Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.663.257 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5689 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Duma homo sapiens jest określeniem na wyrost, albowiem człowiek - istota namiętna - lubi sięgać po rozum dopiero po wypróbowaniu innych możliwości.
Przegląd wyników wyszukiwania

Neandertalczyk
Krzysztof Pochwicki (31-08-2009)
Neandertalczycy byli w początkach ostatniego zlodowacenia jedynymi Europejczykami; jeszcze przed 40 tys. lat mieszkali pod dzisiejszym Krakowem i w krajach śródziemnomorskich. W Polsce osobiście największą słabość mam do stanowiska neandertalskiego w Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym ze śladami sprzed blisko 120 tys. lat. Neandertalczycy zamieszkiwali też Jaskinię Raj położoną w Paśmie Bolechowickim Wzgórz Chęcińskich (część Gór Świętokrzyskich). W roku 2005, w najgłębiej eksplorowanym namulisku Jaskini Biśnik w Strzegowej, w Dolinie Wodącej natrafiono na liczne narzędzia krzemienne, których wiek oszacowano nawet na 500 tys. lat. Do tekstu..
Błędne rozumowanie o precyzyjnym dostrojeniu
Victor J. Stenger (30-08-2009)
Wielu teistów uważa twierdzenie, że pewne podstawowe stałe w przyrodzie są precyzyjnie dostrojone do życia, za najlepszy argument naukowy na rzecz istnienia Boga od czasów zegarka Paleya. Także fizycy ateiści uważają, że te tak zwane "antropiczne koincydencje" trudno wytłumaczyć naturalnie i wielu uważa, że muszą przywołać wieloświaty i tak zwaną "zasadę antropiczną", żeby to zrobić. Z pewnością, jeśli jest wiele wszechświatów, precyzyjne dostrojenie jest proste. Nasz wszechświat nie jest precyzyjnie dostrojony do życia. Życie jest precyzyjnie dostrojone do naszego wszechświata. Do tekstu..
Jakie standardy realizuje Stowarzyszenie Homeopatów?
Andy Lewis (29-08-2009)
Światowa Organizacja Zdrowia potępiła stosowanie homeopatii w przypadku ciężkich chorób takich jak malaria, AIDS i dziecięca biegunka. Kampania Voice of Young Science wreszcie poskutkowała. Trzeba było wiele czasu, aby WHO zwróciła uwagę na mordercze praktyki zachodnich homeopatów w Afryce, którzy serwują bezużyteczne cukrowe pigułki przeciwko śmiertelnym chorobom. Stowarzyszenie Homeopatów jest źródłem problemu. Wielu homeopatów, zaangażowanych w groźny dla pacjentów interes, to członkowie Stowarzyszenia. Stowarzyszenie nie zrobiło nic, by powstrzymać swoich członków przed sprzedawaniem leczniczych fantazji ludziom, którzy najbardziej na świecie potrzebują leków. Zamiast tego na konferencjach zalecali używanie cukrowych pigułek przeciwko groźnym chorobom. Do tekstu..
Stosunki saudyjsko-irackie z irackiej perspektywy
Dr Nimrod Raphaeli (29-08-2009)
13 sierpnia 2009 r. iracka gazeta "Al-Zaman" zacytowała oświadczenie Yousefa Al-Matlabi'ego, politycznego doradcy irackiego premiera Nouri Al-Maliki'ego, w którym oskarżył on Arabię Saudyjską o podżeganie do przemocy w Iraku. Jako dowody przytoczył on aresztowanie w Iraku kilku obywateli saudyjskich, którzy niedawno przybyli do tego kraju z wyraźnymi instrukcjami od klerykalnego establishmentu saudyjskiego, by prowadzić akty przemocy przeciwko miejscom szyickim. Niniejszy raport bada stosunki saudyjsko-irackie z irackiej perspektywy, według której polityka saudyjska motywowana jest nienawiścią do szyitów. Do tekstu..
Łajdactwo z Matką Boską w klapie
Andrzej Koraszewski (28-08-2009)
24 sierpnia "Gazeta Wyborcza" opublikowała całostronicowy artykuł pt.: "Powiedzieli 'dość'". Artykuł opublikowano w dwudziestą rocznicę sojuszu "Solidarności" ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym. Z tej okazji Lech Wałęsa spotkał się ze swoimi byłymi sojusznikami - byłym przewodniczącym ZSL Romanem Malinowskim i b. przewodniczącym SD Jerzym Jóźwiakiem. Zarówno wtedy, jak i dziś "Gazeta Wyborcza" prezentowała tamten sojusz jako wielki sukces, który utorował drogę do utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Do tekstu..
Ewolucja wyrostka robaczkowego
PZ Myers (27-08-2009)
Kreacjoniści od dawna mówili o wyrostku robaczkowym: są absolutnie przekonani, że musi mieć jakąś ważną funkcję, bo Bóg by go w nas nie umieścił bez celu. Ten artykuł im nie pomoże. Sednem tej pracy jest filogenetyczna analiza dystrybucji wyrostka robaczkowego u ssaków w oparciu o teorię ewolucji: zabierz ewolucję, a praca znika w podmuchu logiki. Jeśli kreacjoniści próbują twierdzić, że ten artykuł dowodzi czegoś, co cały czas twierdzili, to go nie czytali i nie zrozumieli - będzie to jasny przypadek błędnego koła niedorzeczności. Do tekstu..
Obraz konfliktu czeczeńskiego we współczesnej prozie rosyjskiej
Andrzej Lackowski (26-08-2009)
Weteranów, którzy zaczęli pisać było bardzo wielu. W 1998 roku były żołnierz wojny w Afganistanie, Władimir Grigoriew, stworzył w internecie portal "ArtOfWar" i umożliwił publikację swojej twórczości weteranom konfliktów wojennych. Z początku strona była skierowana tylko do uczestników wojny afgańskiej. Opowiadań i wspomnień było niewiele, jednak dziś można tu znaleźć twórczość niemalże pół tysiąca autorów. Co tydzień pojawia się około czterdziestu nowych tekstów, natomiast portal odwiedza miesięcznie sto tysięcy czytelników! Sama rubryka "Czeczenia" to ponad siedemset utworów. Na stronie można przeczytać także teksty związane z Abchazją, Dagestanem, Górskim Karabachem i Osetią. Do tekstu..
W którym miejscu historii jesteśmy?
Anthony C. Grayling (25-08-2009)
Ideę wyzwolenia świata od tyranii religii można przedstawić symbolicznie jako zadanie wyzwolenia samego Prometeusza. Stąd tytuł mojej książki. Wybierając go podążyłem za wersją tego mitu u Shelleya, wyrażoną we wstępie do jego Prometeusza rozpętanego, w której wyzwolenie Prometeusza reprezentuje obalenie "ciemiężcy ludzkości" tj. Zeusa. Shelley miał rację, jeśli chodzi o prawdę filozoficzną, do której dąży ten mit, ponieważ w tej tytanicznej walce nie może  być żadnego pogodzenia, a tylko zwycięstwo jednej lub drugiej strony - a nie jest to walka między bogami i ludźmi, bo nie ma żadnych bogów, ale raczej między człowiekiem i religiami, które człowiek wymyślił w swojej niewiedzy, strachu i pragnieniu władzy, i którymi uciska innych oraz własny umysł. Do tekstu..
Gdybym spotkała Ernesta Birkholza...
Joanna Rutkowska (24-08-2009)
W okopach zapomniał wyplenić wszy, a to swędzi. A rano od nowa: Powstań i maszeruj! Kop okopy, nie stękaj! Nie sikaj ze strachu, rozwiń drut kolczasty! Gotuj sprzęt do ataku! I tak przez cztery lata, Kto posłuży Ci dziś za mięso armatnie? Który kolega zasłoni Cię przed kulą Francuza? (Dla żołnierzy I wojny światowej... wszystkich narodowości.) Do tekstu..
Ekumenizm po arabsku (23-08-2009)
Niedawno rządowe gazety syryjskie opublikowały antysemickie artykuły. W jednym z nich publicysta Jallal Kheir Bek twierdzi, że Żydzi ssali krew z ran Jezusa podczas jego ukrzyżowania i wzywa Arabów, muzułmanów i chrześcijan do pokonania ich.  Autor pisze: "Codziennie minarety meczetów i dzwony kościołów w Palestynie i w każdym kraju arabskim głoszą nabożeństwo żałobne, by nigdy nie zostało zapomniane, iż arabska, muzułmańska lub chrześcijańska krew nie ugasiła pragnienia wilka, od czasu, kiedy Jezus szedł na Golgotę, do dzisiaj. Ten wilk będzie widział tylko braterstwo meczetów i kościołów, które wyraża jedność ich losu i odgraniczenie [i obronę] tego świętego obszaru żyłami i rękami Arabów - czyniąc z niego kolec w gardle tych z kłami, którzy nie znają nasycenia." W drugim artykule badacz Mustafa Antaki nazywa Żydów "krwiożercami" i oskarża ich o wysysanie krwi i konsumowanie zasobów "narodów". Do tekstu..
Ewolucja hormonalnego sygnalizowania
PZ Myers (23-08-2009)
W zeszłym tygodniu dostałem pełen urojeń e-mail od Phila Skella, który twierdzi, że współczesna biologia nie ma żadnego pożytku z teorii ewolucji. Autor listu wymienia tu m.in. odkrycia i funkcje hormonów. Nie jestem endokrynologiem, więc tylko przypadkiem natknąłem się na przeglądowy artykuł na ten właśnie temat w "BioEssays". Chodzi mi o to, że nie trzeba być ekspertem w danej dyscyplinie, by znaleźć dowody, że Skell kompletnie się myli; wystarczy pobieżne oglądanie ogólnej literatury naukowej oraz przygotowany umysł (niestety, obawiam się, że kreacjoniści nie robią tego pierwszego i brakuje im tego drugiego. Jednym z powodów, dla których niepokoję się o nauczanie nauk ścisłych w szkołach, jest to, że celem ruchu kreacjonistycznego jest zapewnienie, iż także naszym dzieciom będzie brakować przygotowanych umysłów). Do tekstu..
Wprowadzenie w problematykę korupcji
Radosław Grala (22-08-2009)
Korupcja to problem globalny, państwowy, ale także instytucjonalny i jednostkowy. Korupcji towarzyszy dezintegracja społeczna oraz zerwanie więzi między instytucjami publicznymi a obywatelami (społeczność odbiera władzę publiczną jako leniwą, niemoralną i kosztowną, a więc zbędną). Doktryna podkreśla, że nie wolno lekceważyć korupcji na poziomie jednostki, nawet gdy jakieś zachowanie wydaje się odosobnione czy sporadyczne. Taka osoba staje się negatywnym wzorcem postępowania, szczególnie chętnie powielanym przez osoby równorzędne i podporządkowane tej osobie w strukturze administracyjnej. Trzeba utrwalać w społeczeństwie pogląd, iż przestępstwa korupcyjne to arcypoważne i karygodne delikty, a każdego winnego, niezależnie od wagi przewinienia i zajmowanej pozycji w społeczeństwie, czeka nieuchronna i sprawiedliwa kara. Do tekstu..
Ewangelia dobrobytu
Andrzej Koraszewski (20-08-2009)
Historia Polski jest historią przywilejów grupowych. Od historii przywilejów koszyckich do heroicznej obrony nadzwyczajnych przywilejów podatkowych dzisiejszych twórców obserwujemy wyższość zasady równych i równiejszych nad zasadą elementarnej solidarności. Ułańska acz samobójcza obrona przywilejów szlacheckich, religijnych i związkowych, korporacyjnych skutecznie podtrzymuje tradycję naszych narodowych klęsk. Nie pytajmy "co z tą Polską", zapytajmy z jaką Polską - Polaka-katolika, szlachecką, proletariacką, górniczą, inteligencką? Polska nie istnieje, bo nie ma Polaków, są wyłącznie amatorzy zawłaszczenia państwa dla swoich grupowych interesów, występujący zawsze z pełną gębą sloganów o ojczyźnie i nieodmiennie skorych do bogacenia się, nie tyle razem z innymi co kosztem innych. Do tekstu..
Palestyński intelektualista o podwójnych standardach świata arabskiego
Ahmad Abu Matar (20-08-2009)
W niedawno opublikowanym artykule pod tytułem "Dlaczego potępiamy tylko [izraelską] okupację?"mieszkający w Szwecji palestyński intelektualista Ahmad Abu Matar krytykuje hipokryzję i podwójne standardy, które jego zdaniem panują w świecie arabskim i islamskim. Abu Matar twierdzi, że reakcja na przestępstwa w świecie arabskim i muzułmańskim często zależy od tożsamości przestępcy: złe uczynki obcej siły, takiej jak Izrael, są na ogół ostro potępiane, podczas gdy zbrodnie popełniane przez Arabów i muzułmanów na innych Arabach i muzułmanach są na ogół przyjmowane z obojętnością, a w niektórych wypadkach także akceptowane. Do tekstu..
Zbaw się sam
Mariusz Agnosiewicz (20-08-2009)
Starożytna herezja pelagiańska to jeden z najpiękniejszych wzlotów chrześcijańskiego humanizmu. Można by ją nazwać herezją antyteologiczną, gdyż przeciwstawiając się pochrystusowym naroślom wokół jego nauk, starała się z chrześcijaństwa wydobyć czystą moralistykę w służbie humanitaryzmu. Ta doktryna, "nazbyt ludzka", jak narzekają katoliccy autorzy "Historii Kościoła", jest jednym z najbardziej interesujących wykwitów chrześcijaństwa, także dla świeckich humanistów. Do tekstu..
Poznacie ich po ich owocach
Anthony C. Grayling (18-08-2009)
Po jednej stronie są ci, którzy dopytują, egzaminują, eksperymentują, badają, proponują hipotezy i poddają je sprawdzeniu, zmieniają zdanie, kiedy pokazuje im się, że się mylą i żyją z niepewnością, pokładając zaufanie w kolektywne, samokrytyczne, odpowiedzialne i rygorystyczne używanie rozumu i obserwacji do pchania wiedzy do przodu. Po drugiej stronie są ci, którzy opowiedzieli się za systemem wiary lub ideologią z gotowymi odpowiedziami na wszystko, którzy w tym pokładają wiarę, którzy ufają autorytetom, księżom i prorokom i którzy albo uważają, że ich wiara już wyjaśniła wszystkie "jak" i "dlaczego" dotyczące wszechświata, albo z zadowoleniem akceptują ignorancję. Proszę zauważyć, że chociaż historyczna większość tych drugich to epigoni takiej czy innej religii, należą do nich także wyznawcy takich ideologii jak marksizm i stalinizm - które także są wszechobejmującymi, monolitycznymi posiadaczami Wielkiej Prawdy, pod którą musi podpisać się każdy pod groźbą kary i w imię których ich fanatycy gotowi są zabijać i umierać. Do tekstu..
Neutralność a bezstronność światopoglądowa państwa
Ryszard Mariusz Małajny (18-08-2009)
Praktyka konstytucyjna odpowiada nie neutralnemu, lecz bezstronnemu podejściu władz publicznych do kwestii przekonań obywateli. Wygląda to tak, jakby władze te faktycznie najpierw zbadały racje zwolenników teizmu i ateizmu, a po przyznaniu słuszności tym pierwszym, opowiedziały się następnie za preferowaniem katolicyzmu, szermując przez cały czas hasłem chrystianizmu. Sam tylko rozdział kościoła od państwa nie sankcjonuje całkowicie neutralności światopoglądowej, a jeżeli nawet, to może przybrać formy mało skuteczne, czyniąc z postulatu państwa świeckiego li-tylko zręczną figurę retoryczną. Podobnie rozdział kościoła od państwa stanowi nieodzowny warunek istnienia świeckości państwa, ale go nie wyczerpuje. Świeckość mianowicie pociąga za sobą jeszcze inne konsekwencje. Do tekstu..
W obronie rozumu
Marcin Punpur (18-08-2009)
W pradawnych czasach rozum służył wyłącznie jako narzędzie przetrwania w świecie przyrody, dziś natomiast jako medium demokratycznej negocjacji pozwala pacyfikować społeczne konflikty. Jego koncyliacyjna funkcja zorientowana na kompromis i konsensus stała się niezbędna we współczesnej cywilizacji i stanowi nową jakość w porównaniu ze wspólnotami przednowoczesnymi, gdzie proces decyzyjny miał scentralizowany i arbitralny charakter. Należy zgodzić się w tym sensie z J. Habermasem, z którego teorii da się wysnuć wniosek, że komunikacyjny aspekt racjonalności jest fundamentem wszystkich pozostałych. Do tekstu..
Kopiowanie sekwencji DNA
Bartosz Piekaruś (18-08-2009)
Dla biologii molekularnej rok 1983 był rokiem przełomowym. Wtedy właśnie Kary Banks Mullis opracował technologię umożliwiającą kopiowanie specyficznych sekwencji DNA.. To co dotychczas wymagało niejednokrotnie całych tygodni wytężonej pracy stało się nagle dziecinnie proste i ogólnodostępne. Dzięki technice nazwanej PCR (ang. Polymerase Chain Reaction) możliwy stał się ogromny, a co najważniejsze szybki postęp w takich dziedzinach jak: genetyka, paleontologia, medycyna, kryminalistyka i wielu innych. Do tekstu..
Kampania uciszenia krytyków islamu przez skrajną lewicę
Edmund Standing (17-08-2009)
Bezpośrednim problemem z marksowską analizą religii jest to, że niezmiernie upraszcza ona zjawisko wiary religijnej. Zgodnie z tym poglądem religia nie jest celem samym w sobie, ale musi zawsze być widziana jako "przykrywka" czegoś innego, czegoś praktycznie zrozumiałego. Materializm marksistowski przezwycięża więc religię nie przez krytykowanie religijnych tekstów i doktryn, ale przez patrzenie poza nie, na to, co uważa za leżącą u podstaw "przyczynę": ucisk polityczny i ekonomiczny. Do tekstu..
A po stronie emocji wieki daremnego oczekiwania na geniusza...
Jacek Kozik (16-08-2009)
Czy mamy wierzyć, jak chciał Leszek Kołakowski, że istnieją granice rozwoju ludzkości? Że nie jest ona na tyle "elastyczna", by wprowadzane na terenie profanum zmiany mogła przetrwać? A zrezygnowanie z dążenia do doskonałości miałoby zaprzeczyć istocie człowieka? Powiedzmy sobie szczerze, tego nikt nie wie i dziwi mnie, że profesor, tak przecież bardzo ostrożny w ostatecznych sądach na jakikolwiek temat, mógł wypowiedzieć się tak jednoznacznie. Oczywiście jest coś na rzeczy, kiedy Kołakowski mówi: "zaprzeczanie 'wartościom absolutnym' w imię zarówno zasad racjonalizmu, jak i ogólnego ducha otwartości zagraża naszej zdolności rozróżnienia dobra od zła". Jednak jakie mamy wyjście? Do tekstu..
Jezus przeinaczony
Krzysztof Sykta (16-08-2009)
Otwieram Grecko-polski Nowy Testament, opublikowany w prymasowskiej serii biblijnej. Autorzy, podobnie jak wielu innych tłumaczy NT, kilkukrotnie powołują się na "oryginał grecki". Zapominają tylko o jednym. Co mają na myśli pisząc z taką pewnością siebie "grecki oryginał"? Wersję bizantyńską z XII wieku w opracowaniu Erazma, kompilację Tischnendorfa czy może Nestle-Alanda? Textus Receptus czy też wersję Westcotta-Horta? Stajemy więc przed podstawowym pytaniem, stanowiącym myśl przewodnią "Przeinaczania Jezusa" autorstwa znanego, amerykańskiego biblisty Barta D. Ehrmana: na czym, na jakim tekście, kompilacji manuskryptów oparli się tłumacze? Z jakiego wieku ten tekst pochodzi? Jaka jest jego wartość? Ile w nim błędów, pomyłek, opuszczeń i dodatkowych uzupełnień dokonanych ręką pobożnych kopistów? Czy możemy dotrzeć do tekstu bazowego? Do tekstu..
Jak tapir dostał swoje plamki
Greg Mayer (16-08-2009)
Jerry Coyne rzucił mi wyzwanie w kwestii tapirów. Chociaż tapiry (i lwy!) przedstawiają wiele ciekawych aspektów historii przyrody, jedno ogólne pytanie ma fundamentalne znaczenie pojęciowe dla biologii ewolucyjnej: skąd można wiedzieć, czy dana cecha organizmu jest adaptacją? Tapiry jako dorosłe są mniej lub bardziej jednolicie ubarwione, brązowe do szarych i czarnych. Małe tapiry są bardzo podobne do siebie i zupełnie inne niż dorosłe. Czy zatem to ubarwienie młodych jest adaptacją? Czy też jest to cecha przodków, bezużyteczna obecnie, która na krótko pojawia się u młodych, ale potem zatraca (jak włosy, którymi ludzkie dzieci pokryte są podczas życia płodowego)? Do tekstu..
Etos sztuki a prawo
Paweł Jankiewicz (15-08-2009)
Chciałbym zaprezentować różne stanowiska dotykające problemów związków sztuki z wartościami. Interesujące mnie konflikty sztuki ze społeczeństwem - "skandalizowanie" - wynikają ze zdolności sztuki do generowania znaczeń nieobojętnych aksjologicznie. Historia pokazuje, że od zawsze próbowano wprzęgnąć artystów w realizację któregoś (co najmniej) z trzech platońskich ideałów wartości. Dzisiaj sztuka zdaje się nie służyć ani dobru, ani prawdzie, ani nawet pięknu. Przynajmniej nie każdemu dobru, nie każdej prawdzie, nie każdemu pięknu. O ile jednak dzisiejsza sztuka nie potrafi się podporządkować, to jednak potrafi znaczyć. W mojej pracy zajmuję się sztuką, która jest odbierana (zawsze tylko przez niektórych) jako "przemoc symboliczna". Rozważam sytuację, kiedy sztukę sądzi się za to, co "znaczy". Do tekstu..
Jak zbudować dinozaura
PZ Myers (14-08-2009)
Przeczytałem nową książkę Jacka Homera i Jamesa Gormana How to Build a Dinosaur: Extinction Doesn't Have to Be Forever i jestem mile zdziwiony. Daj to dowolnemu dziecku, a połknie haczyk paleontologii na całe życie. A potem, któregoś dnia Mama przyjdzie do domu z opakowaniem świeżych, gwarantowanie organicznych, wolno hodowanych jaj kurzych, a oczy Juniora zabłysną chytrym błyskiem, zaczerpniętym z małej książki, którą znalazł w bibliotece... i 10-metrowa kura z pazurami triumfalnie przejdzie uliczkami przedmieścia i raz jeszcze rozlegnie się ryk dinozaura. Do tekstu..
Wszystko w ręku Boga
Andrzej Koraszewski (14-08-2009)
"Wszystko w ręku Boga", pomyślał, oddając mocz pod jabłonką i patrząc z niepokojem na czarną chmurę na horyzoncie. Z głową zwróconą ku niebu, nie zauważył że obsikał psa, który czekał z nadzieją, że zdoła pokryć mocz swego pana swoim moczem, co uważał za swój naturalny obowiązek. Pies odsunął się, pomyślał, że każdy ma takiego boga, na jakiego zasługuje i począł zastanawiać się, czym zasłużył sobie na takiego idiotę. Do tekstu..
Etyka jako wartość w przedsiębiorstwie
Robert Sobków (13-08-2009)
Przestrzeganie przez przedsiębiorstwa wskazań etycznych nie musi być postrzegane jedynie jako konieczność narzucana z zewnątrz organizmom gospodarczym ani jako swoista "samowola" ich decydentów. Nie musi być traktowane jako osłabianie ochrony życia gospodarczego przed czynnikami pozaekonomicznymi. Wskazać można solidne podstawy ekonomiczne, które uzasadniają ponoszenie kosztów związanych z poszanowaniem etycznych uwarunkowań działalności przedsiębiorstw. Do tekstu..
Furia
Bartek Ułanowski (13-08-2009)
Myślimy kategoriami roszczeniowymi względem całego narodu, utożsamiając ponurą przeszłość z jednym prostym hasłem "RUSKI". Zabrali nam kiedyś, niech oddają, niech klękają na kolana i szorują na tych kolanach z Smoleńska do Częstochowy za Katyń, za Powstanie (bo mieli czelność się zatrzymać), za to, że siedzieli u nas prawie 50 lat, w Bornem Sulinowie, za PKWN, za wszystko! Jak łatwo poddajemy się takiej retoryce, nieprawdaż? A gdzie kasa za to, że nie wzięliśmy planu Marshalla tylko RWPG się budowało, a gdzie nasze ziemie na wschodzie, gdzie Lwów i Wilno? Tak - wszystko prawda, wszystko się zdarzyło. Do tekstu..
Sprzeciwianie się przesiedleniu uchodźców jest sprzeciwianiem się pokojowi
Daoud Al-Shiryan (12-08-2009)
Daoud Al-Shiryan, publicysta "Al-Hayat" i zastępca sekretarza generalnego telewizji Al-Arabija, opublikował niedawno serię artykułów krytykujących traktowanie palestyńskich uchodźców przez kraje arabskie, w których żyją. Wezwał te kraje do zintegrowania uchodźców w swoich społeczeństwach i przesiedlenie ich, zanim zmusi ich do tego społeczność międzynarodowa. Do tekstu..
Religijność po białorusku
Krystyna Kukucka (12-08-2009)
Na obrosłym wszelkimi legendami Polesiu, religia chrześcijańska miesza się z reliktami wierzeń przedchrześcijańskich, przesądami. Tu zawsze prawda historyczna mieszała się z bajką, chrześcijaństwo z pogaństwem i trwa to właściwie do dziś. Na przydrożnych krzyżach i krzyżach cmentarnych spotyka się zawieszone haftowane ręczniki, fartuszki, kolorowe wstążki i skrawki barwnych materiałów. To nie swoista ozdoba. To żywa i aktywna pozostałość pogańszczyzny. Dary dla duchów opiekuńczych dróg, pól i domostw, aby zapewnić sobie ich przychylność. Do tekstu..
Armia Wyzwolenia Madonny
Mariusz Agnosiewicz (12-08-2009)
Święta Głupców czy Osła pokazują nam zupełnie inny obraz średniowiecza, które pod wieloma względami było bardziej progresywne niż np. nasza polska rzeczywistość początku XXI w. Szydercy religijni, którzy demolowali religijne wierzenia i praktyki, mieli wielkie wpływy i ludzie potrafili się śmiać ze swojej religii. Ba! wręcz potrzebowali się z niej śmiać, co pozwalało rozładowywać pewne napięcia społeczne. Dziś szeregowi katolicy biegną od razu na prokuraturę, kiedy ktoś nierozważnie zrobi niewłaściwą minę za blisko papieskiego obrazu. Nasi polscy katolicy są więc dzisiaj znacznie bardziej ponurzy i obrażalscy niż ich średniowieczni poprzednicy. Zdecydowanie potrzeba przywrócenia dziś świąt głupców, aby rozluźnić nieco pięści naszych zwolenników urzędowej miłości bliźniego! Do tekstu..
O Wielkiej Bulbie
Bernard Korzeniewski (11-08-2009)
Dlaczego miałbym definiować się, wyrażać swój światopogląd, szufladkować świat i ukierunkowywać dyskusję w odniesieniu do takich koncepcji i bytów, jak Bóg, dusza, inteligentny projektant, wszechogarniająca siła sprawcza, platoński świat idei, ciała astralne, buddyjska jedność Wszechświata, nirwana, telepatia, koniunkcje planet... A dlaczego nie ma to być Idea Wyższości Lewej Strony Wszechświata Nad Prawą, kult pulsara PSR 1257+ 12, centaury, krasnoludki, kisiel żurawinowy (kiedyś na studiach założyliśmy sektę wyznawców Wielkiej Glutni) czy po prostu cynowe wiadro, lub też jedna z miliardów innych możliwych do pomyślenia rzeczy. Do tekstu..
Relacje między jednostką, społeczeństwem i kulturą w ujęciu Sigmunda Freuda
Marcin Łętowski (11-08-2009)
W Kościele tak jak w armii panuje złudzenie, że ich przywódca kocha wszystkich członków zbiorowości jednakową miłością. Gdy pozwolimy na odrzucenie tego złudzenia to obie zbiorowości się rozpadną. Chrystus kocha wszystkich, poprzez to katolicy są braćmi w Chrystusie. Dowódca jest "ojcem" żołnierzy (a ci jak wiadomo często nazywani są "chłopcami" chociaż to dorośli mężczyźni), a oni sami to towarzysze broni. Czy Kościół katolicki trwa rzeczywiście dzięki poczuciu jego członków o obejmującej ich miłości Chrystusa? Do tekstu..
Rola poczucia własności i sprawstwa w doświadczeniu siebie
Dawid Lubiszewski (09-08-2009)
Poczucie własności i poczucie sprawstwa odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu się samoświadomości. Procesy leżące u podstaw tych doświadczeń są zarówno procesami oddolnymi i odgórnymi, to znaczy zależne są one od sygnałów dochodzących z różnych części ciała, a także od procesów zachodzących w mózgu. Wyniki badań klinicznych potwierdzają istnienie dwóch omawianych przeze mnie doświadczeń, a ich patologiczne zaburzenia uniemożliwiają pacjentowi prawidłowe funkcjonowanie w środowisku. Do tekstu..
Eskalacja regionalnej zimnej wojny
Y. Carmon, Y. Yehoshua, A. Savyon i H. Migron (08-08-2009)
Niedawna wojna w Gazie była przedstawiana w mediach międzynarodowych jako lokalny konflikt militarny między Izraelem a Hamasem. Ta wojna jednak, podobnie jak wojna 2006 r. w Libanie i różne inne militarne i polityczne wydarzenia ostatnich trzech dziesięcioleci na Bliskim Wschodzie, ma wspólny mianownik - a mianowicie wszystkie wypływają z konfliktu między rewolucyjnym Iranem i królestwem saudyjskim oraz obozami każdego z nich. Ten konflikt jest kluczem do zrozumienia Bliskiego Wschodu w XXI wieku. Do tekstu..
Jak usunąć religię z rozpoczęcia roku szkolnego
Mariusz Agnosiewicz (07-08-2009)
Jak co roku w tym okresie zaczynają zgłaszać się do nas ludzie z prośbami o pomoc w związku z ureligijnianiem rozpoczęcia roku szkolnego. Wiele szkół nie respektuje wolności sumienia uczniów zamieszczając w programie rozpoczęcia roku szkolnego "mszę świętą". Wielu ludziom wydaje się, że w związku z powszechnością naruszeń wolności sumienia w szkole, bezcelowe jest interweniowanie w takich sprawach. Nic bardziej mylnego. Poniżej zamieszczam pismo, jakie wysłałem wczoraj do kuratorium. Dziś dostałem odpowiedź o pozytywnie załatwionej interwencji. Pismo można swobodnie wykorzystywać jako wzór i po odpowiednich modyfikacjach wysyłać do innych dyrektorów i kuratoriów. Obawiam się jednak, że bez interwencji w MEN się nie obejdzie, gdyż przy okazji przeglądania strony internetowej kuratorium poznańskiego odkryłem, że kuratoria polskie promują rytuał ceremoniału szkolnego jakby przez biskupa napisany. Do tekstu..
Raport z arabskiego świata
Andrzej Koraszewski (07-08-2009)
Pojęcie Araba jest równie ulotne jak pojęcie Europejczyka. Dominuje islam, ale mamy tu różne i zwalczające się wzajemnie odmiany islamu, dominuje język arabski, co nie znaczy, że mówiący różnymi dialektami ludzie mogą się ze sobą bez trudności komunikować, w niektórych krajach identyfikacja z panarabską wspólnotą jest silniejsza niż wspólnota narodowa, w innych (jak np. w Egipcie) jest odwrotnie. Wielokrotne próby politycznej integracji tego regionu nie przyniosły rezultatu, próby integracji gospodarczej nigdy nie były poważne. (Jedyną "wspólną" polityką krajów arabskich jest polityka antyizraelska, która jest równie kosztowna jak europejska wspólna polityka rolna, ale wyłącznie wzmacnia zacofanie i przynosi same klęski.)Obserwujemy tu również ogromne zróżnicowanie poziomu zamożności i to zarówno wewnątrz poszczególnych społeczeństw arabskich, jak i między nimi. Do tekstu..
Święta prawda (07-08-2009)
The Chaser's war on Everything to australijski program telewizyjny, który po raz pierwszy pojawił sie na Youtube. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli obejrzeć ich inne filmy. W tym filmie autorzy badają, na ile Amerykanie respektują biblijne nakazy. Każdy chrześcijanin stoi przed poważnym dylematem: czy poważnie traktować opisane w Biblii fakty oraz czy poważnie traktować zapisane w Biblii nakazy. Ksiądz Tischenr powiadał, że jest zwykła prawda, święta prawda i g... prawda. Niestety, kolejne wydania Biblii nadal są bez odpowiednich przypisów wyjaśniających, która biblijna prawda jest która. Do tekstu..
Ateizm semiotyczny bez definicji, za to z problemami
Adrian Krysiak (06-08-2009)
W poszukiwaniu obiegowych definicji ateizmu semiotycznego Olgierd Żmudzki sięga do "Encyklopedii katolickiej", "Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN" czy "Encyklopedii Britannica". O ile zgadzam się z Autorem, iż "dla przeciętnego odbiorcy informacji hasło to jest obecnie trudno dostępne" oraz że "nieco lepsza sytuacja jest w Internecie", to jednak pragnę przypomnieć, iż nie tylko Mateusz Banasik poświęcił kilka ciepłych słów AS. Dość wspomnieć Bohdana Chwedeńczuka, wcześniej cytowaną Barbarę Stanosz, którzy na łamach Racjonalista.pl i nie tylko bądź to określali się mianem "ateisty semiotycznego" (Chwedeńczuk), bądź wyrażali sentyment do tak zdefiniowanego stanowiska (Stanosz). Z polskich autorów warto też nadmienić Jana Woleńskiego, dystansującego się od AS. Do tekstu..
Ateizm semiotyczny: definicje i problemy
Olgierd Żmudzki (06-08-2009)
Pojęcie postaci bezdesygnatowej, która nie tylko istnieje, ale i stwarza świat, jest sprzeczne z logicznym myśleniem. To z tego właśnie powodu wielu ludzi wierzących przeżywa, czasem bardzo głębokie, kryzysy swojej wiary. By więc wspomniane wyżej wątpliwości osłabić, a więc by umocnić wiarę, kapłani wielu religii wykorzystują mechanizm wielokrotnego powtarzania głośnego - zbiorowego i cichego modlitw, a w nich słów, w których znajdują się potwierdzenia istnienia nadnaturalnej istoty. Te słowa powtarzane przez wiernych tysiące, a może nawet miliony razy w ciągu ich życia, mają wyraźny cel. Teoria propagandy mówi bowiem, że każde twierdzenie, nawet nieprawdziwe, powtarzane wielokrotnie, musi po jakimś czasie stać się prawdą. Więc czy nakłanianie wiernych do wygłaszania i wielokrotnego powtarzania słów o jej istnieniu nie jest jedynym w miarę skutecznym sposobem na wyjście z takiej kłopotliwej sytuacji? Czy nie dzieje się się tak, że to głównie rytuały modlitw powołują istoty nadnaturalne do życia? Do tekstu..
Wprowadzenie do twórczości Witkacego
Daniel Krzewiński (06-08-2009)
Pisząc o procesie powstawania obrazu twierdził, że składa się nań "cała psychika danego artysty, wszystkie jego wspomnienia przeżyć dawnych, cały jego świat wyobrażeń i uczuć, który czyni to, że niezależnie od jego zdolności przeniesienia wizji w rzeczywistość jest on tym właśnie, a nie innym Istnieniem Poszczególnym, o takim właśnie charakterze i właściwościach psychicznych". W ostatniej drodze towarzyszyła Witkacemu nie żona, ale Czesława Oknińska, z którą wspólnie uciekł z Warszawy 1939 roku przed Niemcami. 17 września w poleskiej wsi Jeziory wspólnie postanowili popełnić samobójstwo. 18 września Czesława zażyła kilkadziesiąt tabletek luminalu i cybalginy, a Witkacy przeciął sobie tętnicę szyjną. Znaleziono ich po dwóch godzinach. Do tekstu..
Kreacjonizm dla liberałów
Jerry A. Coyne (05-08-2009)
Rozważmy to, co większość z nas uważa za prawdziwe polepszenie etyki przez ostatnich kilka stuleci: ideę demokracji; eliminację najokrutniejszych kar; przyjęcie równych praw dla mniejszości etnicznych i rasowych, homoseksualistów i kobiet; zniknięcie niewolnictwa; lepsze traktowanie zwierząt i coraz powszechniejszy pogląd, że seksualność dorosłych ludzi jest ich prywatną sprawą. W każdym wypadku impet do zmiany przyszedł w przeważającej mierze ze świeckiego światopoglądu. Religia albo nie odgrywała żadnej roli, albo odgrywała małą role, albo też sprzeciwiała się moralnej innowacji. Do tekstu..
Usprawiedliwianie zła
Pat Condell (05-08-2009)
Pat Condell jest satyrykiem, jego krótkie, pełne ciętej ironii heretyckie filmy mają już całą masę fanów. Ten film jednak sprawia wrażenie wypowiedzi satyryka, który dostał szału i ma po prostu potrzebę powiedzenia kilku słów prawdy. Prawdy o "liberałach", którzy w imię układności, politycznej poprawności i postmodernistycznego bełkotu pogubili wszystkie swoje wartości. Rzecz dotyczy tzw. islamofobii. Nienawiść do każdego muzułmanina, tylko dlatego, że jest muzułmaninem jest bez wątpienia łajdactwem, jednak to, co definiowane jest przez wielu jako "islamofobia" sprowadza się z reguły do zwyczajnego usprawiedliwiania zła. Posłuchajmy jednak co na ten temat ma do powiedzenia Pat Condell. Do tekstu..
Tajna narada Ewangelistów
Michał Kwast (04-08-2009)
Czterej mężowie odetchnęli z ulgą. A więc ich spór był zupełnie niepotrzebny! Wszystkie cztery natchnione Duchem Świętym Ewangelie mówiły prawdę, mimo że tak bardzo różniły się między sobą. Jezus przemawiał do Jana, stojącego pod krzyżem i jednocześnie pod krzyżem nie było nikogo. Kobiety widziały anioła w grobowcu i jednocześnie byli tam dwaj aniołowie, a także nie było ani jednego. Krzyż na Golgotę niósł Jezus i jednocześnie Szymon z Cyreny, chociaż wcale nie nieśli go razem. Jakie to proste! Wystarczy kategorycznie stwierdzić, że Pismo jest natchnione i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki z tekstu znikają wszelkie sprzeczności. Do tekstu..
Status społeczno-ekonomiczny jako faktor postaw politycznych
Dominik Kuciński (03-08-2009)
W pewnym sensie miarą stabilizacji młodych systemów politycznych jest stopień znaczenia czynników ekonomicznych na kształtowanie się preferencji politycznych. W przypadku Polski, młode partie polityczne, zanim wypracowały swoją stabilną bazę programową, musiały wykształcić swoisty schemat identyfikacyjny. Typowy w takich okolicznościach chaos, brak jasnych i wyraźnych kryteriów programowych, powodował, że wielkiego znaczenia nabierały czynniki emocjonalne, historyczne oraz religijne, utożsamiane często z popularnym dychotomicznym podziałem na lewicę i prawicę. Wyborcy identyfikowali polityków, kandydatów przez pryzmat ich przynależności związkowej przed 1989 r., ich kontaktów z przedstawicielami wyższego bądź lokalnego duchowieństwa, ich stosunku do kwestii lustracji itp. Stąd również same partie i poszczególnie kandydaci w swoich kampaniach wyborczych akcentowali właśnie tego typu elementy. Sytuacja politycznego zamieszania, kolejnych koalicji rządowych, jaka zdominowała lata 90. nie dawała szans wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji, a jej społecznym wyrazem stawała się coraz niższa partycypacja wyborcza obywateli i coraz słabsze oceny pracy polityków oraz systemu demokratycznego. Do tekstu..
Hedonizm polski. Ujęcie z przymrużonym okiem.
Bartek Ułanowski (03-08-2009)
Zmieniają się pokolenia i tym zmienianym trudno pogodzić się z konstruktywną krytyką idei, które uważa za nienaruszalne. Młodzi ludzie chcą żyć po swojemu, chcą odnaleźć siebie, błądzą, ale - szukają. Tylko tak zmienimy siebie samych na lepsze, idąc do przodu RACJONALNIE. Szukając przyjemności. Wmawianie ludziom, że można odnaleźć przyjemność w smutku i duszenie ich radykalizacją postrzegania Boga i historii jest zbrodnią. W ten sposób wiecznie będziemy ponurakami, którzy narzekają na wszystko i wszystkich, nie kiwając nawet palcem, by się zmienić. Emigracja zarobkowa ma tu zbawienną rolę do spełnienia - nasyca kraj ludźmi, którzy "Tam" przesiąkli klimatem normalności, jeśli oczywiście wracają do Polski - to są w stanie ją zmienić. Do tekstu..
Kultura ekspercka
Marcin Punpur (02-08-2009)
W kulturze eksperckiej nikt nie posiada monopolu na prawdę. Działalność ekspertów ogranicza się do propozycji, porady, sugestii. Argumenty w stylu "taka jest wola Boga" lub "tak mówi tradycja" straciły rację bytu dawno temu. W kulturze eksperckiej komunikaty muszą być jasne, racjonalnie uzasadnione i odnoszące się do mierzalnej rzeczywistości. To samo dotyczy wiedzy, którą zawsze można sprawdzić czy to w praktyce, czy dzięki odpowiednim testom. Ta niewątpliwa przewaga eksperta nad autorytetem sprawiła, że nie tylko wyparł on ten ostatni, ale również zagościł w obszarach, zdawałoby się dalekich od poważnej ekspertyzy, jak na przykład muzyka rozrywkowa. Do tekstu..
Kto utworzy rząd w Niemczech?
Paweł Leszoski (01-08-2009)
Najsilniejsza gospodarka w UE znajduje się w największym kryzysie od zakończenia II wojny światowej. Prognozuje się, że PKB Niemiec spadnie w roku bieżącym nawet o 6 punktów procentowych. Wszystko za sprawą głębokiego załamania się eksportu, który zmniejszył się o 10,6% (do końca roku może spaść nawet o 18,6%). Jest to największy spadek od czasu ponownego zjednoczenia się Niemiec w 1990 roku. Odbicie i ustabilizowanie się sytuacji w eksporcie powinno przyjść w roku przyszłym. Niemcy są największym eksporterem na świecie zaś przychody z eksportu stanowią prawie połowę produktu krajowego brutto tego kraju, dlatego stabilizacja tej sytuacji ma dla Niemiec znaczenie strategiczne. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365