Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.624.492 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5671 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"
Przegląd wyników wyszukiwania

Supremacja religijna jest źródłem wszystkich konfliktów
Mamduh Fulatah (31-08-2010)
Liberalny pisarz saudyjski napisał, że każda religia twierdzi, iż jest jedyną prawdziwą wiarą i jedyną drogą do raju, a jej wyznawcy uważają się za wybranych przez Boga i lepszych od wszystkich innych ludzi. To poczucie wyższości, twierdzi on, jest głównym źródłem konfliktu na świecie i musi zostać zlikwidowane. Do tekstu..
Demokratyczna retoryka porażki wyborczej
Paul Corcoran (31-08-2010)
Co może wydać się zaskakujące, pokonany kandydat ma z perspektywy retoryki większą swobodę manewru, jak też odgrywa ważniejszą rolę w przebiegu dramatu wieczoru wyborczego i procesie demokratycznej zmiany władz. Po stronie retoryki stosowanej przez pokonanego kandydata spoczywa bardziej odpowiedzialne zadanie w ceremonialnym rytuale demokratycznego przejęcia władzy Do tekstu..
Jak ja to pamiętam czyli wspominam czekając na normalność
Stanisław Pietrzyk (31-08-2010)
Każdy sierpień po roku 1980, szczególnie jego druga połowa, to czas rozrachunku z przeszłością, która wielu dzisiejszym wygranym kojarzyła się z niesprawiedliwością. Ale co to jest sprawiedliwość? Czy jest sprawiedliwość, gdy wszyscy mają po równo, czy może wtedy, kiedy mają według zasług? No i jakich? Do tekstu..
Trwały wpływ mediów elektronicznych na społeczeństwo obywatelskie
Philip N. Howard (29-08-2010)
Internet przyczynia się do zmiany intensywności życia politycznego w wielu krajach. Cyberprzestrzeń jest forum, które stanowi śmiałe wyzwanie dla państwa ze strony społeczeństwa obywatelskiego. W niektórych krajach jest miejscem dyskusji między zwolennikami państwa świeckiego i islamizmem, w innych - pozostaje forum dyskusji politycznych na niemal każdy temat. Do tekstu..
Nie przestanę mówić na rzecz sprawiedliwości i praw człowieka
Leo Igwe (29-08-2010)
Niedawny atak na moją rodzinę, w którym mój ojciec stracił jedno oko, był kolejną próbą zastraszenia nas. Dla żadnego inteligentnego obserwatora sytuacji w Nigerii ten incydent nie był niespodzianką. Nigeria została bowiem praktycznie rzecz biorąc przejęta przez zbirów, oszustów, porywaczy i bandytów. Do tekstu..
Demokracja to coś więcej niż wybory
Eric Bjornlund (28-08-2010)
W sprawnie działającym ustroju demokratycznym wybory można uznać jedynie za punkt wyjścia do budowania stabilnych rządów, których zadaniem jest ochrona praw mniejszości, gwarancja wolności słowa, szacunek dla praworządności i aktywne promowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego. Do tekstu..
Seks kontra wspólnota: wspólne wychowywanie piskląt
Jerry Coyne (27-08-2010)
Nowy artykuł w "Nature" o rozmnażaniu ptaków kończy się tym prowokacyjnym cytatem z książki O naturze ludzkiej E.O. Wilsona: "seks jest w ewolucji siłą antyspołeczną". Co to znaczy? W wypadku wspólnego wychowywania piskląt, przedmiotu badania Charlie Cornwallisa i in., znaczy to, że kooperacja między rodzicami i ich potomstwem jest zagrożona, jeśli rodzice uprawiają za dużo seksu. Do tekstu..
Nowy punkt obserwacyjny
Andrzej Koraszewski (26-08-2010)
Od tygodnia jestem w centrum zainteresowania przyjaciół. Nie jest tak dlatego, że opublikowałem jakiś szczególnie ciekawy tekst, po prostu w ubiegły piątek wracając ze sklepu zacząłem umierać. Symptomy były dość oczywiste, miałem rozległy zawał. Do tekstu..
Nauka a religia
Bohdan Chwedeńczuk (26-08-2010)
W dawnej nauce pracowali na równych prawach matematycy, geografowie, alchemicy i astrologowie, a teologii nic nie mogło się sprzeciwiać. Dziś astrologowie nie mają wstępu do nauki, teologowie i uczeni wyznający różne religie co najwyżej zabiegają o niesprzeczność ich przekonań religijnych z nauką, choć są też rzecznicy podporządkowania nauki religii. Nauka jest więc tworem czasowym, ma swoje losy, czyli dzieje. Osobliwy to skądinąd twór czasowy, nic mu bowiem nie dorównuje w wytwarzaniu dóbr wiecznotrwałych, nic bowiem nie przysparza nam tylu zdań prawdziwych. Odkrycia prawd nauki mają daty, datą zaś samych prawd jest wieczność. Do tekstu..
Lintona 'Kulturowe podstawy osobowości' w kontekście współczesnej psychologii
Edyta Charzyńska (26-08-2010)
W niniejszej pracy podjęto próbę analizy książki "Kulturowe podstawy osobowości" autorstwa amerykańskiego antropologa kultury oraz socjologa, Ralpha Lintona. Rozważania wzbogacono o odwołania do innych filozofów kultury oraz do osiągnięć współczesnej psychologii. Do tekstu..
Jedyna dozwolona nienawiść?
Barry Rubin (25-08-2010)
Przewodniczący fińskiego oddziału Amnesty International, Frank Johansson, napisał na swoim blogu w fińskiej gazecie, że Izrael jest "państwem szumowin". Przypomina mi to francuskiego ambasadora, który na przyjęciu dwa lata temu użył jeszcze bardziej obrzydliwego słowa. I podobne rzeczy słyszałem przez lata od wielu dyplomatów. Do tekstu..
Kto boi się zmiany klimatu?
Bjørn Lomborg (25-08-2010)
Od 1930 usuwanie nadmiaru wód gruntowych spowodowało, że Tokio osiadło o 4,5 m, a niektóre najniższe części zapadały się w pewnych latach o niemal 30 centymetrów rocznie. Podobne osiadanie zachodziło w zeszłym stuleciu w całym szeregu miast. W każdym z tych wypadków miasto potrafiło obronić się przed tak wielkim podniesieniem się poziomu morza i dobrze prosperować. Do tekstu..
Tam, gdzie geje wychodzą za mąż
Agnieszka Zakrzewicz (24-08-2010)
Już w 10 krajach świata pary homoseksualne mogą legalnie zawierać związki małżeńskie, a w ponad 22 krajach uznaje się związki partnerskie, w tym także homoseksualne. Tylko Włochy i Grecja przodują jako kraje antyliberalne w Europie Zachodniej. W Europie Wschodniej przoduje Polska, gdzie na horyzoncie widać tylko krzyż... Do tekstu..
Choroba z przypadku, czyli dlaczego wpadamy w krzyżowy ogień ukrytych wojen
Ed Yong (23-08-2010)
Gdy zatrzaśniesz się w budynku, wzniecenie pożaru nie jest zapewne najlepszym wyjściem. To jest jednak dokładnie to, co robią niektóre bakterie, gdy zostaną uwięzione w człowieku; powodują choroby, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia, ale nie są zaraźliwe. Ludzie często nie mają nic wspólnego z chorobami, które nas gnębią; jesteśmy tylko narażeni na zniszczenia spowodowane niewidzialną wojną. Do tekstu..
Co tam macie?
Jerry Coyne (21-08-2010)
Gary Gutting, profesor filozofii z University of Notre Dame, gromi ateizm w "New York Times". Jego najnowszy artykuł, krytyka nowego ateizmu, został już bardzo dobrze wypatroszony w Butterflies and Wheels i w Pharyngula. Ja chciałbym mówić o czymś, co jeszcze nie zostało poruszone: całkowita porażka Guttinga w pokazaniu, że powinniśmy traktować poważnie istnienie Boga. Jest mistrzem w produkowaniu filozofo-mowy, ale nędzną porażką w przytaczaniu dowodów. Do tekstu..
Nieobecność dowodu jest dowodem nieobecności
Victor J. Stenger (21-08-2010)
Nawet najbardziej pobożny wierzący musi przyznać, że nie ma naukowych dowodów na istnienie Boga ani czegokolwiek nadnaturalnego. Nie przeszkadza to większości wiernych, ponieważ wielokrotnie słyszeli, że "nieobecność dowodu nie jest dowodem nieobecności". W rzeczywistości nauka może powiedzieć - poza rozsądną wątpliwość - że Bóg, judeo-chrześcijańsko-islamski Bóg, nie istnieje. Do tekstu..
Rozmowa z Hillary Clinton na temat aktualnej sytuacji w Pakistanie
Anwar Iqbal (20-08-2010)
Niektórzy dają do zrozumienia, że Stany Zjednoczone próbują swą pomocą zyskać przychylność Pakistańczyków. Czy to tylko bezinteresowna życzliwość? Sekretarz Gates ostatnio powiedział, że powodzie mogą wpłynąć na przebieg wojny z terroryzmem, jeżeli większość pakistańskich oddziałów zostanie ściągnięta z frontu. Czy zgadzasz się z tą oceną sytuacji? Co powiesz mediom, które w czasie tego kryzysu z korupcji robią wielki problem? Do tekstu..
Rzeczywistość islamu
Sam Harris (19-08-2010)
Pogląd, jakoby islam był "pokojową religią zawłaszczoną przez ekstremistów" jest niebezpiecznym wymysłem. Ani odrobinę nie jest jasne, w jaki sposób powinniśmy kontynuować nasz dialog ze światem muzułmańskim, ale mamienie siebie eufemizmami nie jest rozwiązaniem. Wydaje się, że obecnie truizmem w kręgach zaangażowanych w politykę zagraniczną jest twierdzenie, że prawdziwa reforma w muzułmańskim świecie nie może zostać narzucona z zewnątrz. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę – moralne kłamstwa
PZ Myers (19-08-2010)
Ateizm trudno się sprzedaje. Nie oferujemy niczego innego jak osunięcie się naszego istnienia w nicość, zaś nasi oponenci obiecują raj. Gdyby wierzenia były wszystkim, tylko szaleńcy przyłączaliby się do ateistów. Mamy jednak coś więcej niż pragnienie wiary, mamy rozum i dowody, a co najważniejsze, górujące nad wszystkim zainteresowanie prawdą. Do tekstu..
Coś mnie, waćpan, koło krzyża łupie
Maciej Bandur (19-08-2010)
Patrzę na nich i na nas (a może na nich i na nich), tłoczących się pod Pałacem Prezydenckim i widzę ludzi, którzy pragną odnaleźć się w grupie i w niej poczuć siłę. A ja się grup boję. Bo grupami w krytycznych momentach rządzi instynkt stadny, a nie rozum. Do tekstu..
Dlaczego dzisiejszy świat musi rozumieć zbrodnie komunizmu, żeby przetrwać
Barry Rubin (17-08-2010)
3 czerwca 2008 roku grupa polityków z państw Europy Wschodniej podpisała deklarację o "Sumieniu Europy". Wzywała ona do debaty na temat zbrodni komunizmu. Parlament Europejski podjął ideę tej deklaracji, proponując, aby 23 sierpnia (rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow) był dniem pamięci o tych zbrodniach. Do tekstu..
Foldit – zbiera wiedzę graczy komputerowych, aby rozwiązać ważne problemy
Ed Yong (17-08-2010)
Niecodziennie ludzie mają możliwość publikowania w wiodących światowych czasopismach naukowych grając w gry komputerowe, ale Foldit nie jest zwyczajną grą. Foldit, pomysł Setha Coopera z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zbiera wspólne wysyłki dziesiątek tysięcy graczy komputerowych w celu rozwiązywania problemów naukowych. Do tekstu..
O antykoncepcyjnym podawaniu ręki
Krzysztof Terczyński (16-08-2010)
Niezwykle ciekawe było stwierdzenie jakie przeczytałem w archiwalnym numerze tygodnika "Niedziela" : "Nawet rękę można podać antykoncepcyjnie". Oto wypowiedź o. Jan Góry, "Podać antykoncepcyjnie rękę, to podać i nie podać jej zarazem. Wyciągnąć dłoń na powitanie, ale nieśmiało i szybko schować." Do tekstu..
Dlaczego zwierzęta są urocze?
Jerry Coyne (16-08-2010)
Powodem, dla którego uważamy zwierzęta za ładne lub brzydkie jest to, że używamy kryteriów, które wyewoluowały, żeby pomóc nam ocenić członków własnego gatunku. Zwierzęce maleństwa są śliczne, ponieważ dobór naturalny - z oczywistych przyczyn - spowodował, że cali się rozczulamy, kiedy widzimy dużą, okrągłą głowę ludzkiego niemowlęcia. Do tekstu..
Erekcja u krzyża
Marcin Kruk (14-08-2010)
Kiedy zatem gwóźdź ostatni wbity został, a powierzchnia krzyża wygładzona, problem logistyczny się zapewne wyłonił, o której godzinie i kto nieść toto ma ku pałacowi i kto przewodzić i co śpiewać i jak nikogo o zgodę nie pytać, żeby okrzyk santo subito skierowany ku drewnianej konstrukcji mocy nabrał i poruszył, co miał poruszyć. Do tekstu..
Znaczenie sfery publicznej w cyfrowej gospodarce
Monika Sadlok (14-08-2010)
Zanik sfery publicznej, która stanowiła niezwykle ważny element każdego demokratycznego państwa, prowadzi do wzmacniania sfery indywidualizmu, w której nie ma już miejsca na dobro wspólne. Swobodny dostęp do edukacji i informacji nie powoduje wzrostu świadomości społeczeństwa, a jedynie stwarza złudne poczucie mądrości, ocenianej obecnie jedynie poprzez biegłość w obsłudze otaczających nas urządzeń. Do tekstu..
Nie bluźnij
Andrzej Koraszewski (13-08-2010)
Życie w ciemnocie i bojaźni bożej, obawiając się bluźnierstw w stopniu nakazującym zabijać każdego, kto wydaje się w najmniejszym stopniu podejrzany i czując coraz głębsze upokorzenie z powodu tego, że inni mają lepiej i że wzrasta poziom zależności od innych, prowadzi do tego, że zamiast wyzwolenia od przesądów i nienawiści widzimy coraz głębsze uzależnienie od religii w jej najbardziej radykalnych formach. Do tekstu..
Bezjaźniowa świadomość bez religijnej wiary
Sam Harris (13-08-2010)
Jako krytyk wiary religijnej, często jestem pytany, co zastąpi religię zorganizowaną. Odpowiedzią na to pytanie jest: wiele rzeczy i nic. Nic nie musi zastępować jej absurdalności i elementów tworzących podziały. Nic nie musi zastępować przekonania, że Jezus wróci na ziemię władając magicznymi mocami i wrzuci niewierzących w jezioro ognia. Nic nie musi zastępować poglądu, że śmierć w obronie islamu jest najwyższym dobrem. To bezpodstawne, niebezpieczne i poniżające idee. Do tekstu..
O myszach rozprzestrzeniających dżumę i oglądanie mutacji w rzeczywistym czasie
Ed Yong (12-08-2010)
Życie to jedna wielka gra w głuchy telefon - informacje bez przerwy podawane są dalej, a podczas ich przekazywania narasta ilość błędów. Za każdym razem, gdy komórka dzieli się na dwie, jej genetyczna informacja jest kopiowana i istnieje niewielka szansa powstania błędu (lub "mutacji"). Niektóre z tych mutacji będą korzystne, a niektóre śmiertelne. Tak czy inaczej są one napędem ewolucji, produkując wariacje, na których opiera się dobór naturalny. Do tekstu..
Duszne niedouczenie
Jacek Kozik (12-08-2010)
Zainspirowany przez bliską memu sercu osobę, której zdanie bardzo sobie cenię, postanowiłem zmienić ton swoich artykułów na temat chrześcijaństwa. Najpierw jednak w dużym skrócie przywołam to, co od niej usłyszałem: "Po co zajmujesz się tym... (tu padło brzydkie słowo w kontekście religii chrześcijańskiej). Zamiast skierować swoją energię na coś pozytywnego, to ciągle babrzesz się w tych starociach dla... [kolejne kilka określeń, których tu nie przytoczę] itd., itp." Do tekstu..
Kamienne kręgi, porosty i parapsychologia
Maciej Twardowski (11-08-2010)
Wraz ze wzrostem popularności paranauki związanej z ruchem New Age, rezerwat w Odrach ulega powolnej degradacji. Kamienne kręgi stały się miejscem pielgrzymek wszelkiej maści radiestów, mistyków i ufologów. Na skutek ich działań, bogata flora ulega powolnemu zanikowi. Do tekstu..
Egipski Król Słońce
Roksana Małek (11-08-2010)
Objąwszy władzę, "zbrodniarz z Amarny" zdecydował się na daleko idące zmiany. W drugim roku rządów, podczas celebrowania święta heb sed (jubileusz odrodzenia władzy królewskiej) dokonał oficjalnego wprowadzenia wizerunku nowego boga - tarczy słonecznej - widzialnego aspektu Atona (imię Aton pochodzi od egipskiego słowa itn, które początkowo symbolizowało boga Re). Do tekstu..
Przekonania dotyczą prawdy, a nie uczuć
Ophelia Benson (10-08-2010)
Większość ludzi mających religijne przekonania rodzi się i zostaje wychowana w danej wierze. Ich religijne przekonania są im przekazywane przez mających autorytet dorosłych i zadawanie pytań na temat tych przekonań jest źle widziane lub zgoła zabronione. Religia jest wyposażona w specjalne zabezpieczenia uczące, że stosowanie normalnego sceptycyzmu do przekonań religijnych jest niestosowne. Do tekstu..
Całkowicie naturalnie
Caden O. Reless (10-08-2010)
Pewna amerykańska spółka z siedzibą w Ronkonkoma w stanie Nowy Jork może popaść w poważne tarapaty. Jej dwa "całkowicie naturalne" produkty w tym samym czasie zainteresowały amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co skutkuje masowym wycofywaniem zakwestionowanych partii produktów z rynku. Do tekstu..
Wojna radykałów przeciwko liberalnej historii
Barry Rubin (10-08-2010)
Historia cywilizacji zachodniej, demokracji i kapitalizmu jest historią sukcesu, największego osiągnięcia cywilizacyjnego w historii świata. Należy w pełni dyskutować o wszystkich jej problemach, wadach i niesprawiedliwościach, ale pierwszeństwo powinno mieć wyjaśnianie, jak ten system był w stanie je przezwyciężać, podczas gdy inne systemy poradziły sobie znacznie gorzej lub zapadły się w katastrofie. Do tekstu..
Instytucje religijne jako zyskowne korporacje
Radosław S. Czarnecki (09-08-2010)
Wsparcie, solidarność z "Innym" (bardzo często "ubogim" bo wykluczonym), pomoc będą zawsze ludzką potrzebą i jednocześnie ludzkim odruchem. Właśnie dlatego racjonalnym, iż racjonalizm musi iść w parze z humanizmem i dlatego że jest "dzieckiem" Oświecenia. Do tekstu..
Kto ma przechlapane?
Andrzej Koraszewski (09-08-2010)
"Gazeta Wyborcza" z 24-25 lipca br. opublikowała rozmowę Krystyny Naszkowskiej z profesorem Jerzym Wilkinem zatytułowaną "Wieś musi się zmienić i basta" Zdaniem profesora "każdy kto ogłosi, że chce reformować wieś ma od razu przechlapane". Oczywiście propozycje reformowania polskiej wsi w tym artykule nie odbiegały niczym od dziesiątków propozycji proponowanych przez innych autorów tej gazety. Do tekstu..
Największy na Ziemi zbiór koszmarów sennych
Michael J. Totten (09-08-2010)
Większości tego, co wiem o Bliskim Wschodzie, dowiedziałem się od ludzi, którzy tam żyją. Wszystkie moje informacje pochodzą z ulicy. Większość mojego rozumienia pochodzi z ulicy - nie od wysokich instancji, nie z gazet czy komunikatów prasowych i nie od korespondentów zagranicznych, którzy tam nie mieszkają. Moja prawdziwa edukacja odbywała się podczas długich sesji w kawiarniach i barach z Arabami, Kurdami i Izraelczykami. Do tekstu..
Kosztowna dusza
Wojciech Terlecki (08-08-2010)
Matką wszystkich religii i ich chlebem powszednim jest strach istoty ludzkiej przed śmiercią. Niemożność wyobrażenia sobie definitywnego końca egzystencji, karmi złudzenia, ubrane w religijne szaty. Słusznie nazywa się to wiarą, bo nie trzeba ślepo wierzyć by nie dostrzec ewidentnych dowodów śmiertelności. Do tekstu..
Apostazja jest warta mszy
Marcin Kruk (08-08-2010)
Apostazja jest warta mszy, ale ksiądz Kaczmarek stanowczo odmówił. Chciałem dać na mszę w intencji moich chrzestnych, żeby zechcieli być moimi świadkami apostazji. Oni to bowiem, kiedy byłem niemowlęciem, oddali mnie w niewolę tej organizacji i oni powinni mnie z niej uwolnić. Do tekstu..
Religia jako czarny rynek irracjonalizmu
Sam Harris (07-08-2010)
Religie świata, wypełnione po brzegi niewiarygodnymi ideami, musiały znaleźć jakiś sposób, by obejść racjonalność, bez wyrzekania się jej. Zalecany manewr jest zazwyczaj nazywany "wiarą" i faktycznie wydaje się działać. Wiara umożliwia osobie wmówienie sobie, że utrzymuje standardy racjonalności, jednocześnie porzucając je. Do tekstu..
Siger z Brabancji (1235 – ok. 1281) i filozofia awerroizmu
Daniel Krzewiński (07-08-2010)
Siger z Brabancji okładany potępieniami kościelnymi, odsądzany od czci i poniżany przez oba władcze zakony, był wspominany tylko w wytyczanych mu procesach sądowych i rzucanych nań wyrokach. Wiadomo z nich, że ponad dziesięć lat był magistrem artium w Paryżu, że brał czynny udział w życiu uczelni i mając w niej na uwadze głównie rozwój życia umysłowego, przeciwstawiał się próbom jego hamowania i doktrynalnego usztywnienia. Do tekstu..
Islam, który zostawiłem za sobą
Amil Imani (06-08-2010)
Patrząc wstecz nie dostrzegam żadnego pojedynczego wydarzenia ani uderzenia, które rozerwałoby moje związki z islamem. Nie było niczego tak dramatycznego jak to, co rzekomo przydarzyło sie Pawłowi na drodze do Damaszku, co zmieniło go z wściekłego prześladowcy chrześcijan, w oddanego wyznawcę Jezusa. Do tekstu..
Przeprogramowane komórki macierzyste przechowują pamięć o swoim pochodzeniu
Ed Yong (05-08-2010)
Wyobraź sobie, że przestawiasz zegar i rozpoczynasz swoje życie od nowa, na przykład przenosząc się do innego kraju lub rozpoczynając inną karierę. Nadal będziesz ograniczony przez swoje przeszłe doświadczenia i obecne uprzedzenia, umiejętności i wiedzę. Trudno pozbyć się przeszłości, a utracony potencjał trudno jest odzyskać. Lekcja ta nie dotyczy tylko naszych życiowych wyborów, ale ma również związek z badaniami nad komórkami macierzystymi. Do tekstu..
Globalizacja pod piórem psycholożki
Jarosław Klebaniuk (05-08-2010)
Globalizacja przyniosła szereg problemów, które podejmowane są zarówno przez polityków i działaczy społecznych, jak przez naukowców i publicystów. Przekształceniom gospodarczym towarzyszą gwałtowne zmiany w zakresie nauki, technologii informacyjnych, komunikacji i transportu. Wzajemne zależności pomiędzy różnymi gospodarkami, rządami i kulturami nie prowadzą jednak do totalnej unifikacji. Do tekstu..
Bóg, honor i bezprawie
Andrzej Koraszewski (04-08-2010)
Jeśli teraz zwycięży bezprawie, będzie to zwycięstwo o długotrwałych konsekwencjach i wszyscy będziemy za to odpowiedzialni. Tylko zdecydowane żądanie poszanowania rządów prawa ze strony społeczeństwa może dać prezydentowi i rządowi siłę przeciwstawienia się manipulacjom zmierzającym do zmiany ustroju. Do tekstu..
Krzyż przed Pałacem i pomijanie sedna sprawy
Norbert Paprocki (04-08-2010)
Sądzę, że gdyby zrobić sondę, większość Polaków byłaby za przeniesieniem krzyża do Kościoła św. Anny. Co rzecz jasna nie byłoby i tak rozstrzygającym argumentem w tej sprawie. Wystarczy sam fakt, iż Polska to kraj (w teorii wymagającej praktyki) świecki. Demokratycznie wybieramy polityków, by wszystkim obywatelom żyło się lepiej i na poziomie. Żadna natomiast część ludu, czy dominująca, czy będąca w mniejszości, nie powinna wymagać od swoich kandydatów, by ci forsowali tylko ich szczegółowe postulaty, kosztem innej części społeczeństwa. Do tekstu..
Czy naprawdę potrzebujemy złych powodów, by być dobrymi?
Sam Harris (03-08-2010)
Kiedy tylko zagadnienie "moralnych wartości" pojawi się w naszych narodowych dyskusjach w ciągu nadchodzącego tygodnia, zapytaj siebie, o którym podejściu do moralności mówimy. Czy rozmawiamy o tym, jak najlepiej zmniejszyć ludzkie cierpienie? Czy rozmawiamy o kaprysach niewidzialnego Boga? Do tekstu..
Stanisława Brzozowskiego Wstęp do filozofii – próba analizy
Paweł Bielawski (03-08-2010)
Nadając swojemu utworowi formę dialogu, uczynił go możliwie przystępnym, jednocześnie dając mu oryginalną postać. Chciał nawiązać do dialogowych dzieł Platona, w którego czasach "o filozofii rozmawiano na rynkach, gdy była ona sprawą społeczną, a nawet towarzyską". Do tekstu..
Zwyczaje ortodoksyjnych Żydów
Piotr Szczepański (02-08-2010)
Swego czasu na stronach internetowych gazeta.pl ukazała się informacja, że "Ortodoksyjni Żydzi mogą w szabat dzwonić. Zębami!"(!?). Otóż rabini w Izraelu ustalili, że konserwatywni wyznawcy judaizmu, pracujący podczas szabatu jako wolontariusze w służbach ratowniczych mogą w swojej pracy korzystać z telefonów komórkowych pod warunkiem, że będą one cały czas włączone, a numer będzie wybierany za pomocą patyczka, trzymanego w zębach(!). Do tekstu..
Znakomity wywiad z Craigiem Venterem
PZ Myers (02-08-2010)
To nie jest opowieść o mocach podobnych do boskich, to jest opowieść o mocy nauki. Prawdziwym problemem jest to, że zrozumienie nauki w naszym społeczeństwie jest tak płytkie. W przyszłości, jeśli chcemy mieć dość wody, dość jedzenia i dość energii bez całkowitego zniszczenia planety, to będziemy musieli polegać na dobrej nauce. Do tekstu..
Obraz statystyczny i jego błędy
Karolina Paradysz (01-08-2010)
Współcześnie automatyczne przetwarzanie informacji jest już jak oddychanie. W poprzednich epokach informacja również była ważna, ale możliwość jej agregowania, dostępu do niej i analizy była znacznie mniejsza. Czy wobec tego badania są dziś bardziej dokładne? Z pewnością. Jednak czy dostarczają w pełni wiarygodnych informacji? Z tym nadal jest problem. Do tekstu..
Haredi czyli judaizm ultraortodoksyjny
Andrzej Koraszewski (01-08-2010)
Haredim stanowią około 10 procent społeczeństwa w Izraelu. Jeśli obecny trend się utrzyma, to za 30 lat haredim i Arabowie będą stanowili około 80 procent ludności. Obydwie te grupy mają największy przyrost naturalny, jednak wśród ultraortodoksyjnych Żydów obserwuje się znacznie większy wzrost bezrobocia i ubóstwa. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365