególnie przez hierarchię Kościoła. Wchodzący w jakiekolwiek spory z treścią wierzeń chcąc nie chcąc nobilitują wiarę. Do tekstu..
Fenomen?
Oliwia Kalinowska (16-12-2010)
W średniowieczu Watykan przeżywał renesans: ludzie wierzyli w Boga, bali się go niemiłosiernie, księża byli głupi, ale dziesięcinę ściągać umieli, Watykan się bogacił, a fajerwerków dodawały spektakularne procesy sądowe prowadzone przez co inteligentniejszych zakonników. W XVII wieku gwałtowne zainteresowanie nauką stało się poważnym zagrożeniem dla Kościoła. Odkrywano nowe prawa, które wcześniej kościół miał monopol dowolnie nazywać "cudami" Do tekstu..
Ciemna strona oksytocyny – coś więcej niż tylko hormon miłości
Ed Yong (16-12-2010)
Istnieje środek chemiczny, który może nieznacznie zmienić twoje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące własnej matki. U niektórych ludzi, rysuje on mamy w lepszym świetle, sprawiając, że pamiętane są, jako bliższe i bardziej opiekuńcze. U innych, oksytocyna ma mroczniejszy wpływ, sprawiając, że mamy wydają się być mniej opiekuńcze i bardziej odległe. Do tekstu..
Świeckość jest drogą wyjścia z kryzysu braku racjonalności (15-12-2010)
Poszukiwanie sygnałów świadczących o możliwości zmiany postaw społecznych w świecie arabskim może być zajęciem deprymującym. Nie oznacza to, że takich sygnałów nie ma, ani tego, że ludzie kontestujący islamski fundamentalizm religijny mieszkają wyłącznie na Zachodzie. Interesujące są zarówno głosy nawołujące do zmian, jak i media, które je przekazują. Do tekstu..
Od nauk Jezusa do nauki katolickiej – horror catholicus
Marcin Dolecki (15-12-2010)
Katolicy czytają Biblię wierząc, iż zawiera ona spisane słowo Boga, które interpretują zgodnie ze swoją doktryną - w ten sposób bowiem większość z nich została wychowana od dzieciństwa. Czytanie Nowego Testamentu w pozycji klęczącej nie jest jednak ani rozsądne, ani zbyt wygodne. Do tekstu..
Komplementarna zagadka
Lucjan Ferus (15-12-2010)
Kościół wypowiedział się ustami abp Gianfranco Ravasiego, że "teoria Darwina jest zbieżna z wiarą chrześcijańską", oraz, że "ewolucja biologiczna i wiara chrześcijańska są komplementarne". Religijna prawda (broń Boże nie teoria!) mówi, że na początku, zaraz po boskim akcie kreacji, wszystkie stworzenia były doskonałe, a najbardziej z nich doskonały był człowiek. Dopiero po jego upadku, który zaowocował grzechem pierworodnym, wszystko zaczęło ulegać stopniowej degradacji, gdyż grzech ów skaził całe boże stworzenie, dosłownie całą ziemię. Do tekstu..
Dzisiejsi „postępowcy” powtarzają błędy wczorajszych komunistów
Barry Rubin (14-12-2010)
Karol Marks pisał: historia nie powtarza się tak po prostu. Często zjawisko za pierwszym razem jest tragedią; a druga runda jest farsą. Tak jest dzisiaj, kiedy tysiące młodych ludzi poświęca się dla sprawy skrajnej lewicy, włącznie z niszczeniem własnych krajów, demokracji i wolności, a wszystko w imię utopii, która nigdy nie zostanie osiągnięta, i walki, która pogorszy życie ludzi. Do tekstu..
Pocztówka z Szanghaju
Andrzej Koraszewski (14-12-2010)
W ostatnich dniach, myśląc o Chinach, koncentrowaliśmy uwagę na Oslo. Puste krzesło przeznaczone dla tegorocznego laureata pokojowej nagrody Nobla przypominało, że Chiny są tyranią. Być może oświeconą tyranią, tyranią w której jest coraz mniej głodnych i coraz więcej zamożnych, ale jednak tyranią, w której żądanie wolności słowa kończy się za kratami. Do tekstu..
Bitwa o Anglię
Łukasz Kołodziej (13-12-2010)
Mimo terroru medialnych obrazków i marszów polskiej wersji ku-klux-klanu, których główną siłę napędową stanowią pacjenci oddziałów geriatrii, wieczna wojna między ,,nami a nimi'' oraz kilkusetletniego poszukiwania Boga na Polskiej Ziemi, nie sądzę aby obecny stan w kraju był stanem obowiązującym na stałe. Do tekstu..
Radykalnie, ożywczo, bezbożnie
Jarosław Klebaniuk (13-12-2010)
Już od pierwszych stron książka Michela Onfraya jest zdecydowanie antyreligijna i antyteologiczna, w najlepszym tych wyrazów znaczeniu. Ateista doświadcza więc dużej intelektualnej przyjemności przy lekturze, agnostyk ma szansę zradykalizować swoją tożsamościową etykietę, umiarkowanie wierzący może doświadczać silnego dysonansu, jeśli będzie na tyle konsekwentny, żeby nie zarzucić czytania, a fundamentalista szybko zrezygnuje, odstręczony radykalizmem wywodu. Do tekstu..
Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
Mariusz Agnosiewicz (12-12-2010)
Choć zjawisko stało się masowe, jednak celują w nim zwłaszcza etatowi obrońcy wartości chrześcijańskich, jak Wojciech Cejrowski, który unieważnił małżeństwo z dziennikarką Beatą Pawlikowską, aby ożenić się z aktywistką Frondy, Joanną Najfeld. Rozwód kościelny uzyskał też Czarek Pazura (nowa twarz Radia Maryja). O ile dawniej wielebni dłubali głównie wokół błony dziewiczej, o tyle dziś skupiają się na "niedojrzałości emocjonalnej" katolickich małżeństw. Do tekstu..
Umożliwiacze: ludzie słów
ShrinkWrapped (12-12-2010)
W zeszłym tygodniu Trzeci Komitet Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych głosował nad specjalną rezolucją zajmującą się pozasądowymi, arbitralnymi i doraźnymi egzekucjami. Rezolucja odkreśla konkretne grupy, będące historycznie przedmiotem egzekucji, w tym dzieci ulicy, obrońcy praw człowieka, członkowie mniejszości etnicznych, religijnych i językowych, oraz - przez ostatnich 10 lat - rezolucja obejmowała orientację seksualną jako powód umieszczenia na liście śmierci. Do tekstu..
Post mortem bakterii żywiącej się arsenem - przegląd wydarzeń
Ed Yong (11-12-2010)
To była wielka wiadomość, ale nie całkiem. Hyperboliczne twierdzenia o prawdopodobnym odkryciu pozaziemskiego życia, a przynajmniej innej linii życia na ziemi, okazały się niczym więcej niż bakterią, która potrafi przeżyć na arsenie, używając go zamiast fosforu w swoim DNA i w innych molekułach. Kiedy jednak kolejne warstwy przesady zostały zdrapane, również to nadzwyczajne twierdzenie zaczęło się rozlatywać pod wpływem podejrzliwych spojrzeń. Do tekstu..
Wzmocnienie i powstawanie gatunków
Jerry Coyne (11-12-2010)
Konwencjonalna definicja "gatunku" wśród biologów ewolucyjnych brzmi "grupa organizmów, której członkowie krzyżują się ze sobą, ale są oddzieleni od innych grup barierami genetycznymi, powstrzymującymi przepływ genów". Zgodnie z tym poglądem powstanie nowego gatunku jest powstaniem takich barier izolujących możliwość reprodukcji, które utrzymują daną populację w izolacji od innych grup. Do tekstu..
Debata o religii i o stanie świata arabskiego (10-12-2010)
Zamieszanie w sprawie sekularyzmu jest eksportowane do naszego społeczeństwa przez Kościół. Islam jest sekularyzmem i sekularyzm jest islamem. Nie mamy hierarchii duchowieństwa. Nie ma rządów duchowieństwa w islamie. Mamy rządy Koranu i Sunny zamiast ludzi rządzących zgodnie z własną wolą. Ta koncepcja, która została do nas importowana, jest dziwaczna. Do tekstu..
24 organizacje pozarządowe przeciw bojkotowi ceremonii w Oslo (09-12-2010)
Międzynarodowa koalicja 24 organizacji na rzecz praw człowieka oraz organizacji pozarządowych zaapelowała dziś do przewodniczącej Rady Praw Człowieka ONZ Navi Pillay, aby zmieniła swoją decyzję nieuczestniczenia w piątkowej ceremonii przyznania nagrody Nobla uwięzionemu chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo. Do tekstu..
Umiłowanie mądrości
Maria Szulska-Stęplowska (09-12-2010)
Właściwie można by rzec, że wszystko zaczęło się od pewnego Greka. Tak przynajmniej twierdzą historycy. Jednak gdyby się uprzeć, to za winowajcę, a raczej winowajczynię, można by uznać piękność o imieniu Ciekawość. Owa zdrajczyni zwiodła wspomnianego Greka, wkładając mu w usta pytanie, które z pokolenia na pokolenie jest przekazywane po dziś dzień. Pytanie oficjalnie dotyczyło natury bytu, de facto była to jednak wojna wypowiedziana dogmatom, pytaniom na które odpowiedź mógł znać tylko Bóg. Tak właśnie narodziła się filozofia, córka ciekawości. Do tekstu..
Agnostyk czy ateista?
Andrzej Koraszewski (08-12-2010)
Kim pan jest - zapytała mnie młoda dama - agnostykiem czy ateistą? Odpowiedziałem bez wahania, że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione "nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. "Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty. Do tekstu..
Wiara jest opcjonalna
Miranda Celeste Hale (08-12-2010)
Ponieważ przez tak długą część mojego życia nie rozumiałam, że wiara jest opcjonalna, uświadamiam to teraz każdemu z pasją. Wiara religijna nie jest cechą dziedziczną. Nie musisz wierzyć w to, w co wierzą twoi rodzice, ani w to, czego uczono cię w szkole. Tradycja i autorytet nie są do podtrzymywania bezkrytycznie traktowanych wierzeń. Do tekstu..
Głową w ścianę
Andrzej Koraszewski (07-12-2010)
Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na naszą skargę przesłała list do autora programu "Chemia zabija nie tylko chwasty". Jest to list koleżeński, w gruncie rzeczy serdeczny, raczej prośba o respektowanie standardów dobrego dziennikarstwa niż nakaz czy groźba. Jakość informacji przekazywanej przez środki masowego przekazu jest niesłychanie ważna, stąd też sposób działania i prestiż Rady Etyki Mediów powinien nas wszystkich obchodzić. A taka właśnie metoda przy wysokim prestiżu Rady wydaje się być najbardziej stosowna. Do tekstu..
Krótkie ćwiczenie w pisaniu zmniejsza różnice między płciami w nauce fizyki
Ed Yong (06-12-2010)
Pomyśl o rzeczach, które są dla ciebie ważne. Masz piętnaście minut. Może to odmienić twoje życie. Aby sprawdzić, czy takie ćwiczenie może pomóc, Miyake zwerbował 283 mężczyzn oraz 116 kobiet, którzy brali udział w 15-tygodniowym kursie wstępnym z fizyki. Podzielił ich w sposób losowy na dwie grupy. Jedna z grup wybrała z listy najważniejsze dla nich wartości i napisali, dlaczego były dla nich ważne. Druga grupa - kontrolna - wybrała najmniej dla nich ważne wartości i pisała o tym, dlaczego mogą one być ważne dla innych ludzi. Do tekstu..
Przygody przypadkowej syjonistki: spotkania z obawami o unicestwienie Żydów
Qanta Ahmed (06-12-2010)
Jako muzułmanie, których jest półtora miliarda, nigdy nie możemy zrozumieć tego strachu, kiedyś koszmarnie ożywionego w przerażającej wizji Hitlera, nadal dostępnej dla nas z żyjącej pamięci. Muzułmanie istotnie mogli stawać przed przymusową migracją, tak jak moja rodzina z Indii do Pakistanu w 1947 r., ale nie staliśmy przed unicestwieniem. Ponad sześćdziesiąt lat później"sprawa Pakistanu" jest niekwestionowana, niemniej "sprawa Izraela", autorstwa tych samych sił, jest wiecznie podnoszona. Do tekstu..
Szukanie pokoju
Szukria Barakzai (05-12-2010)
Przedstawiamy fragmenty wywiadu jakiego Szukria Barakzai udzieliła Al-Arabiya TV 15 listopada 2010 r., mówiła w nim miedzy innymi o inicjatywie rządu afgańskiego pojednania z talibami. W wywiadzie wykluczyła możliwość powrotu talibów do władzy w zmienionej rzeczywistości Afganistanu, mówiąc: "Mogę zapewnić, że nie ma żadnej szansy, by talibowie znowu stali się rządem. Nie zrobią tego, ponieważ nie są to ci sami talibowie, co przedtem, a dzisiejszy Afganistan nie jest tym samym Afganistanem...". Do tekstu..
Cienie osobistych przyjaciół Pana Boga
Radosław S. Czarnecki (05-12-2010)
Jeżeli bóg ma być etyczną konstrukcją porządkującą nasze naturalistyczne jestestwo, jak pogodzić jego krwiożerczość, bezwzględność, wszechmocność, miłosierdzie i ojcostwo wobec ludzkiego rodzaju? Jak zauważył w XIX w. filozof i klasyk brytyjskiej myśli liberalnej J.S.Mill "...Albo Bóg jest wszechmocny, a wtedy nie jest dobrotliwy, albo jest dobrotliwy i wtedy nie jest wszechmocny". Do tekstu..
Sensy znalezione w pamiętniku
Bernard Korzeniewski (04-12-2010)
Zawsze, wszem i wobec przyznaję, że Stanisław Lem był filozofem, który wywarł największy wpływ na mój światopogląd. Tak, nie przejęzyczyłem się: filozofem, i to w najbardziej poważnym sensie i wyśmienitym wydaniu. Ten, kto w pojmowaniu dzieł tego pisarza dotarł jedynie do warstwy "science fiction", przygody, romansu i / lub błyskotliwej intelektualnej zabawy, kpiny i żartu, poznał jedynie, nie przeczę, że znakomite, błyszczące i wysmakowane, ale jednak opakowanie. Do tekstu..
Sens bycia
Anonim (04-12-2010)
Już prawie sześć lat minęło odkąd wysłałem mój pierwszy artykuł do " Racjonalisty", a tytuł jego brzmiał "Pożegnanie". Przyznam szczerze, że praktycznie zapomniałem o nim, choć sporadycznie zaglądałem na ten portal. W końcu, jak sama nazwa wskazuje "Pożegnałem się", odciąłem od filozofii i wszelkiej religii. Jeśli mogę, chciałbym podzielić się przemyśleniami, a właściwie odnieść się do swojego światopoglądu sprzed 6 lat. Do tekstu..
Czy chciałbyś, żeby twoje dziecko było religijne czy uduchowione?
Andrzej Koraszewski (03-12-2010)
Czytanie wynurzeń wierzących o duchowości, rozmowy z wierzącymi o duchowości, kończą się nieodmiennie na tym samym - na ich konsekwentnej odmowie precyzyjnego zdefiniowania owej duchowości i słowach wskazujących, że duchowość to nic innego jak wiara jako taka i jakieś odczucia kontaktu z tym, czego nie ma. Do tekstu..
Islamiści znają naszą tajemnicę: postęp powoduje kurczenie się religii
Barry Rubin (03-12-2010)
Michaił Gorbaczow próbował zreformować komunizm po to, by - jak sądził - uratować go. Zamiast tego ZSRR rozpadł się. Rosjanie (a z pewnością narody przedtem podporządkowane Moskwie) wyszli na tym lepiej, ale spróbuj powiedzieć to przekonanemu komuniście, który cieszył się władzą i przywilejami w starym systemie. Do tekstu..
Farsa w farsi i po naszemu
Andrzej Koraszewski (02-12-2010)
W połowie listopada 2010 r. w Iranie ponownie utworzono stronę internetową w języku farsi Stowarzyszenia Badania Nazizmu, irannazi.ir, które to stowarzyszenie, jak dowiadujemy się ze strony tytułowej, jest oficjalną domeną irańską i "działa zgodnie z prawami Islamskiej Republiki Iranu i jest pod nadzorem cyfrowej grupy roboczej w Ministerstwie Kultury i Przewodnictwa Islamskiej Republiki Iranu". Do tekstu..
Miłość nie wyklucza
Przemysław Prekiel (02-12-2010)
Społeczna Kampania "Miłość nie wyklucza" ma zwrócić uwagę na brak w polskim prawie uregulowań dotyczących związków osób tej samej płci. O tym, że osoby homoseksualne są obecnie obywatelami drugiej kategorii nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pary takie na przykład nie mogą otrzymywać w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnerów/partnerek. Dlaczego? Nie są rodziną, i mimo, że się kochają nie mają prawa wiedzieć czy ich ukochana osoba właśnie umiera czy też może ma się dobrze. Ustawa regulująca tę i podobne kwestie znacznie poprawiłaby i ułatwiła codzienne życie tysiącom osób. Do tekstu..
Sofiści – w poszukiwaniu politycznej arete
Marcin Punpur (01-12-2010)
Polityka to przede wszystkim gra interesów, nierzadko sprzecznych ze sobą. Jeśli chcemy uniknąć przemocy, musimy nauczyć się rozumnie dyskutować o tych interesach. Sofiści jako pierwsi zapoczątkowali ten typ myślenia o polityce. Ich spuściznę da się podsumować następująco: nie ważne jakie wartości wyznajesz, ważne czy potrafisz ich w sposób pokojowy i przekonywujący bronić. Czy jest to relatywizm? Być może, ale taki z którym da się żyć. Do tekstu..
Święty boss i porwanie Emanueli Orlandi
Agnieszka Zakrzewicz (01-12-2010)
32 dni po śmierci, trumna bossa mafijnego Enrico De Pedis, została przeniesiona z cmentarza Verano do krypty w bazylice Sant'Apollinare. W 2005 podczas programu telewizyjnego poświęconego zaginięciu Emanueli Orlandi, zadzwonił anonimowy telefon z informacją: "Aby znaleźć rozwiązanie sprawy, zobaczcie kto jest pochowany w krypcie bazyliki Sant'Apollinare i jaką przysługę Enrico wyświadczył kardynałowi Paolettiemu". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365