Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.663.711 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5689 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W etosie humanistycznym nie ceni się wysoko gotowości do stosowania się przez kogoś do wydanego przez jakąś potężną władzę zakazu, którego racjonalność nie jest dla danej osoby uchwytna, tak że u podłoża posłuszeństwa leży jedynie albo strach albo czołobitność.
Przegląd wyników wyszukiwania

Skazani na błądzenie
Dan Gardner (28-02-2010)
Wyobraź sobie, że jest rok 1989. Właśnie przeczytałeś The Great Depression of 1990, więc pytam cię jak oceniasz prawdopodobieństwo, że w 1990 r. będzie depresja. Podajesz swoje oszacowanie. 21 lat później proszę, byś przypomniał sobie swoją ówczesną ocenę prawdopodobieństwa z roku 1989, że w 1990 r. będzie depresja. Jest niemal pewne, że będziesz pamiętać, iż niepokoiłeś się znacznie mniej, niż to robiłeś w rzeczywistości. Dlaczego? Ponieważ mózg wie, że nie było depresji w 1990 r. i dopasowuje do tej wiedzy wspomnienia. Do tekstu..
Ahmadineżad zapowiada zlikwidowanie Izraela (27-02-2010)
W ciągu ostatnich dwóch tygodni irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad kilkakrotnie powtarzał wezwanie do zlikwidowania Izraela. W szeregu rozmów z przywódcami krajów tego regionu i sojusznikami Iranu Ahmadineżad podkreślał, że Iran stanie obok Syrii, Libanu i organizacji palestyńskich, jeśli zostaną zaatakowane przez Izrael i oznajmił, że tym razem musi nastąpić wspólna akcja, żeby doprowadzić do likwidacji Izraela. Do tekstu..
Terroryści z ruchu obrony praw zwierząt
PZ Myers (27-02-2010)
Janet Stemwedel uczestniczyła w dyskusji na temat etyki badań prowadzonych na zwierzętach. W nagrodę jej nazwisko wraz z adresem i numerem telefonu pojawiło się na stronie internetowej obłąkanych terrorystów nazywających się obrońcami praw zwierząt. Te oprychy są ludźmi, którzy grożą dzieciom i przeprowadzają ataki na badaczy, zasługują również na to, aby traktowano ich jak terrorystów. Dokładnie odpowiadają definicji tego pojęcia: grożą, zastraszają, stosują przemoc, aby zmusić do uległości wobec ich irracjonalnych żądań. Do tekstu..
Mordercze wierzenia (25-02-2010)
Baba Jamun Yadav ze wschodniego Biharu w Indiach jest "bożym mężem", przekonywał mieszkańców wsi, że ma magiczne moce leczenia wszystkiego, od malarii do niedożywienia, że jest w stanie przekazywać boską energię przez podeszwy swoich stóp chorym małym dzieciom. Zespół filmowy indyjskiego kanału telewizyjnego Headlines Today sfilmował przerażające sceny, jak obłąkany baba brutalnie depcze małe ciałka nieszczęsnych dzieci. Stawia jedną nogę pełnym ciężarem na udach i genitaliach, a drugą na gardle, dławiąc ich krzyki śmiertelnego przerażenia, aż niemal duszą się na śmierć. Do tekstu..
Kłopot z homeopatią
Richard Dawkins (24-02-2010)
Nadzwyczajna Komisja Parlamentarna ds. Nauki i Techniki brytyjskiej Izby Gmin wydała raport o homeopatii rekomendując, że "Rząd powinien wycofać pozwolenie na finansowania homeopatii przez Narodową Służbę Zdrowia [NHS - National Health Service]." i dodaje rekomendację, że "placebo nie powinno być rutynowo przepisywane na NHS". I dalej: "Finansowanie szpitali homeopatycznych - szpitali specjalizujących się w administrowaniu placebo - nie powinno być kontynuowane i lekarze NHS nie powinni kierować pacjentów do homeopatów". Do tekstu..
Dzieje kataryzmu w Europie
Radosław S. Czarnecki (24-02-2010)
Epoka wypraw krzyżowych rozpala wyznaniowe namiętności; szał i fanatyzm religijny stają się podstawowymi elementami kultury chrześcijańskiej tego okresu. Kościół apostolski pokazuje (opisany tu przykład jest pierwszym na tak masową skalę, zorganizowanym pod auspicjami papiestwa oraz władzy świeckiej, metodycznie i totalnie funkcjonującym modelem niszczenia "Innego" w kulturze Zachodu), że w tępieniu dysydentów czy odstępców jest o wiele skuteczniejszy i bezwzględny niż aparat przemocy Nerona, Decjusza bądź Domicjana. Wspólnota "biednego rybaka" z Palestyny ukazuje się nam po 1000 latach swego istnienia despotycznym, totalitarnym i okrutnym tyranem. Instytucjonalne chrześcijaństwo dla katarów stało się tym czym tak potępiany przez nie biblijny Herod dla "niewiniątek". Do tekstu..
Magia egzorcyzmów i demonologii
Andrzej Koraszewski (23-02-2010)
W Toruniu, przy ulicy Gagarina, pierwszego kosmonauty świata, zbiorą się w sobotę 27 lutego 2010 r. egzorcyści i demonolodzy. Zbiorą się pod egidą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika. Przed wejściem powinien ich powitać Hagrid i tłum czarowników, bowiem nie ma szans na to, aby we władzach szacownego uniwersytetu znalazła się miotła, która mogłaby wymieść to towarzystwo z uniwersyteckich sal. Z kół naukowych nie słychać okrzyków wstydu i zażenowania. Wszyscy udają, że wszystko jest w najlepszym porządku. Studenci chichoczą na stronie, najwyraźniej nikt nie uważa, że sprawa jest poważna, a nawet dramatyczna. Do tekstu..
Don McLeroy Izraela
PZ Myers (23-02-2010)
W Izraelu na stanowisko szefa naukowego Ministerstwa Edukacji powołany został kreacjonista, który uważa, że "dla niektórych ewolucja jest religią i nie chcą słuchać o niczym innym. Częścią mojej odpowiedzialności w związku z moim stanowiskiem w Ministerstwie Edukacji jest kontrola podręczników i programów szkolnych. Jeśli uparcie piszą w podręcznikach, że Ziemia ociepla się z powodu emisji dwutlenku węgla, to będę się upierał, że tak nie jest." Wiele wskazuje na to, że metoda w tym galopującym przez świat szaleństwie jest samobójcza. Do tekstu..
I natchnął życiem...
Marcin Kruk (23-02-2010)
Wszystkie książki Dawkinsa traktują o ewolucji, czy zdołał napisać jeszcze coś nowego? Teoretycznie było to niemożliwe. A jednak. Opowieść jest tu trochę inna, przeciwnikiem są szeroko pojęci kreacjoniści, adresatem jest każdy, ale mam wrażenie, że przede wszystkim ludzie młodzi. Przerzucając strony wpadamy na całostronicowe tytuły rozdziałów, jak okrzyki, "Masz to przed nosem", "Brakujące ogniwo? Czemu brakujące?" Kolejny rozdział: "Już nie!", "Tobie zajęło to dziewięć miesięcy!" "Arka kontynentów", "Historia zapisana w nas". Do tekstu..
Wolność i demokracja to idole, które muszą zostać zniszczone
Anjem Choudary, Ayad Al-Din (22-02-2010)
Milowymi krokami zbliżają się wybory w Iraku. Czy powinno nas to obchodzić? Czy w jakikolwiek sposób może to wpłynąć na nasze życie? Co właściwie oznacza zderzenie cywilizacji? Czy jak chciał Huntington jest to konflikt między chrześcijaństwem i islamem, czy między demokracją a totalitaryzmem? Czy to zderzenie ma miejsce tylko na odległych frontach Bliskiego Wschodu, czy możemy je obserwować i na własnym podwórku? To co dzieje sie w Iraku wydaje się być dziś szczególnie ważne. Zdaniem jednych istnieje tam szansa na zwycięstwo demokracji, inni cieszą się możliwością klęski Amerykanów. Warto posłuchać głosów docierających z tamtego frontu. Do tekstu..
Materialistyczna teoria odbicia
Daniel Krzewiński (22-02-2010)
Materializm nie traktuje ,,odbicia" jako zwykłej kopii w umyśle ludzkim umieszczonych przed człowiekiem przedmiotów, jak ma to miejsce w wypadku odbicia w lustrze czy na zdjęciu. Słowa 'odbicie' nie należy rozumieć w czysto fizycznym sensie. Dzieje się to wraz z dokonywaną przez mój umysł pojęciową analizą odbijanego przez siatkówkę przedmiotu. Podmiot zaczyna przy pomocy szeregu pojęć i kategorii dotychczas posiadanej wiedzy o podobnych przedmiotach i ich właściwościach, oraz o ich znaczeniu dla życia, nabytych w życiowym doświadczeniu i przekazanych przez kulturę ,,odtwarzać ten przedmiot duchowo", najpierw w postaci określonego przedstawienia, a następnie intelektualnego poglądu na jego temat. Im czynności te są sprawniejsze, w im większym stopniu uczestniczy w tym procesie nagromadzona przez doświadczenie i naukę wiedza o podobnych przedmiotach, tym więcej człowiek dostrzega w przedmiocie niż inne osobniki ze świata zwierzęcego. Do tekstu..
Nowa nauka: prastare eukarionty i altruistyczne mrówki
Jerry Coyne (22-02-2010)
Eukarionty mogą być dużo starsze niż myślimy. Mogły istnieć już 3,2 miliarda lat temu. Do teraz najstarsze znane skamieliny komórek eukariotycznych (tj. prawdziwych komórek z chromosomami i jądrem) datowano na 1,8 miliarda lat p.t., zakładano więc, że wyewoluowanie komórki eukariotycznej z komórki bakteryjnej zabrało dużo czasu (mikro-skamieliny bakteryjne pojawiają się około3,5 miliarda lat temu). To nowe znalezisko, jeśli prawdziwe, spycha początki prawdziwych komórek bardzo blisko do początków samych komórek prokariotycznych, a więc może prawdziwej komórce nie było tak trudno wyewoluować. Do tekstu..
Czyste zapachy promują szczodrość i postawę fair play
Ed Yong (21-02-2010)
Język angielski pełen jest metafor łączących czystość moralną zarówno z czystością fizyczną, jak i jasnością. Mówimy o "czystej świadomości (clean consciences)", "czystych myślach (pure thoughts)" i "brudnych złodziejach (dirty thieves)". Jesteśmy nieufni wobec "ciemnych sprawek" (shady behaviour) oraz posługujemy się światłem i ciemnością, jako symbolami dobra i zła. Istnieje jednak więcej tego typu przykładów niż możemy sobie wyobrazić. Sam zapach pachnącego czystością pokoju może sprowadzić ludzi na drogę cnoty i sprawić, że wybiorą szczodrość nad chciwością lub dobroczynność nad zobojętnieniem. Równocześnie przyćmione światło lub okulary przeciwsłoneczne mogą popychać w kierunku egoizmu i oszustwa. Do tekstu..
Humanizm i dążenie do sprawiedliwości w Afryce
Leo Igwe (20-02-2010)
Dzisiejsza Afryka jest kontynentem ciemności nie dlatego, że istnieje jakieś fundamentalne zło czy, że czegoś brakuje w naszej geografii lub w warunkach klimatycznych. Afryka jest kontynentem ciemności z powodu niezliczonych aktów niesprawiedliwości, które zalewają nasz region. Afryka jest zanurzona w ciemności z powodu panowania społecznej anomii, terroru barbarzyństwa, wszechobecnej bezkarności, przestępczości i gwałtów. Do tekstu..
Socjologia umysłowi szkodzi
Andrzej Koraszewski (20-02-2010)
Studiowałem socjologię. Uczył nas niegdyś profesor Stanisław Ossowski, że socjologia jest raczej wiedzą, mądrością, niż nauką. Istotnie, od czasu do czasu na rynku księgarskim pojawia się książka jakiegoś socjologa, która zachwyca swoją mądrością. Znacznie częściej na łamach prasy czy w telewizji spotykamy się z wypowiedziami socjologów, które zatykają rozmiarami swojej głupoty. W telewizji i na łamach prasy socjolodzy i politolodzy występują zazwyczaj jako eksperci i są to nieodmiennie eksperci partyjni, których "ekspertyza" całkowicie potwierdza słuszność linii generalnej ich partii i "naukowo" dowodzi niesłuszności idei politycznych przeciwników. Nie bawiąc się nawet w analizę merytorycznej wartości tych "ekspertyz" można zauważyć, że tak usłużna "nauka" budzi wyłącznie obrzydzenie nawet przeciętnego odbiorcy. Do tekstu..
Schody do nihilizmu
Jacek Krajl (19-02-2010)
Zataczasz kręgi, snujesz się po mieście. Mijasz bloki, stoiska z warzywami, młodzianów sprzedających płyty z gazet, staruszki wciskające ci kwiaty. Wyznaczasz sobie trasy, codziennie inne - żeby nie popaść w stagnację. Z drugiej strony - dobrze wiesz, że stagnację można zmieścić w szerszych widełkach, wtedy sam proces chodzenia, wyznaczania tras, traci dla ciebie sens. Nie przejmujesz się już tym tak jak kiedyś. Nie nazywasz się, nie nazywasz, nie jesteś nazywany. Do tekstu..
Krzyżujmy!
Łukasz Kudelski (18-02-2010)
Nie wiem, czy nadal Rysy są zwieńczone krzyżem. Nie wiem też, czy wiadomo na pewno, kto jest odpowiedzialny za ten ewenement architektoniczny. Polska strona obarczała winą słowackich pielgrzymów i wskazywała usunięcie religijnego symbolu. Faktem jest, że na pewno łatwiej było (jest) krzyż zamocować niż go zdjąć. W świetle wydarzeń po sprawie Soile Lautsi Albertyn i rzekomym niszczeniu korzeni europejskiej kultury przez wiadome siły, należałoby może, szczególnie w Polsce, spojrzeć inaczej na "krzyżowanie" Rysów. Przede wszystkim, nikt nie może bezkarnie powiedzieć, że ustanowiony krzyż był aktem wandalizmu. Krzyż jest święty i stanowi podstawę wszelkiego ludzkiego działania. Do tekstu..
Anachronizm oskarżenia o apostazję
Amil Imani (18-02-2010)
Apostazja lub formalne wyrzeczenie się religii - już jest karana w Iranie śmiercią. Obecnie jednak Iran chce włączyć karę śmierci za apostazję do kodeksu karnego. Kto jest apostatą według tego ustawodawstwa? Każdy człowiek, nie tylko Irańczyk, urodzony w muzułmańskiej rodzinie; także, każdy nawrócony na islam, który go porzuca. Wystarczy, że jedno z rodziców jest muzułmaninem w momencie poczęcia, by dziecko na zawsze należało do islamu. Islam jest ummahist. Islam nie uznaje narodowości i granic państwowych. I ci islamscy fanatycy muszą być traktowani poważnie. Z pewnością są żądni krwi - szczególnie krwi niewiernych i apostatów. Do tekstu..
Pascalowska: Wiekuista cisza tych nieskończonych przestrzeni
Łukasz Kubasiewicz (18-02-2010)
Dzisiejszy człowiek, mimo iż zyskuje coraz większą świadomość praw rządzących wszechświatem, wciąż, z mniej lub bardziej przemyślanych powodów, poddaje się wkodowanemu w geny przekonaniu o istnieniu wyższych, nadprzyrodzonych sił. Ludzka natura pozwala, by mimo braku dowodów, można było zwyczajnie chcieć wierzyć, i poprzez owo chcenie, naprawdę odczuwać jakąś wyższą, duchową więź z Bogiem. Tak jednak jak ja chciałbym by czytającej moje słowa osobie, towarzyszyła w tej niewdzięcznej czynności melodia, którą słyszę spoglądając w piękno znaczących niebo gwiazd Drogi Mlecznej, co zweryfikuje na niekorzyść moich chęci natura, tak chciałbym również by zweryfikowała ona w każdym z ludzi hamującą jego rozwój wiarę, przynajmniej tę w najprostszej formie, przyjmowaną na słowo, zanieczyszczoną domieszkami pozbawionej dobra, właściwej wszelkim świętym księgom, pseudo-moralności. Do tekstu..
Walentynki po saudyjsku (17-02-2010)
W Walentynki saudyjska policja religijna wzmogła swoją obecność w całym kraju, szczególnie w pobliżu kwiaciarni i sklepów z upominkami nie dopuszczając, by ludzie kupowali przedmioty związane z tym świętem. Ta polityka, zastosowana także w ubiegłych latach, spowodowała debatę w prasie saudyjskiej. Jedni potępiali i wyśmiewali obyczaj obchodzenia Walentynek, nazywając go głupim i obcym kulturze saudyjskiej, inni sprzeciwiali się zakazowi, nazywając go niewłaściwym i prymitywnym lub przedstawiając go jako pogwałcenie wolności jednostki. Niektóre artykuły nawoływały także do ustanowienia międzynarodowego święta poświęconego miłości i przyjaźni lub do ustanowienia saudyjskiego święta równoważnego z Walentynkami. Do tekstu..
Oświadczenie w sprawie Gita Sahgal vs Amnesty International (17-02-2010)
My, Algierczycy, ofiary, rodziny i przyjaciele ofiar przemocy i gwałtów fundamentalistów w Algierii dziękujemy i wyrażamy uznanie za odwagę ujawnienia ideologicznego łączenia obrony praw fundamentalistów z nadawaniem im legitymacji i statusu obrońców praw oraz oferowaniem im platformy politycznej. Gwałty dokonane w naszym kraju przez zbrojne grupy fundamentalistów zwracały rażąco mało uwagi (mimo dokumentacji i świadectw dostępnych dla głównych organizacji praw człowieka) i ich ofiary były na ogół pozostawione bez obrony, podczas gdy wszelkie pogwałcenia praw przez Państwo wobec fundamentalistów było naświetlane i podejmowano obronę ich praw człowieka, wielokrotnie potępialiśmy to odmienne traktowanie ofiar naruszeń praw człowieka - na próżno. Do tekstu..
Uciszanie sumienia
Christopher Hitchens (17-02-2010)
Ta organizacja jest drogocenna dla mnie i dla milionów innych ludzi, włącznie z wielu tysiącami mężczyzn i kobiet, którzy byli i są więzieni i maltretowani z powodu swojej odwagi jako dysydenci, i którzy odzyskali wolność dzięki niestrudzonej pracy Amnesty International. Tak więc informacja o jej degradacji i polityzacji oznacza informację o kryzysie moralnym, który ma globalne konsekwencje. Do tekstu..
Filozofia neopozytywizmu
Daniel Krzewiński (17-02-2010)
Filozofia neopozytywizmu jest szczególnym poglądem na poznanie i filozofię, a także na zespół postulatów na temat sposobu uprawiania nauki. Jej korzenie sięgają do starożytności (Protagoras, epikurejczycy), jednak za głównych jej prekursorów uważa się G. Berkeleya, D. Hume'a, J. St. Milla, E. Macha i R. Avenariusa. W niektórych kwestiach neopozytywiści XX w. tylko częściowo zmienili rezultaty, do jakich doszli angielscy empiryści XVIII w.. Ogólne założenia i nastawienie badawcze neopozytywistów wywarły duży wpływ na rozwój polskiej filozofii okresu międzywojennego, a w konsekwencji także na lata powojenne. Do tekstu..
Nazistowska propaganda dla arabskiego świata
Soha ElSaman (16-02-2010)
Jeffrey Herf, profesor współczesnej historii Europy na University of Maryland, College Park, napisał niedawno książkę Nazi Propaganda for the Arab World, opublikowną przez Yale University Press. W 2006 r. opublikował książkę The Jewish Enemy: Nazi Propaganda during World War II and the Holocaust. Egipska dziennikarka, Soha ElSaman, przeprowadziła rozmowę z Herfem dla egipskiego dziennika "Al-Masry Al-Youm", żeby przedyskutować jego najnowszą publikację. Do tekstu..
Historia pewnego złudzenia. Gułag w oczach Zachodu
Marcin Punpur (16-02-2010)
23 maja 1944 roku wiceprezydent USA Henry Wallace wybrał się na Kołymę - zespół łagrów sowieckich, znany z tego, że niewielu było dane go przeżyć. Po powrocie do USA, w książce Soviet Asia Mission pisał: "Naród rosyjski i amerykański instynktownie lubią się nawzajem. Ani Rosjanie, ani Amerykanie nie chcą posługiwać się nowoczesną techniką jako narzędziem wojny. Pragną jedynie podnosić swój poziom życia i nie chcą eksploatować innych narodów". Jak to możliwe, że wiceprezydent (z prezydentem wcale nie było lepiej) najpotężniejszego państwa na świecie tak łatwo dał się nabrać sowieckiej propagandzie? Co skłoniło tysiące innych by uwierzyć w mit ojczyzny proletariatu i zanegować brutalną prawdę o jego ciemnej stronie? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza znakomita książka polskiego uczonego, wykładającego w Stanach - Dariusza Tołczyka pod tytułem Gułag w oczach Zachodu. Do tekstu..
Uśmiech kretyna
Dorota Zdrojewska (15-02-2010)
Słabość, której zdarzyła się pomyłka szukała winnego. Strach zmuszał słabość do skrycia się za wielkim i silnym winnym, ale żeby mogła zrzucić na niego winę, winny musiał być silny i wielki, tak, aby słabość mogła oczyścić swe sumienie przekonaniem, że przeciwko takiemu silnemu winnemu nikt i nic nie miałoby szans, winy więc praktycznie nie ma. Wtedy staje się uzasadniona próba odrzucenia odpowiedzialności i konsekwencji. Można winnym zrobić ciało z jego potrzebami, można w ogóle wyolbrzymiać wszystkie napotykane przeszkody: te które się przeszło, aby podnieść rangę swego działania i nadać mu znamiona zwycięstwa, te których nie udało się usunąć, wyolbrzymić tak, aby porażka człowieka nie umniejszała. Do tekstu..
Dinozaury w technikolorze (ring wolny)
Ed Yong (15-02-2010)
Technikę wyciągania kolorów ze skamieniałych melanosomów jako pierwszy opracował Jakob Vinther z Uniwersytetu Yale. Użył jej do pokazania, że pióra ptaków pochodzące z okresu kredy mają prawdopodobnie czarne i białe paski, a następnie, że inne skamieniałe pióra mają opalizujący, szpakowaty połysk. Były to jednak przyczynkowe publikacje, nawet ubiegłotygodniowa publikacja o kolorach Sinosauropteryxa oparta była na badaniu fragmentów jednego osobnika. Do tekstu..
Cherie Blair - sędzia religijny, ale nie sprawiedliwy
Anthony C. Grayling (14-02-2010)
Jako prawnik pani Blair powinna być w stanie odróżnić niedopuszczalne następstwo wydawania łagodniejszych wyroków wierzącym dlatego, że są wierzącymi; z czego wynika, że niewierzący powinni otrzymywać mniej łagodne wyroki. Gdyby wydając wyrok na osobę, o której wiedziałaby, że jest niereligijna, powiedziała - dwukrotnie - "Zastosuję pełną karę przewidzianą prawem w oparciu o fakt, że nie jest pan osobą religijną" zasługiwałaby na nie mniejsze oburzenie, niż to, które wywołała, z tej prostej przyczyny, że jest to logiczna odwrotność tego, co rzeczywiście powiedziała, i byłoby to równie nieakceptowane. Do tekstu..
A co z twoimi przodkami, bezbożniku?
Norbert Paprocki (14-02-2010)
Czy zostając ateistą automatycznie wyrażam brak szacunku dla moich przodków? Jest to dość kłopotliwa kwestia, ponieważ tak właśnie sugerują ateistom wierzący członkowie ich rodzin, co często sprawia wrażenie emocjonalnego szantażu, może nie perfidnego, ponieważ nie kryje się za tym głęboka refleksja, ale jednak szantażu. Warto powiedzieć głośno, że niewiara nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku wobec wierzących - czy to z rodziny, czy spoza jej kręgu. Do tekstu..
Duchowość ateisty
Andrzej Koraszewski (13-02-2010)
Czy ateiści posiadają duchowość? Głowił się nad tym niejaki "malok" w komentarzach do jednego z naszych artykułów, ale nie on jeden. Na różnych spotkaniach zadawano mi to pytanie i troszkę dziwiono się, kiedy prosiłem o definicję duchowości. Duchowość wydaje się implikować duszę. W paszporcie takiej rubryki nie ma, ale gdyby była, to w moim należałoby wpisać: brak. Czy może być jednak duchowość bezduszna? U ateisty świadomość jest, a duszy nie stwierdzono. Co więcej ma on/ona i do duszy wierzącego podejście sceptyczne przechodzące w ironiczne, czy zgoła kpiarskie. Owszem były prowadzone różne poszukiwania i pomiary, ale nie przyniosły żadnych rezultatów. Do tekstu..
Bo niewiele trzeba
Maciej Bandur (13-02-2010)
Panslawizm? Słowianie jako "naród wybrany"? Słowiańska religia narodowa, chramy stawiane na każdym kroku, dzieci wychowywane w duchu słowiańskich wierzeń, wyprawy (krucjaty, święta wojna) przeciw "poganom" w imię Światowida? Oczywiście historia alternatywna nie jest taka prosta, na taki przebieg wydarzeń musiałoby się złożyć całe mnóstwo innych czynników. Ale kto wie jak wiele brakowało. To samo odnosi się do wierzeń germańskich, celtyckich, helleńskich i każdych innych, które również mogą się szczycić wielowiekową tradycją i wpływami. Do tekstu..
Słynny filozof i laureat Nagrody Templetona: nauka = wiara
Jerry Coyne (12-02-2010)
Naukowcy czasami polegają na intuicji. I przypuszczam, że można w niektórych wypadkach użyć słowa "wiara". Einstein na przykład myślał, że jego teoria względności jest prawdziwa po prostu dlatego, że musi być prawdziwa: w jakiś sposób wiedział, że jego piękne równania przedstawiają stan wszechświata. Ale co rozumiemy tutaj przez "wiarę"? W wypadku Einsteina - lub Darwina - ich "wiara" znaczyła zaufanie, że ich przeczucie jest poprawne. Taylor i Vernon jednak chcą, byśmy przyjęli "wiarę" w innym, religijnym, sensie tego słowa: wiarę w Boga, w siły nadprzyrodzone i w rzeczy, których nie można zweryfikować empirycznie. Ufając, że czytelnik nie zauważy tego szalbierstwa, oznajmiają, że naukowcy - tak jak wierzący - mają rozbłyski wiary. Do tekstu..
Konie, Konie, Konie!!!
Krzysztof Pochwicki (12-02-2010)
Jakiś czas temu popełniłem tekst o koniach. Bez głębszej przyczyny, ukrytego zamiaru; taki nastrój widać miałem. Na wstępie zaznaczam, że koniarzem nie jestem i być nim nie zamierzam, stąd też poważniejszych aspiracji na nieomylność w tym temacie nie mam. Zarazem przyznam, że mylić się nie lubię. To cecha zodiakalnych baranów (baran też ssak kopytny, aczkolwiek w przeciwieństwie do konia - parzysto). Zgadzam się natomiast z opinią, że koń jest pięknem roślinożernym, tak jak kot jest wariacją piękna w wersji mięsożernej. Do tekstu..
Komentarz Amnesty International (11-02-2010)
Po publikacji  artykułu pt. "Amnesty International i Cageprisoners" rzeczniczka Polskiej Sekcji Amnesty International, Aleksandra Minkiewicz przesłała komentarz, który publikujemy poniżej wraz z odpowiedzią redakcji. Aleksandra Minkiewicz pisze m. in.:"Amnesty International całkowicie nie zgadza się z tezą zawartą w artykule: "Amnesty International is 'damaged' by Taliban link" opublikowanym przez "The Sunday Times" na podstawie zarzutów Gity Sahgal. Zarzuty, jakoby organizacja była powiązana z talibami poprzez swoją współpracę z byłym więźniem Guantanamo Moazzamem Beggiem, nie są oparte na faktach." Do tekstu..
Czy nauka jest oparta na wierze?
Victor J. Stenger (11-02-2010)
Nauka nie czyni żadnych założeń o "racjonalności" rzeczywistego świata. Po prostu stosuje racjonalne metody zdobywania danych i ich analizy, trzymając się pewnych reguł, żeby zapewnić, iż dane są tak wolne od błędu jak to możliwe, i sprawdzając logikę modeli, żeby się upewnić, iż są wewnętrznie spójne. Jedyną alternatywą jest irracjonalność - pełne błędów dane oraz wewnętrznie sprzeczne modele. Do tekstu..
Agnostyk o duszy
Janusz Popowski (11-02-2010)
Dla praktycznych celów tego artykułu postąpimy okrutnie i przyszpilimy tego wyjątkowego motyla, aby mu się przyjrzeć tylko pod jednym kątem. Naszego motyla nazwiemy duszą metafizyczną, a więc nieśmiertelnym autonomicznym bytem, realnie istniejącą esencją osobowości człowieka, zdolną do przetrwania, mimo zakończenia życiowej aktywności ciała. Jakakolwiek dokładniejsza charakterystyka duszy w tym momencie narzucałaby przedwcześnie określony pogląd, gdy tymczasem podane wyżej określenie może mieć zastosowanie do większości znanych koncepcji duszy. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 14
Vinod K. Wadhawan (10-02-2010)
Ewolucja żywych istot doprowadziła do olbrzymich ilości porządku i złożoności. Czy sam darwinowski dobór naturalny może wyjaśnić to uporządkowanie? Prawdopodobnie nie. Musimy także wziąć pod uwagę wewnętrzną tendencję wszystkich adaptacyjnych systemów złożonych do przesuwania się w kierunku stanów samoorganizacji optymalnego porządku. Złożoność, biologiczna i inna, prosperuje najlepiej na "krawędzi chaosu", a tam właśnie zazwyczaj działają siły ewolucyjne. Dynamika złożoności na krawędzi chaosu idealnie nadaje się do ewolucji, która nie niszczy samoorganizacji. Do tekstu..
Wojna końca świata
Mariusz Agnosiewicz (10-02-2010)
Brazylijskie wojny religijne (1893-1916) po ustanowieniu świeckiej republiki (1889), często pod wodzą samozwańczych proroków i mesjaszów, pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar i wycisnęły piętno w pamięci historycznej Brazylijczyków, pod pewnymi względami podobne do tego, jakie w Hiszpanii pozostawił po sobie katolicki totalitaryzm Francisco Franco (1936-1975). W przeciwieństwie jednak do rebelii Franco, który na gruzach obalonej republiki stworzył przy pomocy papieża opresywny reżim religijny, religijne bunty antyrepublikańskie w Brazylii nie doprowadziły do jej obalenia. Do tekstu..
Pan Bóg na szkolnym korytarzu (09-02-2010)
Zainteresowało mnie jak Bóg pojawia się w rozmowach nastolatków. Zapytałem o to nasze dwie czytelniczki, jedną z drugiej klasy liceum w małym miasteczku na Ścianie Wschodniej, drugą z pierwszej klasy liceum w dużym mieście. W liście do obu Autorek podkreślałem, że nie idzie tu o samego Boga, ale o wiarę, o filozofię, o pojawianie się w tych rozmowach wątków zarówno osobistych, jak i publicznych, krytyki Kościoła i lęków przed ateizmem, buntu i akceptacji. Hasło: Pan Bóg w mojej szkole, ale bez księdza i dyrektora, prywatny, uczniowski, bez szminki. - Andrzej Koraszewski Do tekstu..
Amnesty International i Cageprisoners
Gita Sahgal (08-02-2010)
Od ponad trzech dziesięcioleci prowadzę kampanię na rzecz praw człowieka, bronię praw kobiet i mniejszości etnicznych, bronię swobody religijnej i praw ofiar tortur i prowadzę kampanie przeciwko nielegalnym zatrzymaniom i represjom państwowym. Sprawę związku Amnesty International z grupami takimi jak grupa Begga systematycznie poruszałam w ramach organizacji. Obecnie zawieszono mnie w pracy za próbę wykonywania moich zadań i wierność misji ochrony i obrony praw człowieka. Do tekstu..
Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks
Ed Yong (08-02-2010)
Zajrzyjcie do jakiegokolwiek laboratorium biochemicznego, a znajdziecie komórki HeLa. Ponad 50 milionów ton tych komórek zostało wyhodowanych w laboratoryjnych kadziach na całym świecie. Te komórki stały się jednym z najważniejszych narzędzi we współczesnej medycynie posuwając naprzód nasze poznanie raka i innych chorób oraz przyczyniając się do stworzenia szczepionki na polio, technik zapłodnienia in vitro, klonowania i wielu innych nowości medycznych. Żadne z tych osiągnięć nie byłoby możliwe bez HeLa. Do tekstu..
Jeden dzień z życia racjonalisty
Andrzej Koraszewski (08-02-2010)
Powtarzałem, powtarzam i będę powtarzał, że największym wrogiem każdego racjonalisty jest on sam, jego/jej własny umysł, który nieodmiennie płata nam najdziwniejsze figle. Pochwała rozumu jest z konieczności pochwałą ograniczonego rozumu, skorego do czerpania przyjemności z dostrzegania głupoty innych i chytrze ukrywającego przed nami nasze własne błędy w rozumowaniu. Świat, który nas otacza nie szczędzi nam radości z powodu tego, że nie jesteśmy tak zagubieni, jak ci, których dookoła nas widzimy. Co nie oznacza, że zawsze mamy rację. Do tekstu..
Cóż za zbieg okoliczności...
Maciej Bandur (07-02-2010)
Twierdzi się, że lekcje religii są nieobowiązkowe. Doprawdy? Nie zapominajmy, że na lekcje religii zapisany jest z góry każdy uczeń. To nie to, co przecież podobnie nieobowiązkowe lekcje wychowania do życia w rodzinie, gdzie każdy sam ma przynieść kartkę, w której rodzic ma zaznaczyć, czy wyraża zgodę na udział, czy też nie. Niby niewielka różnica, ale robi swoje w naszym biernym społeczeństwie. Ale jeśli ktoś chce, to może się wypisać, prawda? Niekoniecznie. Do złożenia takiej deklaracji potrzebny jest podpis rodzica lub opiekuna. Czyżby ktoś uważał, że uczeń liceum nie jest świadomy i odpowiedzialny za własne sumienie? Do tekstu..
Krytyka pozytywizmu prawniczego u Gustava Radbrucha
Adam Gałamaga (07-02-2010)
Jednym z zasadniczych problemów pojawiających się w każdej teorii prawa stanowią moralne implikacje prawa stanowionego. Żadna teoria prawa nie może obyć się bez założeń o charakterze moralnym, nawet w koncepcjach opartych na pozytywizmie prawniczym leży u podstaw określony światopogląd bądź ideologia. W rzeczywistych sytuacjach życiowych konflikt między prawem a moralnością ukazuje się jako kolizja między zewnętrznie ustanowionym porządkiem prawnym (prawo pozytywne) a prywatnymi wyobrażeniami danej osoby o tym, co jest moralnie słuszne. Do tekstu..
Bomby i bicie: życie wśród talibów (06-02-2010)
W Pakistanie 13-letnia dziewczyna o imieniu Meena opisała swoje życie w rodzinie talibów. Mówi ona, że jej rodzina próbowała zrobić z niej samobójczynię-mordercę. Nie ma niezależnego potwierdzenia jej opowieści, ale policja sądzi, że mówi prawdę i że jej informację mogą być bardzo cenne. Meena opowiedziała swoją historię korespondentce BBC Orli Guerin. Do tekstu..
Filozofia neotomizmu
Daniel Krzewiński (06-02-2010)
Doktryny teologiczne wydają się oderwane od ludzkiego doświadczenia. W świetle tego, co wiemy dziś na temat chemicznej mikrostruktury żywej materii, rozróżnianie duszy roślinnej i zwierzęcej, obok nieśmiertelnej duszy ludzkiej pozbawione jest całkowicie uzasadnienia. Według neotomistów ewolucję gatunków można wprawdzie przyjmować, ale zawsze trzeba mieć na uwadze fakt podstawowy, tzn. to, że kieruje nią boskie przewidywanie. Wielu tomistów zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie można odrzucić teorii względności, teorii kwantów, cybernetyki czy kosmologii bez narażenia się na całkowite zerwanie z nagromadzoną wiedzą o świecie. Stąd też, jak sądzę, bierze się w kręgach teologicznych skłonność do takiej interpretacji osiągnięć współczesnej nauki, aby jej sądy dały się przedstawić jako zgodne z "niezmienną" wiarą chrześcijańską. Do tekstu..
Lekcja religii…….i logiki
Jerzy Szczygłowski (06-02-2010)
Dlaczego obdarzony własnym rozumem człowiek ma zaniechać posługiwania się nim i samodzielność myślenia zastąpić ślepą wiarą? Dlaczego niewiara jest błędem, grzechem, przestępstwem wobec boga, który mnie w nią wyposażył? Czy więc można usprawiedliwiać represje stwórcy wobec istot stworzonych przez niego samego. Dlaczego więc boże, mścisz się i wyładowujesz swą złość na przez ciebie wykonanych niedoskonałych zabawkach?. Trochę to przypomina rozbijanie w furii telewizora, ponieważ zwiastuje on jakąś niekorzystną wiadomość. Do tekstu..
Uwagi o projekcie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych
Tomasz Twardowski (05-02-2010)
Celem naszych działań jest oparcie rozwoju gospodarki narodowej na bioekonomii, a zatem na wiedzy oraz zasobach odnawialnych. Biotechnologia, podobnie jak inne innowacyjne technologie [informatyka, komunikacja] jest już obecnie motorem postępu w zakresie produkcji nowoczesnych leków i metod terapeutycznych, bioenergetyki i biomateriałów. Postęp biogospodarki uwarunkowany jest harmonijną współpracą w wielu obszarach, które są równocenne i mają zasadniczy wpływ na przyszłość naszego kraju, jak przykładowo sfery: nauki, bankowości, legislacji. Do tekstu..
GMO czyli kto łamie prawo?
Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa (05-02-2010)
Jeszcze niedawno Pan Eurodeputowany, Janusz Wojciechowski, składał zawiadomienia do Prokuratury i NIK oskarżając polskich rolników o nielegalne uprawy GMO, były prowadzone przeciwko nim dochodzenia prokuratorskie. Dzisiaj dochodzenia te są umarzane, ponieważ w postępowaniu wyjaśniającym nie stwierdzono żadnych przesłanek świadczących o złamaniu prawa. Ministerstwo Rolnictwa jak i Środowiska przyznały oficjalnie, że uprawy dopuszczonej w Unii Europejskiej odmiany kukurydzy są legalne. Czy pan poseł przeprosił rolników? Oczywiście, że nie. Czy można oskarżać kogoś bezpodstawnie o łamanie prawa? Wygląda na to, że tak. Do tekstu..
Antysemityzm i Holocaust
Philip Spencer (04-02-2010)
27 stycznia obchodzony był międzynarodowy dzień Holocaustu. W Polsce uroczystości połączone były z 62 rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz. Chwilami odnosiło się wrażenie, że krajowa prasa interesuje się przede wszystkim tym, jaki będzie skład delegacji rosyjskiej. Oczywiście w krajach muzułmańskich tego dnia nie zauważono. W piątek, 29 stycznia, telewizja palestyńska nadała kazaniewygłoszone w meczecie Bourin w Nablis, podczas którego stwierdzono: "Żydzi są wrogami Allaha"... "Nasza wzajemna wrogość z nimi jest kwestią wiary bardziej niż spraw dotyczących okupacji i ziemi"... "Prorok Mahomet powiedział: Będziecie walczyć i Żydami i będziecie ich zabijać."
W Londynie na spotkaniu UCU (University and College Union) z okazji Międzynarodowego Dnia Holocaustu przemówienie wygłosił profesor Philip Spencer, którego wystąpienie wydało nam się szczególnie istotne. Do tekstu..
Problemy bezpieczeństwa przyszłości
Krzysztof Pochwicki (03-02-2010)
Sądzę, że obecnie każda próba rzeczowego prognozowania przyszłości obciążona jest olbrzymim, stale rosnącym marginesem błędu oraz ryzyka. Współczesność jest tak dynamiczna, mozaika świata tak wieloelementowa, że równanie określane mianem przyszłość zawiera po prostu zbyt dużo zmiennych. To wypacza, upośledza futurologiczne analizy, zarazem zmusza do szczególnej asekuracji w dążeniach. Zapoznałem się gruntownie z pracami wielu autorów - Bracken P., Barber R.B., Toffler A. i in. - przy czym wykorzystałem je do korekty oraz weryfikacji własnych sugestii dotyczących przyszłości Europy, w tym Polski. Do tekstu..
Jak się Papież miał zwyczaj biczować?
Christopher Beam (03-02-2010)
Teologowie proponują wiele różnych sposobów uzasadnienia samookaleczenia. Najbardziej powszechny opisuje je jako akt pokuty, lub karę otrzymaną teraz, by zapobiec jej później. Inni widzą je jako obrzęd oczyszczenia. Niektórzy uczeni proponują wyjaśnienie neurologiczne, zakładając, że zewnętrzny ból redukuje świadomość i poczucie indywidualności, co w następstwie może wytworzyć uczucie połączenia z Bogiem. Do tekstu..
Rozlewisko
Andrzej Koraszewski (02-02-2010)
Na przestrzeni ostatnich dekad byliśmy świadkami formowania się nowej ideologii, która łączy ruch społeczny walczący przeciw Imperium Globalnego Kapitalizmu. Kontrolowane przez amerykański militaryzm i międzynarodowe korporacje, w zmowie z syjonizmem, Imperium Globalnego Kapitalizmu zatruwa środowisko i niszczy kultury. Jego obalenie przyniesie nową erę społecznej sprawiedliwości, nienaruszający równowagi ekologicznej rozwój, w którego rezultacie różne kultury będą harmonijnie współżyły na naszym globie. Czy jest to nowa totalitarna ideologia? Do tekstu..
Emmanuel Levinas i teoria mediów
Christoph von Wolzogen (02-02-2010)
Jako wymiar legendy, pytania i obietnicy słowo jest przed dyscyplinami logiki i retoryki, a więc "poza dobrem i złem"; i to jest właśnie, co Levinas (w opozycji do genealogii moralności Nietzschego) określa jako etykę, mianowicie jako "twarz", jako "stworzenie mówiące, które mówi przed językiem" i jako "wyrażenie przed słowami". To jest właśnie, czego teoretycy dialogu nie zauważają: logos nie jest zdolnością człowieka, ponieważ "samym pytaniem dialog już został rozpoczęty". Dla logiki paradoks, może to także zostać wyrażone w ten sposób: dlaczego mogę rozmawiać z Innym? Bo słowo nie może się obronić; dlatego mogę je do niego skierować. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 13
Vinod K. Wadhawan (01-02-2010)
Wszystkie byty, które potrafią się replikować i u których występuje zróżnicowanie zarówno konkretnych cech, jak i sukcesu rozrodczego, są kandydatami do darwinowskiego doboru i ewolucji. Darwin zmienił sposób, w jaki my, ludzie, patrzymy na siebie i na nasze miejsce w świecie. Podstawowa idea ewolucji drogą doboru naturalnego wychodzi daleko poza granice biologii i przenika psychikę ludzką na najrozmaitsze sposoby. Poza darwinizmem biologicznym mówimy o darwinizmie chemicznym, darwinizmie kwantowym i czym tam jeszcze. U podstaw, to co ewoluuje w każdym systemie, to złożoność. Do tekstu..
Szczęście pod specjalnym nadzorem
Dorota Zdrojewska (01-02-2010)
Monika słyszała, że kiedyś Kościół sprzeciwiał się niektórym pracom badawczym związanym z zapłodnieniem, rodzicielstwem. To były kwestie etyczne, moralne, które zostały szczęśliwie rozwiązane, kiedy Kościół stopniowo wykupił firmy, które prowadziły takie badania. Wystarczyło aby Watykan stał się większościowym udziałowcem i doprowadził do zmian i dostosowania działalności, aby godność ludzka i prawa natury nie były już naruszane. W każdym przypadku prace naukowe były kontynuowane, już w odpowiednich warunkach, w zgodzie z prawami i wolą Boga. Do tekstu..
Homo sum, humani nil a me alienum puto
Ewelina Grambor (01-02-2010)
Jeśli Boga by nie było, to trzeba byłoby go wymyślić - słynne powiedzenie Volter'a doskonale przeciwstawia się poglądom Ludwika Feuerbacha dotyczącym religii. Stanowisko filozofa można krótko streścić w jednym zdaniu: jeśli Boga już wymyślono, a co gorsza uznano go za realnie istniejącego - niezależnie od wyobraźni człowieka - to należy, czym prędzej obudzić ludzkość ze snu i usunąć fantazmat. Nie da się ukryć faktu, że ludzie od czasów najdawniejszych odwoływali się do bóstw, demonów, bożków, aby tłumaczyć zjawiska, których nie byli zdolni zrozumieć, wyjaśnić, w oparciu o swoją wiedzę, aby zrzucić winę za niepowodzenia, aby wreszcie mieć powiernika swego szczęścia i nieszczęścia. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365