Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.712.081 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 1 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Grecy dokonali odkrycia największego z dokonanych przez ludzkość: odkryli potęgę rozumu."
Przegląd wyników wyszukiwania

Złożoność wyjaśniona. Część 8.
Vinod K. Wadhawan (30-11-2009)
Jak powstało życie na Ziemi? Chemiczna lub molekularna ewolucja poprzedziła pojawienie się życia. Pod wpływem energii niskiej entropii ze Słońca i wspomagane przez obecność pewnych skał, atomy i cząsteczki przeszły reakcje chemiczne, których rezultatem było pojawienie się cząsteczek o coraz wyższej zawartości informacyjnej lub złożoności. W tym artykule wyjaśniam, jak to się zdarzyło. Do tekstu..
Petycja uczniów w sprawie symboli religijnych w szkole (30-11-2009)
My, uczniowie Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu, zwracamy się z uprzejmą prośbą o usunięcie symboli religijnych z terenu szkoły. Umieszczanie symboli religijnych w publicznej instytucji odbieramy jako przejaw faworyzowania przez szkołę konkretnego światopoglądu. Cechą społeczeństwa demokratycznego jest pluralizm w życiu publicznym. W szczególności za niedopuszczalne uznajemy wieszanie symboli religijnych nad symbolami państwowymi. Polska jest dobrem wspólnym, natomiast światopogląd stanowi prywatną sprawę każdego człowieka. Do tekstu..
Kilka słów o obrazie uczuć religijnych
Małgorzata Kurowska (30-11-2009)
Studenci już na pierwszych zajęciach z prawoznawstwa dowiadują się, że wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność pozostałych jednostek. Brzmi niewinnie a przecież w praktyce ta zasada przypomina to, co powiedział Winston Churchill o demokracji - jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. Podobnie z wolnością - jej ograniczanie na rzecz wolności innych bywa koszmarnie niewygodne, a nawet czasem wydaje się niesprawiedliwe- a jednak lepszego sposobu na jej zapewnienie nie zdołaliśmy wypracować. Do tekstu..
O powstawaniu moralności w drodze kazań i pouczeń
Andrzej Koraszewski (29-11-2009)
Pierwszym krokiem na drodze do zakwestionowania boskiego pochodzenia dobra było zakwestionowanie boskiego pochodzenia władzy. Można, i być może należy, odwrócić to rozumowanie - fakt, że ludzie bez większego oporu akceptowali twierdzenie o boskiej naturze władzy (w wielu krajach robią to nadal, ciekawa jest pod tym względem dyskusja na temat absurdalności i szkodliwości demokracji w krajach takich jak np. Arabia Saudyjska) może być swoistym przyczynkiem do badań nad właściwościami ludzkiego umysłu. Ateńska demokracja była efemerydą, legitymizacja władzy przez religię jest praktyką, która towarzyszy nam od zarania ludzkości. Do tekstu..
Ukrzyżujmy całą Polskę
Andrzej Tomana (29-11-2009)
Proponuję, dla uspokojenia emocji katolików i okazania im naszej bezbożnej wielkoduszności, ogłosić nasze poparcie dla "dowieszenia" krzyży tu i ówdzie. W szkole? - proszę bardzo! Jeśli katolicy żyć bez krzyża nie mogą, dowieśmy im krzyże - nie tylko w klasach (po kilka) ale i na korytarzach, szatniach, stołówkach, toaletach i palarniach. Propozycja o którą zgłaszam nie jest całkiem oryginalna i nawiązuje koncepcyjnie zarówno do idei biblijnych (Jeśli kto chce zabrać Twą szatę daj mu i płaszcz) jak i wezwania, aby nie palić komitetów ale zakładać własne; chcą krzyża?, więc niech będzie wszędzie, ukrzyżujmy całą Polskę. Do tekstu..
Pamięć może być wzmocniona, gdy śpimy
Ed Yong (29-11-2009)
Na ostatnim roku studiów, gdy pojawiały się kolejne terminy egzaminów, a czasu było coraz mniej, postanowiłem nagrać swoje notatki i odtwarzać je podczas snu. Pomysł efektywnego wykorzystania dodatkowych 6 godzin na powtórki był obiecujący, jednak idea okazała się problematyczna - nagrywanie informacji zajmowało zbyt wiele czasu, a odtwarzane dźwięki nie pozwalały mi zasnąć. Cały ten pomysł miał w sobie znamiona głupoty. Nowy eksperyment sugeruje jednak, że ów pomysł miał jakąś wartość; pokazuje, że faktycznie można poprawić poszczególne zapisy w pamięci poprzez reaktywowanie ich podczas snu. Do tekstu..
Wirtualne gwiazdy
Marcin Łętowski (29-11-2009)
Sztucznie wygenerowany obiekt może pełnić funkcję idola kultury popularnej. Przesłania to fakt, że realnie istniejące bożyszcza tłumów są tak samo wyprodukowane. Kyoko Date została stworzona przez sztab specjalistów i sztucznie wypromowana - to samo zostało uczynione w przypadku rzeczywistych gwiazd i gwiazdek japońskiej i nie tylko kultury masowej. Nie starzeje się pozostając wieczną nastolatką - realni idole, którzy nie są odporni na upływ czasu mogą udawać korzystają z operacji plastycznych, nakładają na swe twarze grube warstwy makijażu itd., albo po prostu zostają zastąpieni przez młodsze odpowiedniki -niewiele się od nich różniące. Do tekstu..
Dzisiaj mnie – jutro Tobie
Łukasz Dąbrowiecki (28-11-2009)
Mój dziadek zmarł trzy miesiące temu. Wiedziałem, że bogoojczyźniane narracje wprowadzone w uroczystość pogrzebową kompletnie nie będą odpowiadały moim odczuciom i wspomnieniom. Napisałem więc własne dla niego pożegnanie. Do ostatniej chwili nie wiedziałem czy je wygłoszę. Jednak po tych wszystkich modlitwach w domu przy trumnie, pocztach sztandarowych w kondukcie i mszy w kościele - pomyślałem, że będę żałował do końca życia, jeśli nie wypowiem w tej ostatniej chwili tego, co mogło, jak sądziłem, oburzyć część rodziny i osoby przybyłe na pogrzeb. Przemogłem się w ostatniej chwili: dla siebie, dla dziadka. Wystąpiłem ostatni, po księdzu z kropidłem, po kombatantach, po odegraniu "Ciszy" i odczytałem swoje pożegnanie... Do tekstu..
Kucharz na ślubnym kobiercu
Richard Wrangham (28-11-2009)
Żona jako dostawca żywności to uniwersalna właściwość wszystkich społeczności łowiecko-zbierackich. W tym świecie to potrzeby pokarmowe, a nie seksualne, popychają mężczyzn do małżeństwa. Zwróćmy zresztą uwagę, że ta sfera podlega w wielu przypadkach znacznie silniejszym regulacjom niż zachowania seksualne - u Bonerif na przykład mężowie niechętnie odnoszą się do tego, że ich żony mają kochanków (kawalerów), ale ci niezbyt się tym przejmują. Tolerują również uprawianie seksu z mężami innych kobiet, zapewne dlatego, że promiskuityzm seksualny uznają za mniej zagrażający dla swej kondycji ekonomicznej niż promiskuityzm "jedzeniowy". Podobnie zresztą jak wielu innych łowców-zbieraczy, Bonerif mają bardzo swobodny stosunek do seksu (w pewnej relacji opisano młodą dziewczynę, która uprawiała seks z wszystkim mężczyznami z wioski poza własnym bratem), natomiast jedzenie uznają za sprawę dużo poważniejszą - jeśli kobieta zaczyna karmić jakiegoś mężczyznę, uważana jest od tej chwili za jego żonę. My mówimy, że droga do serca mężczyzny prowadzi przez żołądek - i coś w tym jest! Do tekstu..
Helena Eilstein. Ateistka od Biblii
Mariusz Agnosiewicz (28-11-2009)
16 listopada zmarła wybitna polska profesor filozofii i czołowa polska racjonalistka - Lena Eilstein (1922-2009), emerytowana profesor Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque. Jej światopogląd filozoficzny mieścił się w nurcie materializmu, realizmu naukowego i ateizmu. W odniesieniu do problemów filozofii człowieka nazywała go naturalizmem radykalnym. Jest bardzo ważną osobą dla polskich niewierzących, choćby dlatego, że napisała najważniejszą po 1989 r. krytyczną analizę Biblii (wcześniej były to prace Zenona Kosidowskiego). Chcemy o Niej pamiętać, bo weszła do Panteonu polskich wolnomyślicieli. Jedno z jej ostatnich publicznych wystąpień było na 100-leciu polskiego ruchu laickiego, gdzie mówiła o dysonansach moralnych chrześcijaństwa. Poniżej zapis wideo tego wystąpienia. Do tekstu..
Ewolucja à la Polonia Christiana
Michał Grzesiowski (26-11-2009)
Od dawna interesuję się tematem ewolucjonizmu i dlatego postanowiłem sięgnąć po czasopismo "Polonia Christiana" - zaintrygował mnie główny tytuł pisma (przygotowany z okazji 150 rocznicy wydania "O powstawaniu gatunków") - "Zmierzch ewolucjonizmu". Zawsze lubiłem mieć ogląd całej sprawy - zarówno zwolenników, jak i przeciwników, tak więc przeczytałem i postanowiłem przesłać redakcji kilka uwag krytycznych. Ponieważ redakcja "Polonia Christiana" poprosiła mnie o rozwinięcie moich krytycznych uwag poniżej przedstawiam całość naszej korespondencji. Do tekstu..
Krytykanci islamu na kolana
Amil Imani (26-11-2009)
Twierdzenie, iż słowo islam oznacza pokój jest oszustwem. Islam to słowo z języka arabskiego, a po arabsku pokój to "solh", a nie islam. Słowo islam wywodzi się z pojęcia "taslim", które oznacza podporządkowanie, posłuszeństwo. Tak więc, właściwa nazwa islamu - posłuszeństwo - jest zarazem najlepszym opisem czym ta religia jest: bezwarunkowym podporządkowaniem, posłuszeństwem jednostki i całej społeczności woli i dyktatom Allaha, jakie zostały objawione jego "rasool" - posłańcowi - Mahometowi. Do tekstu..
Koszmarne sny badaczy
PZ Myers (25-11-2009)
Znakomity artykuł w "Chicago Tribune" dokumentuje nadużycia nauki przez szarlatanów. Prawdziwi badacze identyfikują pewne właściwości autyzmu - na przykład markery zapalenia w mózgu lub korelacje z testosteronem - i piszą artykuły, w których starają się jak mogą wyjaśnić, że ich obserwacje są interesujące, ale niekoniecznie prowadzą do terapii, a jak myślicie, co robią medyczni oszuści? Używają ich do uzasadnienia bezużytecznych i niebezpiecznych terapii, jak zastrzyki z inhibitorów testosteronu lub czynników przeciwzapalnych, lub też ładują w swoich pacjentów immunoglobulinę dożylnie... terapie, które w żaden sposób nie były testowane, nie przeszły prób klinicznych. Do tekstu..
Akademia Stomatologiczna Montessori
The Onion (24-11-2009)
Głównym zadaniem pedagogiki Montessori jest wspieranie spontanicznej i twórczej aktywności dzieci oraz danie im szansy na wszechstronny rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Cele te są realizowane między innymi poprzez rozwijanie w dziecku samodzielności i wiary we własne siły. Stosowana z umiarem byłaby piękna. A bez umiaru? Stosowana bez umiaru może przynosić efekty cokolwiek dziwne. Karykaturę tej pedagogiki przedstawił niedawno portal satyryczny "The Onion". Do tekstu..
Rozważania o świętości
Radosław S. Czarnecki (24-11-2009)
Święci to termin lub pojęcie mające różną treść, w różnych (dawnych i współczesnych) wierzeniach religijnych. Potocznie świętym nazywa się to wszystko co dotyczy najszerzej pojmowanego Boga, Absolutu, Dobra Najwyższego (po łacinie - sacrum). Wedle Kościoła katolickiego świętym lub świętą może być ogłoszony też człowiek: ochrzczony, zmarły, o którym po przeprowadzeniu procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, można z całą stanowczością powiedzieć, że życiem swoim lub męczeńską śmiercią za wiarę dowiódł realizacji wymogów i zasad religii katolickiej. Do tekstu..
Bojkotuj Barbie w burce
Phyllis Chesler (23-11-2009)
Kobieta, dziewczynka w czadorze lub burce nie widzi zbyt dobrze. Nie słyszysz, co ona mówi. Ona nie słyszy ciebie. Kobieta w burce nie może biec, a nawet chodzić, zbyt dobrze. Potyka się. Wewnątrz musi trzymać niemowlę, torbę z zakupami, może parę okularów, wiecznie ześlizgujących jej się z nosa. Jest gorąco, oblewa się potem. Jeśli świeci słońce, ona nadal pozbawiona jest światła słonecznego i witaminy D. Burka gwałci prawa człowieka kobiety. Stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety, tak fizycznego, jak psychicznego. Do tekstu..
Sądy boże
Andrzej Koraszewski (22-11-2009)
Religianci wszelkiej maści uwielbiają pojęcie prawa naturalnego. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo stanowione może być amoralne i że istnieją sytuacje, w których obywatelskie nieposłuszeństwo jest cnotą. Prawo naturalne wyprowadzane z religii, z jakiejś mistycznej natury Boga, zawsze jednak prowadziło i musi prowadzić do moralnego relatywizmu. Interpretację tak pojętego prawa naturalnego nieodmiennie pozostawiamy natchnionym (czyli szalonym), uzurpującym sobie prawo już nie do decyzji w swoim imieniu, ale do stanowienia jakichś praw uniwersalnych, z reguły wyprowadzanych z religii plemiennej. Do tekstu..
Podróże z dopaminą; środek wpływający na ilość oczekiwanej przyjemności
Ed Yong (22-11-2009)
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, związkiem chemicznym, który przenosi sygnały w mózgu. Pośród wielu zadań, które wykonuje dopamina, najistotniejszym jest sygnalizowanie uczucia zadowolenia, które powodowane jest naszymi codziennymi przyjemnościami. Uczymy się, które doświadczenia są satysfakcjonujące i aktywnie ich wyszukujemy. Okazuje się, że opieramy się również na dopaminie, gdy wyobrażamy sobie naszą przyszłość. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 7
Vinod K. Wadhawan (21-11-2009)
Wszystkimi zjawiskami rządzą prawa mechaniki kwantowej. Teoria kwantowa jest zadziwiająco skuteczna w wyjaśnianiu olbrzymiego wachlarza obserwacji. Jest także bardzo sprzeczna z intuicją. Akceptujemy ją, ponieważ nie ma lepszej teorii do zrozumienia zjawisk naturalnych. W każdym razie nie ma powodu, dla którego prawa Natury nie miałyby być sprzeczne z ludzką intuicją. Nie ma w nas niczego specjalnego poza tym, że posiadamy inteligencję i świadomość. W historii kosmosu wyłoniliśmy się na scenie bardzo niedawno, podczas gdy prawa Natury były tam cały czas. Do tekstu..
Świadomość jest sexy!
Elżbieta Binswanger-Stefańska (20-11-2009)
W siedzibie Episkopatu Polski odbyła się dyskusja na temat edukacji seksualnej. Na spotkaniu omówiono założenia programu 'wychowanie do abstynencji'. Zdaniem przedstawicieli fundacji katolickich jest on najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów niechcianych ciąż, zakażeń HIV oraz chorób wenerycznych." podaje Gazeta Wyborcza. A ja równie dobrze mogłabym przeczytać, że na Grenlandii grupa szamanów debatuje w igloo, jak hodować banany. Do tekstu..
Polska ukrzyżowana
Teresa Jakubowska (20-11-2009)
Zdumiało mnie pytanie zadane przez grupę rodziców katolików na warszawskim Ursynowie w szkole nr 16 kierowanej przez Panią Dyrektor Iwonę Grelkę. Grupa zażądała powieszenia w klasie na stałe krzyża, pytając "Do czego mają się modlić nasze dzieci, do tablicy?" Jako uczennica katolickiej szkoły zakonnej w głębokim PRL sądziłam, że dla wierzących katolików Bóg - jako istota nadprzyrodzona - jest wszędzie. Tak mówiły zakonnice. Okazuje się, że moje wiadomości są mocno przestarzałe. Do tekstu..
Krzyż w szkole publicznej a wolność sumienia i wyznania
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (20-11-2009)
Strasburg JEDNOGŁOŚNIE: Postawa Państwa powinna charakteryzować się równym dystansem i bezstronnością, bez przywiązywania wagi do liczby wyznawców tej czy innej religii. Państwo powinno powstrzymać się od narzucania, nawet w sposób pośredni, określonej wiary. Zwłaszcza edukacja dzieci stanowi wrażliwy sektor. W kraju, w którym większość populacji wyznaje określoną religię, uzewnętrznianie rytuałów i symboli tej religii, bez restrykcji dotyczących miejsca i sposobu, może być odbierane jako forma wywierania nacisku na uczniach. Skarżąca zarzuca, że krzyż rani jej przekonania i narusza prawo jej dzieci do niewyznawania religii katolickiej. Jej przekonania są wystarczająco poważne i spójne, by mogła odebrać obecność krucyfiksu jako niezgodną z tymiż. To, co dla niektórych, wierzących uczniów może być zachętą, może również być źródłem zaburzeń emocjonalnych w przypadku uczniów innych wyznań, lub też tych, którzy nie wyznają żadnej religii. WOLNOŚĆ NEGATYWNA nie ogranicza się do braku nabożeństw i nauczania religii. Rozciąga się także na praktyki i symbole wyrażające, w sposób szczególny i ogólny, określoną wiarę, religię bądź ateizm. Ekspozycja jednego lub kilku symboli religijnych nie może być uzasadniana prośbą innych rodziców. Do tekstu..
Poza Kościołem nie ma zbawienia – narodziny ortodoksji - monopol Rzymu
Stanisław Żuławski (19-11-2009)
Biskup Ireneusz z Lyonu przeciwstawiał się oponentom autorytetem "list biskupich", rzekomo wywodzących się od apostołów. O tym, że były to jego mistyfikacje wyssane z palca, świadczy choćby takie kuriozum, iż pierwszym biskupem miał być Linus, mianowany przez apostoła Pawła, a drugim Anakletus wyznaczony przez Piotra, który to miał zginąć 10 lat wcześniej za panowania Nerona! Groteskowej całości dopełnia imię szóstego biskupa - Sixtus, świadczące już chyba tylko, albo o braku inwencji, albo właśnie o pewnej dozie ironii. Poza tym brak jakichkolwiek informacji o owych dwunastu (jaka piękna liczba!) do czasów Ireneusza biskupach. Wobec tego uśmiech politowania budzi fakt, iż owa lista jest do dziś jedynym "źródłem" historycznym papiestwa w pierwszym wieku. Do tekstu..
Spotkaj byłych dżihadystów
Johann Hari (18-11-2009)
Fala młodych brytyjskich islamistów, szkolonych do walki - którzy wiwatowali, kiedy ich przyjaciele detonowali bomby w tym kraju - wyparła się tego. Teraz używają wszystkiego, czego nauczyli się wewnątrz, żeby powstrzymać dżihad. Siedemnastu byłych radykalnych islamistów "wyszło z szafy" w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zaczęło stawiać opór. Czy będą w stanie powiedzieć mi o przyczynach, które wciągnęły ich w dżihadyzm i z niego wyciągnęły? Czy mogą być kluczem do zrozumienia - i rozbrojenia - zachodniego dżihadyzmu? Spędziłem trzy miesiące, badając ich świat i zawierając przyjaźń z wiodącymi postaciami. Ich opowieść rozciąga się od zapomnianych angielskich kurortów nadmorskich, poprzez więzienia egipskiej dyktatury do lodowatych gór Afganistanu - i z powrotem. Do tekstu..
Jak stworzyć naukową kontrowersję
Steven Granade (17-11-2009)
Kiedy ludzie wykazują, że fakty nie potwierdzają twoich twierdzeń - ignoruj ich. Kiedy ci ludzie irytują się i krzyczą, powiedz z zadowolonym z siebie uśmieszkiem: "Oni mnie prześladują! Mają tak zamknięte umysły, że nie pozwalają nikomu na zadawanie pytań!" Dodatkowe punkty zyskujesz za powiedzenie, że nauka jest teraz religią. Jeśli bardziej cierpliwi naukowcy przeprowadzą badania, które obalają twoje twierdzenie, lub jeśli uda ci się zmusić rząd do jakiegoś działania, biorąc pod uwagę to, na co narzekasz, przesuń metę! Do tekstu..
Najhojniej wynagradzający siebie politycy w Europie
Wojciech Rudny (17-11-2009)
Zarobki naszych posłów stanowią aż pięciokrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce. Pod względem wskaźnika zarobków do przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze plasuje to nasz kraj w ścisłej czołówce europejskiej! Nasi posłowie zarabiają mniej więcej tyle, co ich hiszpańscy koledzy. Z tą jednak różnicą, że przeciętne wynagrodzenie w Hiszpanii wynosi ok. 6500 zł, a w Polsce o ponad połowę mniej (a w większości przypadków jest jeszcze znacznie mniejsze). Co ciekawe dużo mniej (relatywnie) płacą swoim parlamentarzystom bogatsi od nas Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. W tych państwach nie ma aż takich dysproporcji jak w Polsce. Do tekstu..
Zaprzeczanie rzeczywistości czyli wysoki koszt poprawności politycznej
Ibn Warraq (16-11-2009)
Stoimy przed islamskim terroryzmem; i musimy poważnie traktować islamski składnik. Ludzie Zachodu ogólnie, a Amerykanie w szczególności wydają się już niezdolni do pojęcia żarliwych religijnych przekonań islamskich terrorystów. Ich siłą napędową są właśnie te żarliwe przekonania, skierowane przeciwko Zachodowi i przeciwko nie-muzułmanom. Oni są naprawdę i dosłownie odurzonymi Bogiem fanatykami. Jeśli odmawiamy zrozumienia tego, nie możemy ich zrozumieć. Do tekstu..
Adwentowa gorzka komedia czy czarny humor?
Agnieszka Ratuch (16-11-2009)
Uśmiałam się jak norka czytając z zapałem parafialny biuletyn. Pominę jego tytuł, jak również parafię, która go wydaje. Jak dobrze wiadomo, najważniejsza w życiu Kościoła jest wiara, nadzieja i miłość, więc wierzyłam, że coś tam ciekawego znajdę, moje nadzieje się spełniły, ale z miłością do tego co znalazłam już był kłopot. Refleksje, jakie w tym biuletynie są przedstawione postawiły na baczność moją luzacką godność ateistki. Do tekstu..
Strzeżcie się religijnych strażników moralności
Andrzej Koraszewski (15-11-2009)
Kościół nie zrezygnował dobrowolnie z popierania niewolnictwa, został do tego zmuszony; Kościół nie zrezygnował dobrowolnie z palenia czarownic, został do tego zmuszony; Kościół nie zrezygnował dobrowolnie z zakazu powszechnego nauczania czytania i pisania, został do tego zmuszony; Kościół nie zrezygnował dobrowolnie z oporu przeciw demokratycznym rządom, został do tego zmuszony; Kościół nie zrezygnował dobrowolnie z ukrywania swoich pedofilów przed prawem, został do tego zmuszony. Dzisiejsza, jakże zmieniona w stosunku do czasów średniowiecza, moralność Kościoła nie jest w najmniejszym stopniu jego zasługą. Do tekstu..
Dewolucja Wydziału Biologii UW
Zofia Kielan-Jaworowska (15-11-2009)
Udostępnienie Giertychowi sali przez Wydział Biologii UW do zwalczania teorii Darwina jest podobne do tego, co byłoby gdyby Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW za przykładem Wydziału Biologii udostępnił swoje sale prelegentom Towarzystwa Płaskiej Ziemi. Również Wydział Chemii UW mógłby udostępnić komuś salę do lansowania teorii flogistonu. Jest jednak zasadnicza różnica. Teoria Darwina jest sprzeczna z przekazem biblijnym i "nauką" Kościoła, natomiast nieaktualna teoria flogistonu jest religijnie neutralna, a więc nie stanowi zagrożenia w naszym religianckim społeczeństwie. Czy zatem postępowanie Wydziału Biologii UW należy uznać za objaw realizowania "zasady przezorności", czy tylko oportunizmu politycznego? Do tekstu..
Wybredne motyle pokazują, jak jeden gatunek dzieli się na dwa gatunki
Ed Yong (14-11-2009)
Spacerując lasem deszczowym w Ekwadorze możesz natrafić na piękne motyle zwane Heliconius cydno. Bardzo się różnią, jeżeli chodzi o kolory. H.cydno alithea, możesz znaleźć osobniki z białymi lub żółtymi paskami na skrzydłach. Pomimo różnych barw ciągle są jednym gatunkiem... ale pewnie nie na długo. Mimo że te dwie postaci są genetycznie podobne i żyją na tym samym obszarze, Nicola Chamberlain z Uniwersytetu Harvarda odkryła, że jedna z nich - ta o żółtych paskach - chętniej parzy się z motylami o tym samym kolorze. Do tekstu..
Christopher Hitchens i Stephen Fry kontra katolicy (14-11-2009)
Czy Kościół katolicki jest siłą na rzecz dobra w świecie? Pod tym hasłem BBC World zorganizowała niedawno w Londynie debatę, a bronił tej tezy katolicki biskup z Afryki, John Onaiyekan oraz brytyjska katoliczka, polityk partii konserwatywnej i posłanka do parlamentu - Ann Widdecombe. Przed rozpoczęciem debaty i po jej zakończeniu przeprowadzono sondaż wśród publiczności, więc w tym przypadku o zwycięstwie decydowali słuchacze, a nie sami uczestnicy debaty. Debatę rozpoczyna mowa obrończa biskupa i jak potem pisał jeden z internautów, warto jej było cierpliwie wysłuchać, żeby potem otrzymać nagrodę w postaci wystąpień Hitchensa i Fry'a. Do tekstu..
Czy islam rodzi przemoc?
Amil Imani (13-11-2009)
Jesteśmy podzieleni. Po jednej stronie jest politycznie poprawny rząd, lewicowa prasa głównego nurtu i grupki obrońców islamu. Przekrzykują się wzajemnie zapewniając nas, że mordercy tacy jak major Nidal Malik Hasan, samobójcy detonujący swoje kamizelki z dynamitu w tłumie na jarmarku czy nawet w meczecie to jednostkowe anomalie, zaś islam nie jest odpowiedzialny za ich czyny. Po drugiej stronie są ci, którzy mają dość niezliczonych, codziennych koszmarnych działań podejmowanych na całym świecie pod flagą islamu. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 6
Vinod K. Wadhawan (13-11-2009)
Równowaga jest śmiercią, ponieważ równowaga oznacza stan maksymalnej entropii lub nieporządku. Żywe istoty są złożonymi układami, które potrzebują energii na zwalczanie entropii i trzymają się z dala od stanu termodynamicznej równowagi. Bezpośrednim skutkiem dopływu energii do układu będącego w równowadze, jest jego odejście od równowagi. W tym artykule omówię, jak wyłania się złożoność w układach odepchniętych daleko od równowagi. Do tekstu..
Co nie będzie dyskutowane w Kopenhadze na szczycie o ograniczeniach emisji CO2
Zbigniew Jaworowski (13-11-2009)
W r. 2008 handel emisjami wyniósł już $120 miliardów. Jest to handel niczym, tak jak niegdyś był handel odpustami. W r. 2012 handel emisjami ma osiągnąć$1 bilion. To będzie największy rynek "towarowy" na świecie, większy od ropy, stali, ryżu czy pszenicy. W r. 2012 5% zysków z handlu emisjami, czyli $50 miliardów, wpłynie do kieszeni finansistów. $50 miliardów zysków w r. 2012 stanowić będzie zaledwie 6% sumy 3 miliardów rocznie wydawanych na badania klimatycznych alarmistów w samych Stanach Zjednoczonych (sceptycy klimatyczni dostają na badania 0.07% tej sumy). Promowanie klimatycznej histerii jest więc bardzo lukratywne. Do tekstu..
Kto zabił patriotyzm?
Łukasz Kołodziej (13-11-2009)
Pewnej części społeczeństwa w biało-czerwonej maskaradzie nie da się przebić. Poprzednia partia zostawiła po sobie pewien uraz wśród młodego pokolenia, nastąpił przesyt tradycyjnej symboliki narodowej i częściowe jej wypaczenie. Wszystkie wydarzenia z pierwszych stron gazet w ciągu ostatnich tygodniu dzieją się z orłem w tle. Dla młodego pokolenia patriotyzmem nie jest przywiązanie do ojczyzny, do symboli i treści ustawowo narzuconych  społeczeństwu. Patriotyzmem jest wyrażenie szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli i którzy zbudowali fundamenty kulturowe abyśmy mogli dzisiaj pisać, tańczyć, śpiewać, czytać, wierzyć, tworzyć to co chcemy i tak jak chcemy i gdzie chcemy. Do tekstu..
Religia i rynek
Amil Imani (12-11-2009)
Niedawno na forum ONZ Organizacja Konferencji Islamskiej (OIC), największa grupa narodów w ONZ, zaproponowała nową rezolucję. Rezolucja ta - O zniesławianiu religii - ma na celu zwerbowanie siły i prestiżu ONZ w obronie religii, wyłączając je spod krytyki, normalnej w dyskusjach, jakie mają miejsce w nie-teokratycznych dziedzinach. Celem rezolucji jest zakneblowanie ust ludziom, by nie wypowiedzieli choć słowa, które religianci mogliby uznać za zniesławiające lub obraźliwe. Do tekstu..
Pamięć o stalinizmie
Arseni Rogiński (11-11-2009)
Od blisko 20. lat 30 października jest w Rosji dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu. W tym roku, w wigilię tego, święta prezydent Miedwiediew wygłosił najostrzejsze od czasów Chruszczowa potępienie stalinowskiego terroru. W społeczeństwie rosyjskim pamięć o Stalinie trwa, a o stalinowskim terrorze wielu chętnie by zapomniało. O tym zjawisku w grudniu 2008 roku mówił na konferencji o historii stalinizmu Arsenii Roginski ze stowarzyszenia "Memoriał", które w tym roku otrzymało przyznawaną przez Parlament Europejski nagrodę im. Andreja Sacharowa. Do tekstu..
Materia a świadomość
Daniel Krzewiński (11-11-2009)
Od długiego już czasu ludzie zdają sobie sprawę z tego, że działalność psychiczna łączy się z systemem nerwowym, w szczególności zaś z mózgiem. Co ważne uznawali to również spirytualiści, utrzymując jednak, że właściwy podmiot świadomości stanowi dusza, mózg zaś jest tylko narzędziem, którym dusza się posługuje. W przeciwieństwie do spirytualistów, materialiści twierdzili zawsze, że mózg jest podmiotem myślenia. Aby spór ten rozstrzygnąć, należało zająć się badaniem mózgu i procesów w nim zachodzącym. Do tekstu..
Zanurzeni w kulturze
Radosław S. Czarnecki (11-11-2009)
Zewsząd słychać narzekania na brak więzi społecznych, dezintegrację zbiorowości czy powszechny egoizm bądź partykularyzm. Zamykanie się "w sobie", nie widzenie "Innego" człowieka sprzyja agresji, nienawiści, przemocy. Indywidualizacja wszystkich form życia jest na pewno jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Ilustracją tych procesów jest skoncentrowanie się etyki na jednostce, co z kolei sprzyja dalszej subiektywizacji opisu otaczającej nas rzeczywistości. Do tekstu..
Wywoływanie lęku przed szczepieniami przeciwko świńskiej grypie
Harriet Hall (11-11-2009)
Istnieją strony internetowe, na których autorzy z nienajlepszymi notowaniami w kwestii naukowej wiarygodności (np. Joseph Mercola czy Gary Null) odrzucają ideę szczepień. Ruch propagujący wolność "zdrowotną" (Health Freedom movement) chce, aby rządy odrzuciły pomysły ochrony społeczeństwa i aby dały nam pełną wolność do szkodzenia sobie poprzez stosowanie również nietestowanych metod leczenia, tych o udowodnionej nieskuteczności, bezużytecznych, a nawet niebezpiecznych. Do tekstu..
Święto podległości
Andrzej Koraszewski (10-11-2009)
Spotkania z młodzieżą przed 11 listopada są dla mnie niebezpieczne. Przy takich okazjach mam dziwną skłonność przekonywania, że umieranie za niepodległość jest kretyńskim hobby, jeśli nie mamy ochoty na zastanawianie się, co z tą niepodległością właściwie chcielibyśmy zrobić. Szczęśliwi ci, którzy zginęli, bo reszta ma po tym wyłącznie kaca. Do tekstu..
Krzyżować czy nie krzyżować?
Marcin Orliński (10-11-2009)
Szkoła pełni funkcję wychowawczą. Ma więc obowiązek nauczać, że istnieją różne religie i światopoglądy, które funkcjonują na takich samych prawach i nie są z góry uprzywilejowane. Tymczasem symbol religijny w miejscu publicznym może sugerować, że katolicka wizja świata z jakichś względów jest promowana, a więc że być może jest opcją jedynie słuszną. Co więcej, prosty rachunek semiotyczny pozwala stwierdzić, że w ten sposób promowana jest również instytucja Kościoła jako wyroczni w kwestiach społecznych. Przypomina, kto ma być autorytetem moralnym i autorytarnie rozstrzygać, co jest dobre, a co złe. Do tekstu..
Antykrucjata
Joanna Stanisławska, Mariusz Agnosiewicz (10-11-2009)
- Jako ateista chciałbym pobierać edukację pod państwowym godłem, a nie pod krzyżem. Czy Pan Bóg powinien patronować instytucji zajmującej się przyklejaniem znaczków do moich listów? Kiedy mówię o tym ludziom wierzącym, wielu z nich obcesowo rzuca: "Jak ci się tutaj nie podoba, to wynocha do Moskwy!". I faktycznie tak się dzieje, że wiele osób niewierzących opuszcza Polskę, bo całkowicie przestają się z nią utożsamiać. Tyle, że nie wyjeżdżają do Rosji, ale do Wielkiej Brytanii Do tekstu..
Pojęcie nonsensu i jego koncepcje
Tomasz Pawlik (10-11-2009)
Mówimy o bezsensownej sytuacji, absurdalnej decyzji, zastanawiamy się nad bezsensownością świata jaki nas otacza. Skoro słowo to na dobre zagościło w powszechnej mowie, nasuwa się pytanie co kryje w sobie wyraz nonsens, gdzie należy doszukiwać się jego korzeni? Początki nonsensu, odnajdujemy w krótkim sformułowaniu, nie rozumiem. Zbiór wszystkich zdań mogę podzielić na te, które są dla mnie zrozumiałe i na te, których nie rozumiem. Stwierdzenia nie rozumiem nie można jednak traktować na równi, z pojęciem nonsensu. Do tekstu..
Negacjonizm AIDS w tygodniku „The Spectator”
Ben Goldacre (09-11-2009)
Mimo międzynarodowego oburzenia, między 2000 a 2005 rokiem RPA wprowadziła prawo oparte na wierze, że HIV nie powoduje AIDS i odmówiła dostarczania właściwych terapii antyretrowirusowych. W dwóch odrębnych badaniach oszacowano, że w tym czasie w RPA zmarło niepotrzebnie około 350 000 ludzi. Powinniśmy także pamiętać, że "uczenie kontrowersji" jest ulubioną taktyką amerykańskich kreacjonistów i ludzi działających przeciwko szczepionkom. Grupy te dobrze wiedzą, że w naszych współczesnych mediach, gdzie "prawda leży po środku, między dwoma ekstremami", wprowadzenie wątpliwości równa się zwycięstwu. Do tekstu..
Wychowaj dziecko na męczennika (09-11-2009)
Egipscy duchowni w egipskiej telewizji uczą, jak kochać śmierć oraz wyjaśniają, jak i dlaczego trzeba wychowywać dzieci na męczenników i uczyć je nienawiści. Po śmierci w charakterze męczennika czeka na ciebie nieziemski seks z dziewicami przekonanymi, że jesteś najprzystojniejszy na świecie. Jeśli zginiesz jako męczennik dla Allaha, kule, które cię zabiją, będą jak pocałunki aniołów i natychmiast otoczy cię harem najpiękniejszych dziewczyn świata. Twoja rodzina na ziemi będzie z ciebie dumna. Do tekstu..
Homeopatia wyjaśniona
Andrzej Gregosiewicz (08-11-2009)
Od dawna w środowisku homeopatów panuje opinia, że technologia produkcji "leków" homeopatycznych oraz "skuteczność" ich działania wynika z możliwości przesyłania "informacji leczniczej" (cokolwiek to znaczy) między cząstkami elementarnymi. W wielu periodykach homeopatycznych ukazują się publikacje na temat teleportacji kwantowej, a w trakcie licznych konferencji organizowanych przez homeopatów, ich uczestnicy odmieniają na wszelkie możliwe sposoby takie terminy jak: spin, splątanie, nielokalność itp. (Wersja uzupełniona i poprawiona 21 listopada 2009r.) Do tekstu..
Podatek Belki, czyli belkowanie polskiego kapitalizmu
Wojciech Rudny (08-11-2009)
Ostatnie reklamy Banku ING sugerują, że w USA zauważono, iż Polacy to oszczędny naród. Polacy oszczędzają. Oczywiście w przeciwieństwie do Amerykanów, którzy żyją na kredyt i w rezultacie więcej wydają niż zarabiają. Nikt jakoś nie zauważył, że w Polsce oszczędzanie jest w ogóle nieopłacalne. Kolejne bowiem ekipy rządzące w wielce przemyślnym poszukiwaniu pieniędzy dla siebie, swoich urzędników i licznych wydatków budżetowych (w tym wojny w Afganistanie "za demokrację waszą i naszą"), zapędziły się aż do naszych kont oszczędnościowych i lokat. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 5.
Vinod K. Wadhawan (07-11-2009)
Nie ma w nauce prawa, które powiada, że kosmiczna złożoność w ogóle, a ziemska złożoność w szczególe, musi zawsze wzrastać. W rzeczywistości treść tego artykułu, jak również Części 4, powinna była wystarczająco wyjaśnić, że nie możemy nawet zdefiniować stopnia złożoności układu w kategoriach niezależnych od perspektywy i tła obserwatora czy eksperymentatora. Problem potęguje się następnie z powodu faktu, że nie rozumiemy jeszcze dobrze przetwarzania informacji jakie zachodzi w mózgach eksperymentatorów lub ludzi komunikujących sobie wzajemnie informację. Do tekstu..
Po co powstała (samo)świadomość?
Bernard Korzeniewski (06-11-2009)
Moim zdaniem (samo)świadomość jako taka nie pełni u człowieka żadnej biologicznie istotnej funkcji i powstała jedynie jako "produkt uboczny", epifenomen wykształcenia się obwodów neuronalnych leżących u podłoża samonakierowania na siebie ośrodka poznawczego w mózgu. Biologiczno-ewolucyjna funkcja i celowość tego samonakierowania związana jest zapewne z bogatą siecią relacji społecznych, wykształceniem się bogatego języka symbolicznego i być może innymi, nieznanymi jeszcze czynnikami. Do tekstu..
Wspomnienie o Tadeuszu Kotarbińskim (1886-1981)
Daniel Krzewiński (06-11-2009)
Etyka Kotarbińskiego, jaką głosił publicznie, jest etyką laickiego ateisty. Centralnym wzorem tej etyki, jest spolegliwy opiekun ograniczonego kręgu bliskich - rodziny, przyjaciół, znajomych, na którym zawsze można polegać. Każdy, zdaniem Kotarbińskiego, zobowiązany jest tylko do tego, by pomagać, okazywać życzliwość, solidarność, lojalność, nie zaś by ,,miłować, jak siebie samego". Do tekstu..
Nawet diabeł zapłacze…
Kamil Szpyt (06-11-2009)
Siedzieli w bezruchu, ramię przy ramieniu, brat koło brata. Pogoda była naprawdę piękna, co chwilę powiewał delikatny wietrzyk, ochładzając rozgrzane, lipcowe powietrze. Po niebie przesuwały się leniwie chmury, zupełnie nieświadome zachodzących pod nimi zmian. Mężczyźni znajdowali się na wzgórzu Anavan, które górowało nad Świętym Miastem. Nie rosły tutaj żadne drzewa czy krzewy, jedyną roślinność stanowiła wybujała, panosząca się wokoło trawa. Do tekstu..
Asceza średniowieczna
Agata Niegowska (06-11-2009)
Czy rzeczywiście asceza, traktowana jako umartwianie ciała, nieraz doprowadzane do skrajności, była realizacją nakazu, by naśladować życie Chrystusa i towarzyszyć mu w jego cierpieniach? Otóż, jak twierdzi J. P. Roux, życie Jezusa nie wydaje się być życiem ascety. W NT również nie ma wzmianki o tym, jakoby apostołowie sami sobie zadawali cierpienia. Ubóstwo, którego żądał Chrystus, miało być ubóstwem serca, nie zaś pogrążaniem się w skrajnej biedzie! Sam Jezus nie był ubogi, ani jego najbliższe otoczenie. Czym więc wytłumaczyć chrześcijańskie upodobanie do cierpienia? Do tekstu..
Widok z Vanuatu na zmianę klimatyczną
Bjørn Lomborg (05-11-2009)
Wyzwanie globalnego ocieplenia pochłania uwagę polityków na całym świecie. Poniższy artykuł jest częścią serii przed grudniową konferencją w Kopenhadze o tym, jak zwykli ludzie w różnych krajach patrzą na tę sprawę: Większość szacunków sugeruje, że globalne ocieplenie narazi na ryzyko malarii dodatkowe 3% populacji Ziemi do roku 2100. Jeśli zainwestujemy w najbardziej skuteczne, globalne cięcia emisji - zaprojektowane do utrzymania wzrostu temperatury poniżej dwóch stopni Celsjusza - będziemy wydawać potężne 40 trylionów dolarów rocznie do roku 2100. Według tego najlepszego scenariusza, zredukujemy populację zagrożoną o zaledwie 3 %. Do tekstu..
Boski Zapychacz, czyli wojna religijno-naukowa pod flagą Stwórcy
Krzysztof Kotecki (04-11-2009)
27 i 28 października miały miejsce w Poznaniu dwa wykłady prof. Richarda Carharta, emerytowanego już wykładowcy uniwersytetu w Chicago: "Czego uczymy się o Bogu prowadząc badania naukowe?" i "Czy nauka wyklucza zdarzenia nadnaturalne?". Wykłady te były na tyle zbliżone tematycznie, że można śmiało omówić je razem. Gospodarzem było Chrześcijańskie Forum Pracowników Naukowych, co w moim mniemaniu wpłynęło pozytywnie na spotkania, ośmielę się stwierdzić, że jeśli chodzi o jakość to w stosunku do wykładów organizowanych przez Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne to poprzeczka przesunęła się zdecydowanie do góry. Do tekstu..
Zabierzcie sobie swoich bigotów i męskich szowinistów
Andrzej Koraszewski (04-11-2009)
Watykański ekumenizm ukazał ostatnio swoje dobroduszne oblicze, kiedy Benedykt XVI zatwierdził nowe zasady ułatwiające anglikanom przechodzenie do Kościoła katolickiego. Nie chodzi tu już o pojedynczych wiernych czy kapłanów, ale o całe stada owieczek na bezdrożach, które dałoby się zwabić na własne pastwiska. Stolica apostolska gotowa jest stworzyć odrębne, dostosowane struktury dla byłych anglikanów. Jak łatwo się domyśleć, bez celibatu dla nawróconych anglikańskich pastorów, co ma swoje liczne precedensy, chociażby w postaci Kościoła greko-katolickiego, o który inni prawosławni do dziś mają w sercu urazę. Do tekstu..
Muzułmańskie karykatury antyterrorystyczne
E. Glass (03-11-2009)
Islamski terroryzm uderza wielokrotnie silniej w społeczeństwa muzułmańskie niż w społeczeństwa zachodnie. Nie ma dnia bez zamachów w Iraku, terroryści w Afganistanie zabijają częściej swoich rodaków niż żołnierzy zachodnich, ostatnio coraz częściej celem zamachów terrorystycznych jest ludność w Pakistanie, w Gazie organizacja Hamas niedawno zaatakowała wiernych w meczecie, granica Arabii Saudyjskiej z Iranem jest pilnie strzeżona w obawie przed irańskimi zamachowcami. 27 sierpnia 2009 roku zamachowiec samobójca próbował dokonać zamachu na saudyjskiego zastępcę ministra spraw wewnętrznych do spraw bezpieczeństwa księcia Muhammada bin Naifa, który jest odpowiedzialny za saudyjską kampanię skierowaną przeciwko Al -Kaidzie. Do tekstu..
Ulrike Meinhof i rewolucyjny zwrot
Marcin Punpur (02-11-2009)
Lata sześćdziesiąte w Niemczech Zachodnich to epoka cudu gospodarczego i dynamicznej modernizacji. Rozwój ekonomiczny był nie tylko środkiem bogacenia się coraz liczniejszej klasy średniej, ale także narzędziem terapeutycznym służącym wyparciu nazistowskiej przeszłości. Denazyfikacja miała charakter prowizoryczny, kończąc się w zasadzie na pokazowych procesach norymberskich. Starsza generacja milczała o swym narodowosocjalistycznym zaangażowaniu, a ludzie dawnego aparatu władzy przejęli stanowiska w biznesie i polityce. Najlepszym tego dowodem była nominacja byłego wysoko postawionego nazisty - Kurta Georga Kiesingera - na kanclerza RFN w 1966 r. Do tekstu..
Wybory w Afganistanie
Andrzej Koraszewski (01-11-2009)
Wszyscy obserwatorzy niedawnych wyborów prezydenckich w Afganistanie zgodnie twierdzili, że w niczym nie przypominały one wyborów uczciwych. Po wielu sporach rządząca partia Karzaia zgodziła się, że może nie wszystko było w porządku i że być może dotychczasowy prezydent nie uzyskał wystarczającej liczby głosów do ogłoszenia zwycięstwa. W tej sytuacji zdecydowano się na drugą turę, która powinna się odbyć 7 listopada, ale chyba jednak się nie odbędzie. Do tekstu..
Czy ludzie nadal ewoluują?
Jerry Coyne (01-11-2009)
Zawsze, kiedy mam publiczny wykład o ewolucji, ktoś zadaje mi pytanie: "Czy nadal ewoluujemy?" Ludzie chcą wiedzieć czy nasz gatunek zmienia się. Wiele genów, które zostałyby wyeliminowane, trwa. Jestem krótkowidzem i nie byłbym dobrym myśliwym. Geny krótkowidztwa niewątpliwie akumulują się w naszym gatunku. Tak więc pod pewnymi względami degenerujemy się genetycznie. Jak długo jednak istnieją źródła śmiertelności- i odmiany genetyczne na nie oporne - będziemy ewoluować. Na przykład w Afryce tysiące dzieci rocznie umiera na choroby zakaźne. Jest wysoce prawdopodobne, że geny dające odporność na te choroby stają się liczniejsze. Do tekstu..
Sekwencjonowanie genomu zmienia błędną diagnozę wady genetycznej
Ed Yong (01-11-2009)
Historia rodziny Baby T sugerowała, że cierpi on z powodu wady genetycznej, a jego lekarz uznał, że jest to zespół Barttera. By się upewnić, pobrali próbkę krwi chłopca i wysłali ją tysiące kilometrów do laboratorium Uniwersytetu Yale celem przeprowadzania testów genetycznych. Dokładne przeskanowanie genomu chłopca ujawniło prawdziwy powód jego choroby - inną chorobę genetyczną zwaną wrodzonym niedoborem laktazy (CLD). Był to pierwszy przypadek, gdy choroba została zdiagnozowana dzięki sekwencjonowaniu ludzkiego genomu i oznacza on dramatyczną premierę nowej technologii genetycznej zwanej całościowym sekwencjonowaniem egzotu, rozwiniętej przez Murima Choi i innych badaczy z Yale. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365